Lidé na západě šetří za elektřinu a plyn velké peníze. Osvojte si jejich postupy a ušetříte tisíce korun

Situace na trhu s energiemi nás všechny nemile zaskočila, ale nezbývá, než vzít tuto skutečnost jako fakt, a pokusit se z ní vyjít s co nejmenšími ztrátami.

Jak ušetřit za plyn

K zemnímu plynu je v naší republice připojeno asi 2,6 mil domácností. Z toho 2/3 využívají plyn k vytápění a 1/3 k vaření a ohřívání vody. Pokud k nim patříte i vy, rozhodně si domů pozvěte servisního technika. Aby totiž váš plynový kotel optimálně fungoval, potřebuje pravidelné čištění a servis.

Nejvíc ušetříte za topení

Jak se všude píše, nejvíce peněz vydáme za teplo. Když snížíte teplotu na termostatu o pouhý jeden stupeň, ušetříte 5 – 10% spotřeby plynu na vytápění.

Odvzdušněte radiátory. Pokud budete mít kotel puštěný na plné obrátky, ale zavzdušněné radiátory, tepla se nedočkáte. Poznáte to tak, že bude kotel horký u regulačního ventilu, ale na druhém konci studený.

Nemějte před radiátory nábytek, nechte teplo proudit do místnosti. Záclony by vám ideálně měly končit nad topným tělesem. Pokud máte na zemi jen parkety nebo plovoucí podlahy, pořiďte si na zimu pár koberečků, protože teplo od nohou zvyšuje pocitovou teplotu.

Větrejte krátkým průvanem

Větrejte krátkým průvanem, třeba několikrát denně, ale ne ventilačkou, kdy se vám vydýchaný vzduch nevymění, ale teplo odchází. Zkontrolujte těsnění oken a dveří. Jestli někde nedoléhají, v hobbymarketech prodávají nalepovací těsnící pásky, kterými problém vyřešíte za pár korun. Skla oken a dveří opatřete tepelně – izolační folií.

Šetřete při vaření

Vařte s pokličkou, bez ní se doba vaření zbytečně prodlužuje. Používejte papiňák. Malé hrnce umísťujte na malé hořáky. Neohřívejte víc vody, než budete potřebovat. Brambory nebo vejce v ní nemusí plavat. Vodu ohřívejte v rychlovarné konvici je to úspornější, než plynový sporák.

Foto: Shutterstock

Jak ušetřit za elektřinu

Pokud topíte elektřinou, je výhodou, že se nemusíte starat o revize, jinak ale dodržujte stejná opatření, jako při vytápění plynem.

Zkontrolujte své spotřebiče

Určitě už jste četli, jak je důležité mít spotřebiče ve vyšší energetické třídě. V loňském roce se původní stupnice nahrazovala novou, zmizela označení A+++ – G nově existuje jen A – G. U některých spotřebičů zatím nejvyšší třídy chybí, aby do budoucna zůstal prostor pro technický pokrok. Takže například v současnosti nejúspornější myčka nese označení třídy B.

Snažte se mít plnou lednici

Lednici nemějte vedle radiátoru nebo jiného spotřebiče, který vytváří teplo. V chladničce udržujte teplotu 7 °C. Nižší teplota vám navýší spotřebu a přitom není nezbytná. Zajímavé je také zjištění, že čím prázdnější vaše lednička a mraznička je, tím více energie spotřebovává, protože zmrazené nebo studené potraviny pomáhají udržet nízkou teplotu. Lednici pravidelně odmrazujte.

Sušte prádlo venku

Pračku zapínejte, až když je plná a perte co nejčastěji na 30 – 40 °C. Moderní prášky si se znečištěním poradí. Proto dnes už není nutné ani vyvářet nebo předpírat. Pokud máte možnost, sušte prádlo venku. Sušička je totiž jeden z největších žroutů energie.

Led žárovky spotřebují až o 90% méně energie, než ty běžné. Tradiční žárovku sice pořídíte za pár korun, její životnost je ale jen 1000 h a cena ročního provozu při 4 hodinách svícení denně okolo 400 Kč. Na druhou stranu LED žárovka stojí okolo 100 Kč, její životnost je však 15 000 h a cena provozu za rok při 4 hodinách svícení pouhých 63 Kč. A to mluvíme o jedné žárovce.

Všude za sebou zhasínejte. Místo napouštění vany se sprchujte. U žehličky nebo varné desky využívejte zbytkové teplo, když je vypnete o 10 minut dřív. Žehlete jen to, co je opravdu nutné.

Nebuďte líní

Odpojte spotřebiče z pohotovostního režimu. Třeba monitor ve stand-by režimu spotřebuje 0,5 Wh každou hodinu, kdy není zcela vypnutý. Pokud je v provozu jen čtyři hodiny denně a dvacet hodin ve stand-by režimu, ročně vyplýtváte 3600 Wh energie zbytečně. A to máme v tomto režimu často i televizory, audio a video přehrávače, herní konzoly, set – top boxy a další. Nejsnazším řešením je, pořídit si prodlužovačku s vypínačem. Nezapomínejte ani na nabíječky mobilů a notebooků, které odebírají ze zásuvky elektřinu, přestože nejsou připojeny k přístroji.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
1 rok

To vše dělám několik let,teď už jen vše vypnout!

Věra
Věra
1 rok

Sušit prádlo venku,když budou ostatní topit bordelem je opravdu luxusní . Prádlo samé saze.

kadris
kadris
1 rok
Reply to  Věra

Todle resis nemusim,jsem v panelakove ctvrti 🤣

Monika
Monika
1 rok
Reply to  kadris

Tak si k prádlu cichnete jak smrdí,když v té ctvrti topí plynem!