První signál vysokého cukru v krvi. Zasáhněte, než dostanete cukrovku, které se už nezbavíte

Některé odhady uvádějí, že v roce 2030 bude trpět cukrovkou každý desátý člověk. Zdá se, že tento trend je nezvratný, protože onemocnění je zatím nevyléčitelné a nevypadá to, že by lidé chtěli nějak významněji zapracovat na svém životním stylu, který pravděpodobnost toho, zda diabetes druhého typu dostanete, nebo ne, dost výrazně ovlivňuje.

Všímejte si varovných znamení

Tělo nám však dává signály dopředu, abychom případně upravili životosprávu. Například vysoký krevní cukr se podle lékaře Michaela Dansingera projeví tím, že budete pociťovat velkou žízeň. Ta je i jedním z příznaků cukrovky, ale zpravidla se objevuje ještě předtím, než tato nemoc vyvolá v těle nezvratné změny a propukne naplno.

Za normálních okolností vaše tělo absorbuje glukózu, tedy krevní cukr, jak prochází vašimi ledvinami. Ale cukrovka vystřelí váš cukr v krvi nahoru, a tak ledviny nejsou schopny ho odbourat. To vyústí v potřebu častého močení a příjmu tekutin. Ve výsledku budete také častěji chodit na toaletu,” uvedl Dansinger pro deník Express.

Jedním z dalších příznaků počínající cukrovky je nekontrolovatelná chuť na jídlo. “Vaše tělo převádí jídlo, které sníte, na glukózu, již pak vaše buňky využívají jako energii. Ovšem vaše buňky potřebují inzulin, aby dokázali glukózu zpracovat,” vysvětluje Dansiger. Jenže diabetes je klasifikován jako nedostatek inzulinu, případně jako rezistence vůči němu. Tělo tak zkonzumovaný cukr nedokáže přeměnit v energii. Ve výsledku tak můžete pociťovat větší hlad a únavu.

Foto: Shutterstock

Ještě to není cukrovka

Mezi rané příznaky cukrovky patří rovněž sucho v ústech a svědivá kůže. Ve všech těchto případech byste měli vyhledat cukrovku. Je totiž možné, že trpíte takzvaným pre-diabetem. Ten je diagnostikován tehdy, kdy hladina glukóza je vyšší, ale nikoliv tak vysoká, aby splňovala kritéria pro cukrovku.

Právě pre-diabetes je ale velkým varovným znamením, že směřujete přímo k cukrovce druhého typu. Výsledky krevního cukru v případě pre-diabetu jsou obvykle mezi 42mmol/mol a 47mmol/mol.

V takovém případě je na místě, abyste se sebou začali něco dělat. Nabízí se přechod na jídla s nízkým glykemickým indexem a větší množství pohybu.

Foto: Shutterstock, zdroje: Express, CDC

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments