Příznaky, které prozradí špatnou funkci slinivky břišní. Naučte se je rozpoznávat včas

Pankreatitida je patologický zánět slinivky břišní, která se nachází za žaludkem, poblíž tenkého střeva. Uvolňuje enzymy pro trávení jídla a reguluje glukózu v těle. Pankreatitida může být akutní nebo chronická, ale i nekrotizující. Jak ji poznat?

Příznaky pankreatitidy

Většina pacientů s akutní nebo chronickou pankreatitidou má jako primární symptom bolest v levé horní části břicha. Někteří lidé s chronickou pankreatitidou mohou mít i zánět slinivky, i když nemají jinak žádné příznaky, jak se píše na healthline.com. Tady jsou ty nejčastější:

  • bolest v levé horní části břicha
  • bolest, která se ovíjí kolem horní části těla a zahrnuje pás zad
  • špatné trávení
  • nevolnost nebo zvracení
  • bolest břicha
  • hubnutí bez příčiny
  • nadýmání a nafouknutí břicha
  • škytavka
  • horečka
  • u chronické pankreatitidy steatorea – zapáchající tučná stolice

Steatorea však může být i známkou malabsorpce, tedy toho, že nedostáváme do těla všechny základní živiny. Pak slinivka nevylučuje dostatek trávicích enzymů, aby vaše jídlo rozložila.

Foto: Shutterstock

Akutní pankreatitida

Akutní pankreatitida je hlavní příčinou hospitalizace při gastrointestinálních potížích. Její nástup je často velmi náhlý. Zánět obvykle odezní do několika dnů po zahájení léčby, ale někdy je nutná hospitalizace. Je mnohem častější u dospělých než u dětí. U dospělých jsou primární příčinou akutní pankreatitidy žlučové kameny. Může se vyvinout do chronické pankreatitidy, zvláště pokud kouříte a pravidelně pijete alkohol.

Chronická pankreatitida

Chronická pankreatitida je zánět slinivky břišní, který se vrací konzistentně nebo je dlouhodobý. Může dojít k trvalému poškození slinivky břišní a dalším komplikacím. Z pokračujícího zánětu se vyvíjí zjizvená tkáň. Pankreatitida může poškodit buňky produkující inzulín, hormon uvolňovaný slinivkou břišní, který reguluje množství cukru v krvi. To vede asi u 45 % lidí s chronickou pankreatitidou k cukrovce. Dlouhodobé užívání alkoholu způsobuje 70 % případů chronické pankreatitidy u dospělých. Mohou ji způsobit i autoimunitní a genetická onemocnění, jako je cystická fibróza.

Nekrotizující pankreatitida

Závažné případy akutní pankreatitidy se mohou vyvinout v nekrotizující pankreatitidu, což vede ke smrti buněk. K tomu dochází v 10 % případů, hlavně u neléčené nemoci. Zánět a nekrotizující pankreatitidu může způsobit i únik trávicích enzymů do slinivky břišní. Infekce mrtvé tkáně zvyšuje riziko úmrtí a je důležité zahájit léčbu co nejrychleji.

Foto: Shutterstock, zdroj: healthline.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments