Energie mohou být tak drahé, že si lidé budou muset najít druhou práci

Pro běžného člověka je velmi těžké prohlédnout, jakým způsobem se vytvářejí ceny elektřiny a plynu a také to, jak se to jeho samotného bude týkat. Ačkoliv ze všech stran slýcháme, jak moc se energie zdražují, mnozí stále platí staré zálohy a tvrdí, že oni žádný problém nemají. V tomto ohledu je to ale spíše past, respektive odložený problém.

Konzervativní odhad

Dříve či později se totiž vyšší ceny elektřiny a plynu dotknou úplně všech českých domácností. Odhady, jak moc budou platit, se přitom liší. Slýcháme o statisícových částkách, které bude nutné hradit ročně za elektřinu a plyn. Řada lidí tomu odmítá věřit. Proto je přínosné, že velká americká banka teď na základě exaktních údajů spočítala, kolik bude průměrná česká domácnost za energie platit v příštím roce.

Jak upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda, banka Goldman Sachs provedla odhad pro celou Evropskou unii. Už z dřívějších údajů ale vyplývá, že Češi jsou s náklady na energie vysoko nad průměrem. Některým žebříčkům dokonce vévodíme. Průměrná částka ve výši 12 300 korun je tak spíše optimistickým odhadem.

Nutno dodat, že v těchto cenách nebyly ještě započtena navýšení cen energií z posledních dnů, kdy elektřina i plyn znovu prudce stoupají. V tomto případě se však stále počítá s tím, že půjde o krátkodobé výkyvy a ceny se ustálí, byť už na vyšších hodnotách, na kterých staví výše uvedené propočty.

Foto: Shutterstock

Práce je stále dost

Průměrná domácnost by tedy měla za energie vydat přibližně 150 tisíc korun ročně. Někteří analytici však upozorňují, že může jít i o dvojnásobek, situace je stále velmi nestabilní.

I kdyby to ale nakonec dopadlo takto optimisticky, bude to pro mnohé velká rána. Taková suma už pro řadu domácností tvoří významnou část rozpočtu. Některým tak možná nezbude než si najít nějaký další pracovní úvazek, který by jim náklady navíc pomohl pokrýt.

Dobrou zprávou je to, že v České republice je stále práce hodně a poptávka po pracovní síle je obrovská. Přestože jsme si zvykli na určitý blahobyt s jedním pracovním úvazkem na 40 hodin týdně, je třeba vědět, že v řadě jiných zemích to není tak úplně standard, a to ani ve vyspělých zemích světa. Třeba v USA se vysoké životní náklady řeší druhou prací zcela běžně.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
45 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiri
Jiri
1 rok

Jako jedna a dobre placena treba pro nekoho neni stres ale pro normalni obyc lidi to obcas stres je 😀 když daji pres 20,000 za bydlení a ve fabrice divnze nebudou i spat a daji jim max kolem 20,000 😀

Jiri
Jiri
1 rok

Noo nejlepsi udelat si svoji elektrinu 😀 a nebo se sjednotit lidi a jit sesadit ty co to maji v pacu ty ceny ono uz staci ze do nemecka se za 2, 50 prodava a za 16 korun se vykupuje zpět to je nesmylnej podvodnej tah akorát 😀

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Jiri

Píšete nesmysly. Na burzu do Německa jdou JEN PŘEBYTKY!

Jako správný vlastenec byste měl mít nějaké akcie ČEZu, jakožto české firmy. Proč je nemáte a neberete dividendy? Pivíčko v hospůdce mělo větší prioritu?

Radka
Radka
1 rok
Reply to  Xavier

Lžete…. veškerou el. energii nakupujeme přes burzu! Francie prodává přebytky.

Rush
Rush
1 rok
Reply to  Radka

Kde jste to slyšela, že mi nakupujem? my jsme největší vývozci v EU, protože máme vysoké přebytky
jako máme vysoké ceny, ale za to můžou nenažrané energitické společnosti, kteří využívají inflace, ale nejsou to jenom energie, ale i ostatní odvětví

Last edited 1 rok by Rush
Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Radka

Volíte SPD?

Šárka
Šárka
1 rok

Jenom vydělávat na lidech.To Vám jde skvěle.Přitom v energii jsme soběstačný,ale pořád je to málo.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Šárka

Hele, když máte malý příjem, nebylo by dobré začít vyrábět elektřinu? Parádně na tom vyděláte, nebudete muset pracovat za nízkou mzdu a rovnou můžete zaměstnat všechny vám podobné. Prostě ráj na zemi.

Ondrasou
Ondrasou
1 rok

Ach jo kde mám vzít čas na druhou práci už teď v jedné trávím i více než 300hodin měsíčně…

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Ondrasou

Není lepší jedna a pořádně placená?

Ivana
Ivana
1 rok

Co?druhou práci?třeba matky s dětmi,důchodci,postižení apod?

Jirina
Jirina
1 rok
Reply to  Ivana

Je třeba tu vládu vypráskat.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Jirina

Nebo si najít pořádnou práci. Takovou, kde se vydělává a ne tu, kde jen navštěvujete pracoviště.

Mira
Mira
1 rok

Druhou práci tam kde člověk padá na hubu na konci normální pracovní doby? Vavrenko, jsi normální?
Myslím, že pokud životní náklady stoupnou všeobecně nad únosnou mez, nebude se jenom křičet, ale nutně přijdou na řadu i zbraně! Pár velkozlodějů, co nezdrhnou skončí na špagátě a to včetně současných politiků. Silové složky se buď přidají, nebo budou jen netečně přihlížet, oni jsou v tom totiž namočeni taky a většinou nepatří k horním 10%, kterým takové zdražení nevadí!

Miroslav
Miroslav
1 rok
Reply to  Mira

Ale houby. Budete jako vždycky držet huby, makat dvakrát tolik a vybíjet se na svých rodinných příslušnících. Však víme, jak to v Čechách chodí. :-/

Uknown
Uknown
1 rok

To radši nebudu topit!! Ať si to caluje vlada, která tohle celý po*****. Už takhle platím dost… Já chodím do práce kvůli sobě abych se měla dobře Já ne, že mi to vláda cely vycucne….. Zajímalo by mne co by vláda dělala kdyby na půl roku jako protest přestali platit daně 🙂 a prostě by jsme si je právem nechali…. To by cumeli jak nemaj co žrát….. To by pak každý na tu elektřinu mel. ..

Xavier
Xavier
1 rok

Prostě jste za Babiše dobře investoval své přebytky a teď z toho těžíte.

Když zlatej Babiš, tak jste se musel mít dobře, tudíž jste ty přebytky měl a špatně s nimi naložil. Nebo je to celé jinak a něco jste zatajil?

Hana
Hana
1 rok
Reply to  Xavier

Jste TROLL co neustále prudí ??

Jan
Jan
1 rok

Ja myslim ze sme meli tento problem resit a ne drzet pusu a schanet 2 praci protoze nenazranost tech nahore nezna mezi a pokud tto dobre sleduji tak se z lidi stavaji volni otroci muzou na pivo ale makat budete furt a platit aplatit za me by za tu necinost meli celou vladu povesit za vlastizradu ceskeho naroda

Aleš
Aleš
1 rok

Ne ne ,to není pravda najít si druhou práci .Jako řemeslník dělám za dvojnásobek!

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Aleš

Přesně tak, ale to místním pracantům těžko vysvětlíte.