Zánět mozkových blan má mnoho projevů. Na co si dát pozor?

Loading...

Infekce postihuje nervový systém. Jde o zánětlivé postižení mozkomíšních plen, zánět mozkových blan či meningitidu. Zjistí se lumbální punkcí. Jak jej poznat a jak se onemocnění léčí?

Zánět postihuje hlavně mozkovou část – encefalitida, nebo míšní tkáň – myelitida. Hnisavé záněty způsobují bakterie a nehnisavé viry. Zánětu mozkových blan lze předcházet očkováním. V prvním roce je to hexavakcína, doporučované a částečně hrazené je očkování proti pneumokokovi vakcínou Prevenar či Synflorix. Očkování proti meningokokovi a klíšťové encefalitidě je dobrovolné.

Jak vzniká infekce

Infekce se dostane do nervové soustavy nejčastěji krví, při zánětu vedlejších nosních dutin, středního ucha a bradavičnatého výběžku. Meningitidu způsobí i vrozená nebo poúrazová komunikace při poškození lebky. Periferními nervy se do mozku šíří i herpetické viry a viry vztekliny.

Hnisavá meningitida

Hnisavý zánět mozkových blan ohrožuje život a nechá vážné následky. Původcem jsou bakterie, zejména meningokoky, hemofily a pneumokoky. Během pár hodin stoupá teplota, objevuje se bolest hlavy, zvracení, křeče, zmatenost, neklid, krevní výrony, porucha vědomí, rovnováhy i spavost. Pokud není zahájena léčba, přichází kóma a smrt. Úmrtnost je až 30 %.

Meningeální syndrom

Soubor příznaků vzniká podrážděním mozkových plen, hlavových nervů a míšních kořenů zánětem. Projevuje se bolestí hlavy, zvracením a světloplachostí. Dochází k omezení pohybu páteře dopředu. Při sezení s nataženýma nohama je třeba se opírat rukama. Vleže na zádech s nataženýma nohama nejde předklonit hlava a musí se ohnout nohy v kolenou. Vzniká trvalá porucha sluchu a v mozkové tkáni abscesy. Může dojít k demenci, u dětí k psychomotorické retardaci.

Hemofilová meningitida

Haemofilus je nejčastější u kojenců a dětí do 5 let věku, kde způsobuje primární infekci. U dospělých se spíše jedná o sekundární rozšíření infekce při zánětu středního ucha a vedlejších dutin.

Meningokoková meningitida

Postihuje děti a mladé. Meningokok se šíří kapénkovou infekcí. Až 15% populace má na sliznici nosohltanu meningokoky. Objevuje se v dětských a mládežnických kolektivech.

Meningitida u novorozenců a kojenců

Projevuje se změnou chování, apatií či zvýšenou dráždivostí. Častěji než horečku mají děti sníženou teplotu, pomalu sají a pak zvrací. Objevuje se svalová slabost, spavost, křeče, poruchy dýchání a vyklenutá pulzující velká fontanela.

Pneumokoková meningitida

Vzniká jako druhotná infekce při zánětu v jakémkoliv věku, zejména u kojenců a starších 50 let. Vzniká u oslabení organismu a u alkoholiků.

Léčba hnisavé meningitidy

Při včasné antibiotické léčbě nitrožilně dojde k rychlému zlepšení stavu. Proti otoku mozku se nitrožilně podávají infúze s kortikosteroidy, které tlumí zánět a snižují riziko postižení sluchu. Dále se podávají analgetika proti bolesti hlavy a antipyretika na snížení horečky. Někdy je nutné nitrožilní podávání tekutin a připojení na dýchací přístroj. Nutný je klidový režim a pacient musí trvale ležet se zvednutou horní polovinou těla.

Léčba nehnisavé meningitidy

Nehnisavý zánět mozkomíšních plen je způsoben enteroviry, virem klíšťové meningoencefalitidy, borrelie a respiračními víry. Postiženy jsou hlavně děti. Příznakem je rychlý vzestup teploty, bolesti hlavy, slabost a chřipkové příznaky. Pak to pomine a objeví se znovu. Začnou bolesti za očima, slabost, závratě, zvracení, únava, citlivost na hluk a světlo, nesoustředění, rozmazané vidění, křeče, poruchy paměti, spánku i hybnosti. Potíže trvají 2 až 3 týdny, zpravidla bez následků. Nutný je klidový režim, podávají se antivirotika a u boreliózy antibiotika.

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

3
Komentujte

avatar
2 Komentářová vlákna
1 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
2 Autoři komentářů
Ilonavera Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
vera
Host
vera

Klíšťovou encefalitidu a meningitidu jsem prodělala, když mi bylo 40 let. Zakousla se do mne jedna malá potvora -klíště koncem léta u nás na zahradě. Divně se mi točila hlava, měla jsem zvýšenou teplotu, lékař říkal, že to bude nějaká chřipka. To trvalo asi 3 dny, pak se to vrátilo, ale mnohem silněji a s vysokými horečkami. Měla jsem horečku přes 40 stupňů, začínala jsem blouznit. Nemohla jsem nic jíst, jen pít, pít, obyčejnou vodu. Příšerně mne bolela záda, ale takovým nedefinovatelným způsobem. A bolely mne oči, když se rozsvítilo světlo. Měsí jsem byla v Ostravě na infekčním oddělení a… Číst vice »

Ilona
Host
Ilona

Me se po ni dost ulevilo,tlak v hlave a krcni pateri..nejlepsi bylo,ze nez se na to prislo,byla jsem ma interne,kde pod okny byla cely den slyset stavba,bagry,rachot…radsi useknout hlavu..dalsi lumbalku jsem odmitla,priserna neprijemna bolest..

Ilona
Host
Ilona

Hodne neprijemne a bolestive pro deti i dospele,prodelala jsem klistovou encefalitidu pred nekolika lety,mesic na infekcnim,nasledne temer cely rok doma.Dalsich nekolik let migreny se zvracenim,ted uz dobre,ne vsichni pacienti bohuzel maji nasledky jen v podobe migren,ale ochrnuti,poruchy reci a vlastne i osobnosti..lide by se meli nechat ockovat,rikaji si,ja zadne kliste nechytnu..bohuzel dnes nemusi do lesa,staci doma na zahrade,navic klistata jsou aktivni pri 4stupnich nad nulou,pri dnesnich zimach neni vyjimkou mit kliste v lednu..to si rikali i mi nejblizsi,ze to nema cenu ockovani,az kdyz me videli,jak vypadam a jak mi je,zmenili nazor..je uz i pro deti od 3let.