Nastal čas omezit lidem soukromí a občanská práva, vyzývá profesor Flegr. V Asii tak koronavirus zlikvidovali

Evoluční biolog Jaroslav Flegr nepřestává s osvětou ohledně koronavirové epidemie. Ba právě naopak, v současné době své snažení maximalizuje spolu s tím, jak se v České republice zhoršují veškerá sledovaná čísla.

Na rozdíl od jiných odborníků má také po ruce celou řadu návrhů, jak koronavirovou epidemii co nejrychleji s co možná nejmenšími ztrátami překonat. Přiznává však, že ne všechny se budou lidem ve společnostech západního ražení líbit.

Stát má mít neanonymní data o poloze lidí

Tentokrát se pouští na skutečně tenký led, kdy navrhuje lidi omezit na jejich občanských právech. To by bylo možné provést na základě již vyhlášeného nouzového stavu. Ostatně, část těchto práv už omezena byla. Platí pravidla pro shromažďování, různé provozovny musely zůstat zavřené a podle všeho dojde také k zákazu vycházení s výjimkou cest do práce a z práce, případně na nejnutnější nákupy.

Myslím, že za situací, jako je ta dnešní, je nutné navíc na přechodnou dobu omezit i ochranu soukromí,” píše ve svém facebookovém příspěvku Jaroslav Flegr. “Konkrétně, státním orgánům by mělo být povoleno využívat neanonymizovanou informaci o poloze jednotlivých osob z mobilních telefonů i bankovních transakcí.

Podle Flegra to byl právě takový zásah do soukromí, který asijským státům, jako je Jižní Korea, Čína, Tchaj-wan nebo Vietnam, umožnil neuvěřitelným způsobem zefektivnit vyhledávání nově nakažených. Právě to se ukázalo být cílem k poražení koronaviru. A že to skutečně jde, to dokázaly právě tyto rozvinuté asijské státy.

Pomoc pro třetí vlnu

Je jasné, že takový zásah do občanských práv musí být pečlivě regulován zákonem. Povolení by muselo platit na jasně vymezenou dobu, získané informace by se nesměly využít na nic jiného než pro účely boje s epidemií (tedy ani pro účely trestních řízení) a za jakékoli zneužití těchto informací by musely hrozit mnohaleté, vždy nepodmíněné tresty,” navrhuje profesor Flegr.

Parazitolog předpokládá, že pro tuto vlnu epidemie, kterou má na svědomí svým nekonáním vláda, už je podobná pomoc pasé. Tu budeme muset zvládnout ještě metodami, které máme k dispozici nyní. Jenže tato vlna není podle Flegra poslední. “Další nás téměř jistě čeká v sezóně respiračních onemocnění, tedy od konce listopadu do začátku března. A v té době už by nám daný zákon mohl pomoci výrazně snížit počty obětí a ekonomické ztráty. Aktivace ustanovení příslušného zákona by se měla stát stálou součástí pandemického plánu.

Foto: archiv J. Flegra

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments