Radiátory odvzdušňujte už jen novým způsobem, radí instalatér. Postaru to již nikdy nedělejte

Jakmile se dny začnou krátit a teploty klesat, mnozí z nás se obrací ke svým topným systémům s nadějí na teplý a pohodlný domov. Avšak, co když vaše radiátory přestanou efektivně topit? Zde nastupuje často opomíjený, avšak kritický proces – odvzdušnění radiátorů.

Základy odvzdušňování

Odvzdušnění radiátorů je důležitým krokem k dosažení efektivního vytápění a úspory energie. Před odvzdušněním je vhodné zapnout topení na maximální výkon a v případě domů vypnout oběhové čerpadlo. Počkejte přibližně půl hodiny, aby se vzduch v radiátorech akumuloval a odvzdušnění bylo efektivnější.

Připravte si misku a hadr na zachycení unikající vody. Pomalu uvolněte ventil směrem doleva, až uslyšíte syčení vzduchu. Počkejte, až syčení ustane a začne unikat voda, poté ventil uzavřete​​.

Automatické odvzdušňovací ventily

Pro ty, kteří chtějí odvzdušňování zjednodušit, existují automatické odvzdušňovací ventily. Tyto ventily zajistí, že radiátor bude vždy optimálně odvzdušněn bez nutnosti manuálního zásahu. Automatické ventily pracují na principu plováků, které padají při nahromadění vzduchu a uzavírají vypouštěcí otvor po odvzdušnění. Myslete na to, že tyto ventily vyžadují kvalitní chladivo a nejsou tak běžné v domech s centralizovaným topením​​.

Foto: Shutterstock

Bezpečnost a prevence

Při odvzdušňování myslete i na bezpečnost. Voda v radiátoru může být horká a je doporučeno používat gumové rukavice pro ochranu před popáleninami. Také je důležité neotvírat ventil plně, ale pouze mírně, aby se předešlo nechtěnému vystříknutí horké vody. Radiátory odvzdušňujte pravidelně, ideálně jednou za tři měsíce, aby se předešlo problémům se zavzdušněním​​.

Specifika odvzdušňování v bytových domech

V bytových domech je obvyklé se na odvzdušnění domluvit společně s ostatními obyvateli, protože jeden zavzdušněný radiátor může ovlivnit celý systém. Nejprve by měli všichni obyvatelé spustit topení na plný výkon, aby se vzduch dostal z nejnižšího patra nahoru, a poté provést ruční odvzdušnění​​.

Odvzdušnění radiátorů je klíčovou součástí údržby vytápěcího systému a pomáhá zajistit efektivní a úsporné vytápění. Moderní metody, jako jsou automatické odvzdušňovací ventily, mohou tento proces ještě více zjednodušit.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Rainy
Rainy
3 měsíců

Až budu chtít vyletět do vzduchu vážená paní Lorencová, dám na rady z Vašeho článku o odvzdušnění a budu se jím řídit! Kolikrát jste odvzdušňovala topení Vy, že tak “moudře” radíte jak “nikdy už neodvzdušňovat radiátory postaru”?

Jaroslav
Jaroslav
3 měsíců

Roztopit kotel na maximum a vypnou oběhové čerpadlo ?Hotová sebevražda to musel být odborník kdo tohle napsal.

Láďa
Láďa
3 měsíců

Před odvzdušněním je vhodné zapnout topení na maximální výkon a v případě domů vypnout oběhové čerpadlo. V případě aut, lodí a letadel čerpadlo vypínat nemusíte. 🙃