Provalilo se, jak Lidl a Kaufland natáhli Čechy. To je tedy síla, zemědělci už to řekli naplno

V České republice aktuálně doutná spor o to, kdo zavinil tak razantní nárůst cen potravin, jaký jsme zažili v loňském roce a jaký v menší míře pokračuje i v roce letošním. Navíc hrozí, že se ceny opět utrhnou ze řetězu, pokud se nepodaří inflaci zkrotit.

Kdo může za zdražování

Zatímco zemědělci a výrobci potravin tvrdí, že za navýšení cen mohou obchodní řetězce, ty pro změnu namítají, že nemohly jinak, než ceny navýšit tak, jak to provedly. Jejich vyjádření jsou však spíše vágní a neposkytují přesnější data. Naopak zemědělci teď dali na stůl čísla, ze kterých vyplývá poměrně nehezká situace.

Podle Agrární komory České republiky zemědělci nezvyšovali ceny potravin zdaleka takovým tempem, jako to pak ve svých prodejnách provedly obchodní řetězce. Za příklad dávají třeba cukr, který v obchodech v období od září do prosince zdražil v průměru o 77 %. Ovšem výrobci zvýšili cenu jen o 51 %. Pěstitelům cukrové řepy se ve stejném období dokonce snížily výkupní ceny o 14 %. Něco tu tedy nehraje.

Podobná situace nastala u ceny kuřat. Cena v obchodech vzrostla o 26 procent, nicméně výkupní ceny kuřat u zemědělců stouply o pouhých 18 %. Dále bychom mohli pokračovat jablky. Tam zemědělci dokonce museli jít s cenou dolů, a to o deset procent. V obchodech ale cena zůstala prakticky stejná.

Foto: Shutterstock

Obří skupiny si diktují

Agrárníci nabízejí vysvětlení. Zatímco zemědělci jsou fragmentovaní a na trhu působí až 60 tisíc subjektů, velké obchodní řetězce proti nim mají obrovskou sílu. Jako příklad uvádějí skupinu Schwarz Gruppe, do které spadají Lidl a Kaufland. Ty měly ve svých prodejnách tržby 136 miliard korun. Druhá velká skupina REWE sdružující Penny a Billu měla obrat 73 miliardy korun.

Podle Agrární komory tyto řetězce zneužívají své tržní síly a je na místě, aby toto jednání prověřily příslušné úřady. Způsobuje to totiž nemalé potíže nejen zemědělcům, ale také zákazníkům, kteří musí čelit vysokým cenám.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
Jiří
1 rok

Dnes jsem se na sladkostech utvrdil, jak dělají slevy, aby je nemohl nikdo obvinit, že to slevy nejsou. Margot tyčinka za 23.90,- Kofila 19.90,-…Ve slevě 10.90,- nebo 9.90,-. Svinstvo, kupovat už u nich nebudu. To koupím i na pumpě.

Pepa
Pepa
1 rok

Vážení , mě příjde ,že novináři vážně honí jenom senzace a nebo jsou všichni naprosto hloupý! Tak pro upřesnění obchodní řetězce nakupují ve velkých objemech proto chtějí vše nakupovat ideálně za jednu korunu a pokud ne.ůžete zlevnit musíte snížit kvalitu . Toto požadují hlavně německé řetězce. Marže jim .usí vycházet na 50 až 100 % jinak z oží nechtějí koupit. Třeba v rámci jablek český pěstitel maká jako šroub jablka sklízí ručně. Pak je naloží na kamion a odveze do německa prvotřídní zboži za 4,50,-kč za jeden kg . V německu jablka vyloží přelepí nálepkou německého pěstitele a na tom… Číst vice »

František
František
1 rok

Co doposud dělala ČOI, nač ji platíme z našich daní. Aby perzekuována jen naše firmy, živnostníky a občany????

Jan Honzík
Jan Honzík
1 rok

Máte alespoň základní znalosti ekonomie? Obchodník se musí řídit trhem, nemůže si určovat ceny jak se mu zlíbí, důvod proč všechno zdražuje, tkví v monetárním systému státních monopolních peněz, který je založen na tom, že se neustále navyšuje peněžní zásoba, čím je peněz v oběhu více, tím více jeho jednotek musí ta samá věc stát, protože čím jich je v oběhu více, tím má každá jednotka menší hodnotu, na ceny má samozřejmě vliv i spousta dalších aspektů, ale v tomto případě růstu cen všeho je důvodem jen a pouze státní měnový systém, je to podle mého velice důležitá věc, obviňovat… Číst vice »

Jan
Jan
1 rok

A co terno český řetězec a je jeden z nejdražších proč?

Jan Hanák
1 rok

Dobrý den,tak co jsem četl,tak to mne dostalo, nechápu proč tato vláda okamžitě nekoná, proč?aby z nás občanů dělali obchodní řetězce dělali blbce a idioty,tak to je sila,ak to půjde dál,a něco neudělá tato vláda,Petra Fialy,tak to podám na ústavní soud,a da