Někteří ekonomové by výchovné k důchodu zase nejraději zrušili

Sotva si důchodci užili velkého lednového navýšení důchodů, už je ve hře jejich možné snížení. To by bylo přitom bezprecedentní situací, protože dosud důchody prakticky pouze rostly. V posledních letech tolik, že to řada ekonomů považuje za neudržitelné.

Kasírují i nesprávní

Právě v tom je ten problém. Není vyloučeno, že stát už začal vydávat za důchody takovou sumu prostředků, že si to jednoduše nebude moci dlouhodobě dovolit. Nenašel totiž adekvátní zdroj příjmů, který by nárůst výdajů na penze kompenzoval.

Na tuto skutečnost upozornila ve svém podrobném materiálu Národní ekonomická rada vláda. Té vadí zejména skutečnost, že bylo počátkem tohoto roku zavedeno takzvané výchovné. V rámci něj dostane každá žena, ve výjimečných případech i muž, částku ve výši 500 korun za každé vychované dítě.

Za celým výchovným není vůbec špatný záměr. Vychází se z toho, že ženy se musely část svého produktivního života starat o děti a v této době nemohly pracovat nebo jen omezeně, a teď na to doplácejí znovu, když mají nižší důchod než muži. Právě výchovné mělo celou záležitost narovnat.

Foto: Shutterstock

Chudnutí pro všechny

Bohužel jde ale o skutečně masivní výdaj, protože tímto způsobem vzrostl důchod takřka každé ženě, a to poměrně výrazně. NERV také upozorňuje na řadu nedomyšleností systému, kdy výchovné kasírují třeba i vdovci, kteří dítě primárně nevychovávali.

Dalším velkým problémem je skutečnost, že výchovné přišlo v ten asi nejméně vhodný okamžik. Důchody už tak rostou výrazným tempem, a to i díky mimořádným valorizacím. Stát se přitom zadlužuje v největší míře za svou historii, aby vůbec měl na výdaje.

Není tedy divu, že ekonomové doporučují zrušení výchovného. Zapadá to do celkového obrazu, kdy mnozí žádají, aby se právě i důchodci podíleli na chudnutí Česka. Dosud jim totiž veškeré inflační cenové nárůsty byly kompenzovány, zatímco ostatním nikoliv.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
36 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Irena Hejzlarova
Irena Hejzlarova
12 dní

Mám prosím důchod ve výši 13 700 po posledním navyšování nevím jestli ne který z vládních činitelů dokázal by zaplatit za bydlení elektriku a topení a vyřiď z toho

Josef
Josef
12 dní

Jo kdyby se vsechny penize neposilali na ukrajinu bylo by na vsechno penez dost

Vlasta
Vlasta
13 dní

Samý si. přidaly,probraly úředníky a budou něco co přepočítávat! Ať ypraskaj Ukrajince, příživníky co se válí doma..My starší ročníky jsme dělat musely, vaše ODS podporovala ty vyžírky. Tak se laskavě proberte!!!

vlasta
vlasta
13 dní

20% od poslanců a senátorů,
jejich platy,které si odsouhlasili, jsou neslušné.

Honza206
Honza206
13 dní

Nemám nic proti, ať si hlavně uberou politici, soudci…,jejich penize nejsou často adekvátní odvedené práci. Upraví se výdělky tak, aby se nemusela stát fronta na dávky a člověk, který řádně a poctivě pracuje nemusel,, žebrat” na sociálce o doplatek do životního minima.

František
František
13 dní

Jestli to to vláda provede tak v příštích volbách půjde od válu.

Pavel
Pavel
13 dní

V tomto punktu ekonomové uvažují racionálně. Výchovné je opravdu nákladné a v současnosti má drtivý dopad na naši státní kasu.

Aster
Aster
12 dní
Reply to  Pavel

Neuvažují – protože krmí spoustu zbytečných krků, které nikdy nepracovaly a pracovat nebudou a teď k tomu přibyli ještě “chudáčci” z Ukrajiny.
S tímhle handicapem se pak dělá rozpočet opravdu těžko.

Mikulica Zdeněk
Mikulica Zdeněk
13 dní

Upravit důchody nad 30tis.kč.snižení platů politiků a přestat podporovat Ukrajinu.

Hanka Smrckova
Hanka Smrckova
13 dní

👍👍👍

Eva
Eva
13 dní

Moje řeč 👌👌👌

Zdenek
12 dní

Plně souhlasím platy politiků by měli určovat občané podle toho jak oni pracují jsou zbytečně drazí vydělávají na našich mozoléch jak dlouho se necháme okrádat tak to sakra už konečně národe pochop kdo nám tu vládne.

Hana Nesvadbová
Hana Nesvadbová
13 dní

Ať si vláda přestane zvyšovat platy na úkor pracujících. Ať jdou pracovat Ti co jim práce nevoní. A neposílejte peníze jinam.

Aster
Aster
14 dní

No, stačí vyhodit všechny zahraniční nemakačenka a zkrouhnout ty, které tu máme odjakživa – a hned bude peněz dost a kdyby snad ještě chybělo, postačí přestat machrovat s přehnanou mezinárodní pomocí…

Eva
Eva
14 dní
Reply to  Aster

👍👍👍

Marie
Marie
13 dní
Reply to  Aster

Nic vezlem,kdyby poslanci nebrali také vysoké pláty a nerozdávají tam kde se nemá,tak na důchody by zůstalo, nemyslíte???

Aster
Aster
12 dní
Reply to  Marie

No právě – rozdávají tam, kde se nemá – ty jejich platy to nezachrání – vzhledem k jejich počtu.

Hanka Smrckova
Hanka Smrckova
13 dní
Reply to  Aster

👍

libor
libor
13 dní
Reply to  Aster

a taky vladě skrouhnout zbytečně vysoké platy stejně mají všechno zadarmo bydleni auto letadla a rekreace

Aster
Aster
12 dní
Reply to  libor

To by taky nebylo od věci, ale obávám se, že by to moc nevytrhlo – nemakačenků, kteří parazitují na systému, je mnohem víc.

Jirka
Jirka
12 dní
Reply to  Aster

A taky přestat vyhazovat peníze za F35 letadla a další podobné nesmysly, podporovat různé zbytečné neziskovky atd atd. Ono sebrat peníze důchodcům, nebo zvyšovat daně je to nejjednodušši cesta

Mirek
Mirek
12 dní
Reply to  Aster

A co zrušit výsluhy, to by se možná koukalo kolik to dělá za rok všem