Při hubnutí nezapomínejte na bílkoviny. Studie dokazují, že jen tak uspějete

Každý odborník na výživu vám potvrdí, že proteiny jsou při hubnutí nezbytné. Proč s proteiny lépe zhubneme a udržíme si zdravou váhu delší dobu?

Menší chuť k jídlu

Proteiny vás zasytí a způsobí, že toho sníte méně. Snižují hladinu hormonu hladu neboli ghrelinu a zvyšují hladiny hormonu peptidu YY, díky kterému se cítíme sytější. Nahraďte část sacharidů a tuků proteiny. Dejte si méně brambor či rýže a přidejte více libového masa, vejce nebo sýr.

Méně večerního mlsání

Chutě, které máme hlavně večer, vyvolává mozek, který potřebuje odměnu. Pokud přes den sníte více bílkovin, zabráníte chuti, aby vůbec přišla.

Zrychlení metabolismu a větší spalování tuků

Strava bohatá na bílkoviny umí krátkodobě zvýšit rychlost metabolismu. Proteiny mají vyšší termický účinek, dají nám delší zasycení a tělo spálí více energie na jejich zpracování. Vydáme jí více a rychleji se začnou spalovat tuky. Vysoký příjem proteinů zvyšuje metabolismus a počet spálených kalorií.

Udržení přiměřené váhy

Vysoký obsah bílkovin ve stravě zvyšuje metabolismus, vede ke snížení příjmu kalorií i chuti k jídlu a snadnějšímu hubnutí. Mírné zvýšení příjmu bílkovin pomáhá při udržení tělesné hmotnosti.

Více svalové hmoty

Proteiny jsou základním stavebním kamenem svalů. Podpoří růst svalů i při silovém tréninku. Konzumace vyššího příjmu bílkovin pomáhá zabránit ztrátě svalů při hubnutí.

Kosti v dobré kondici

Proteiny, a to i ty živočišné, mají na kosti blahodárný vliv. Udrží je v kondici i ve vyšším věku a snižují riziko vzniku osteoporózy a zlomenin. To je důležité hlavně pro ženy po menopauze.

Rychlejší hojení po zranění

Proteiny pomáhají tělu, aby se rychleji zotavilo po zranění. Jsou hlavními stavebními kameny tkání a tělesných orgánů, proto umí hojení po zranění urychlit.

Prevence nemocí

Vyšší příjem bílkovin snižuje krevní tlak, LDL neboli špatného cholesterolu a hladiny triglyceridů.

Dobrá kondice i ve vyšším věku

Jedním z důsledků stárnutí je ochabnutí svalů a úbytek svalové hmoty. Pokud budete konzumovat více bílkovin, můžete tomu zabránit. Důležitá je i pravidelná fyzická aktivita a posilování se zátěží.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments