Překvapivý efekt kávy s cukrem. Oslazení oblíbený nápoj dočista změní, a to k horšímu

Kávu můžete pít na mnoho způsobů. Zatímco jedni přísahají na malé hořké espresso a budou vám tvrdit, že to je jediný správný způsob, jakým si kávu vychutnáte, jiní zase dávají přednost jemnější kávové chuti, které docílí přidáním mléka. Rozpory se vedou rovněž o to, zda kávu sladit či nesladit. V České republice přitom dlouho převažovali ti, kdo si kávu raději osladí. Teprve nyní se začínají počty vyrovnávat, ale stále je hodně těch, kteří kávu bez cukru nevypijí.

Hořkost potlačuje něco jiného než samotný cukr

Cukr je přitom velmi zajímavou přísadou kávy. Kromě toho, že nápoj osladí, spustí také komplikovaný proces, který započne hned poté, co se krystalky cukru v horkém šálku rozpustí.

Vědci z University of York přišli se zajímavým objevem. Sladká chuť, kterou cukr kávě dodá, nemaskuje horkou podstatu tohoto nápoje, ale odstartuje mnohem složitější proces, který doslova změní chemické složení. Odborníci se totiž zaměřili na reakci, ke které dojde, když se setká kofein, cukr a voda na bázi molekul.

Výsledky byly jednoznačné: cukr způsobuje zvýšené shlukování molekul kofeinu, které se snaží vyhnout molekulám cukru. Díky tomu pak kofeinové molekuly stimulují menší plochu chuťových pohárků v ústech. To potom vede k tomu, že lidé necítí tak hořkou chuť kávy.

Podle vedoucího výzkumu Seishi Shimiza chuťové pohárky hůře rozpoznají chuť nápoje, když se molekuly shlukují dohromady. Vědec to přirovnává ke dvěma stejným mincím, které jsou slepené. V takovém případě se může stát, že budou vypadat jako jedna.

Kombinace, která není šťastná

Pokud se podíváme na samotnou spolupráci kofeinu a cukru z čistě chemicko-biologického hlediska, nejde o zrovna vhodnou dvojku. Kofein totiž stimuluje centrální nervový systém, což způsobuje zvýšenou podrážděnost, bdělost i nervozitu. V prvních několika minutách konzumace kofeinu se do těla uvolňují stresové hormony. Po této reakci potom nastává útlum a únava.

Když do kávy přidáte cukr, znamená to, že s její konzumací okamžitě stoupne také hladina cukru v krvi. Za dvě až tři hodiny pak ale opět prudce klesne, což znovu vede k ospalosti. Proto není kombinace kofeinu a cukru nejšťastnější volbou. Pokud si ji dopřejete jednou za čas, pak to tělu neublíží, ale pravidelné pití takového nápoje může způsobit problémy.

Sůl do kávy

Pokud kávu potřebujete a vadí vám její hořká chuť, nemusíte to vždy řešit jen pořádnou porcí cukru, kterou do ní nasypete. Je tu totiž překvapivá alternativa. Do kávy můžete zkusit nasypat také trochu soli. Kromě toho, že nastane zmíněný efekt shlukování molekul kofeinu, dojde také k tomu, že ionty sodíku potlačí ostrost kávy a naopak zvýrazní její chuť. Sůl do kávy ale přidávejte jen tehdy, když to vlastnosti tohoto nápoje vyžadují a nepřehánějte to, jinak si nápoj znehodnotíte.

Foto: Pixabay

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments