Problém pro Čechy: koronavirus drtí obézní pacienty. Nepomůže jim ani vakcína

Obézním jedincům hrozí téměř dvakrát větší riziko, že se nakazí nemocí covid-19, než lidem s optimální hmotností. Vyplývá to ze srovnání nejnovějších studií, které zkoumaly vztah jedinců s obezitou k onemocnění covid-19 u 400 tisíc pacientů z Evropy, Asie i Ameriky. Riziko, že pacient s koronavirem skončí v nemocnici, je u obézních o 113 % vyšší než u těch, kteří obézní nejsou. Vědci také očekávají, že u obézních lidí nebude dostatečně účinkovat ani vakcína proti koronaviru. Praktičtí lékaři o tomto aktuálním a závažném tématu diskutovali na přesunuté Jarní interaktivní konferenci (JIK). Češi přitom patří k nejobéznějším národům na světě, a to hned podle několika studií.

Výsledky mluví jasnou řečí

„Výsledky metaanalýzy 75 studií provedené týmem prof. Popkina z univerzity v Severní Karolíně jsou alarmují a v určitém smyslu převratné. Obezita je odborníky i laiky většinou vnímána jako nemoc, u které se metabolické komplikace typu cukrovky, vysokého krevního tlaku či cholesterolu projeví až s odstupem let. Pacienti tak mají falešný pocit dostatku času pro změnu svého životního stylu,“ říká MUDr. Jozef Čupka, MPH, vedoucí Pracovní skupiny preventabilních onemocnění při Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP a dodává: „Nové onemocnění covid-19 však jasně ukazuje, že není prakticky žádný čas na jakýkoli odklad změn v managmentu obezity a je nutné jednat ihned. Nárůst hospitalizací na JIP je u obézních pacientů s koronavirem o 74 % vyšší než u neobézních a riziko úmrtí je až o 48 % větší než u neobézní populace.“

Podle dalších studií publikovaných již v květnu 2020 se obézní pacienti potýkají s horším průběhem infekcí covid-19 hned z několika důvodů. Obezita například omezuje plicní ventilaci, zhoršuje imunitní odpověď na virovou infekci a zvyšuje v organismu zánětlivé procesy. Velký obvod pasu a vysoká tělesná hmotnost také komplikují péči o pacienta v nemocnici – například zavedení plicní ventilace nebo i položení nemocného na břicho, aby se zvýšil objem jeho dechu. „Obézní lidé jsou také náchylnější k syndromu akutní respirační tísně, což je v současnosti hlavní příčina úmrtí pacientů na koronavirus,“ doplňuje MUDr. Čupka.

Obézní neochrání ani vakcína

Obézní jedince před koronavirem neochrání zřejmě ani vakcína, kterou se nyní snaží vyvinout vědci po celém světě. Jejich imunita totiž na očkování, podle odhadů specialistů, nezvládne správně zareagovat. S podobným problémem se již potýkají i u očkování proti chřipce. „Vakcinace funguje na principu stimulace, kdy do těla zaneseme informace o povrchových antigenech (značkách) viru a ty nastartují imunitní buňky a začnou tvořit protilátky. Spuštění protilátek a délka jejich fungování je u obézních lidí kvůli změnám v tukové tkáni mnohem nižší,” vysvětluje MUDr. Čupka. Obezitě by měli lidé předcházet zdravým životním stylem s dostatkem pohybu. Ten právě nyní komplikuje koronavirová pandemie. Bezpečnostní opatření po celém světě omezily pohyb lidí a sociální kontakt. Lidé začali pracovat z domova, čímž z jejich dne zmizel přirozený pohyb jako chůze do práce, na oběd nebo na nákup. Počty obézních tak paradoxně pomalu rostou. „Vidíme už nyní, že značná část lidí v první vlně pandemie přibrala cca 1–5 kg. Je to začarovaný kruh. Nemohli chodit ven a stýkat se s blízkými lidmi, což obecně zvyšuje stres, který následně řešili přejídáním. Ručička na váze poté zákonitě stoupá nahoru,“ říká MUDr. Čupka. Důležité je podle něj nepropadat panice, jíst zdravě a nepřestat s pohybem úplně. „V populaci máme 30 % neurotických lidí, které nejistá situace v čase pandemie přirozeně velmi stresuje. Cvičením se vyplavují hormony štěstí, které proti stresu bojují. Doporučuji chodit běhat, procházet se v přírodě alespoň 40 minut nebo cvičit doma. Důležité je také komunikovat s ostatními a vytvořit si třeba jen úzkou skupinku lidí, se kterými je možné se potkávat, jelikož člověk je ze své podstaty tvor společenský,“ radí MUDr. Čupka.

Řešením je pouze zhubnout

Kromě úpravy životního stylu mohou pacientům s obezitou výrazně pomoci nastartovat a udržet proces hubnutí i účinné léky. Léčba dokáže v mozku stimulovat centra sytosti i odměny a současně také tlumit hlad. Momentálně na tyto léky užívané v celé Evropě ale české zdravotní pojišťovny finančně nepřispívají. „Covid-19 jasně ukázal, že obezita rozhodně není pouze estetickou záležitostí, ale nemocí, kterou se zdravotní pojišťovny vzhledem k důkazům o aktuálních rizicích v ‚době kovidové‘ nezabývají dostatečně. Řeší pouze zdravotní důsledky obezity a ne samotnou obezitu, která je příčinou dalších téměř 200 zdravotních komplikací s ní spojených. Při zlepšení managementu obezity ve společnosti i při větším využívání léků na hubnutí by přitom výrazně klesly vysoké náklady na léčbu diabetu, hypertenze, vysokého cholesterolu i nádorových onemocnění. Zdravotní systém by ušetřil nemalé peníze i životy občanů,“ uzavírá MUDr. Čupka.

Foto: Shutterstock

Autor: Redakce AAzdravi.cz

Magazín o zdravém životním stylu a všem, co s ním souvisí. Každý den zde najdete užitečné a aktuální texty o důležitých tématech.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
11 dní

Tak alespoň mi tento článek pomohl v rozhodnutí, zda se nechat očkovat, nebo či ne.

Koronasaurus
Koronasaurus
16 dní

Zhubnout v tomto Protektorátu by neměl být problém.Žádná oficiální vakcína není a už víme že obézní lidé i s ní mají problémy.

kachle
kachle
16 dní

melou tu porad dokola sracky…!!!

BOB
BOB
16 dní

Jsem tlustá a mám korouše za sebou

Koronasaurus
Koronasaurus
16 dní
Reply to  BOB

Gratuluji ale pozor je to státní tajemství.

KVĚTA
16 dní

Tak nevím asi zhnubnu z vyděšení, zase jen blabla bla bla bojte se! A co takhle hubenouři na pokraji anorexie s oslabeným imunitním systémem, jen to že je uzvedne zdravotní sestra či bratr, jim zachrání život. Opravdu už toho nechte, je to ubohé .
.

Magdalena
16 dní

Tož tlustoprdům hrozí vše. Nejlepší je, když se s ukňouranou tlustoprdkou tahají hubené sestry v nemocnici, které se pro soustavný nedostatek personálu nestačí ani najíst, natož vyspat. Tlusťochů osud mi fakt na srdci neleží,ale s tím covidem už je to trapné. Dejte s tím pokoj, my pořád ještě normálně žijeme. A budeme i nadále, i přes vaši snahu vše normální zlikvidovat.

Franta
Franta
16 dní

konečně pořádný článek o obezitě a její nebezpečnosti v souvislosti s corona virem.
Lide jsou lini a pokud nepřijde bud pozitivní nebo i negativní motivace nic se sebou nebudou dělat. V tomto by měla vláda tvrde pracovat a někteří ve vládě by měli začít u sebe, o parlamentu ani nemluvě, tam se to obezitou jen hemží.

Vendy
Vendy
16 dní

Ať vychcípe polovička lidí ,bude tady klid pro přírodu.konečně

Josef R
Josef R
16 dní

Nepomůže ani vakcína jenž zatím nikdo nevyvinul a neotestoval, hmm, není to jen další pokus jak omluvit předem vyhozené miliardy? Co na to řekne jedinný a nejlepší znalec covidu, soudruh plukovník?

Aja
Aja
16 dní
Reply to  Josef R

Josef R – No, pokud jste obezni, tak je nacase s tim neco delat!

Demon1
Demon1
16 dní

To je dobře! Ať ta tlustá prasata klidně vychcípou všechna, stejně jsou pro společnost jen příteží!!! Začínám mít ten covid rád 🙂

Marena
16 dní
Reply to  Demon1

Promiň,ale nenapsal jsi svoje jméno s chybou? Nemělo by znít Dement?

Eva
Eva
16 dní
Reply to  Demon1

Demon 1 Idiot jediný a prase jste tu vy

Vašík
16 dní
Reply to  Demon1

Dement1 by ti slušelo víc

shorty
shorty
16 dní
Reply to  Demon1

jeste by to mohlo pokosit vychrtle buziky, at to mame dokonale :_) ne ?

Paros
Paros
16 dní
Reply to  Demon1

my umíme přežít horší věci, než koronáč. pozvedám Horalku na Tvé zdraví a až třeba doputuješ k nám na pohotovost v Olomouci, možná ti bude dělat příjem tlusté prase. uvidíme, kdo bude přítěž.

Fuki
Fuki
12 dní
Reply to  Demon1

ty jsi ale ……at nejsi 1 kdo chcipne