Růžovka je nepříjemné chronické onemocnění. Nepleťte si ho s akné a využijte dostupných řešení

Růžovka, rozacea neboli Rosacea faciei se často zaměňuje za běžné akné neboli Acne vulgaris. Mohou bát podobné, ale příčiny a mechanizmy, které vedou k jejich vzniku, se značně liší. Jak je poznat?

Akné

Akné je chronické, zánětlivé a neinfekční onemocnění postihující mazové žlázy a vývody, ústící do vlasového nebo chlupového kanálku neboli folikulu. Nadměrná tvorba mazu, rohovina ve vývodech mazových žláz s mikroby a tvorba zánětů ve vývodech a okolní tkáni zhoršuje stav akné. Dochází k ucpávání vývodů mazových žláz a vzniku uhrů neboli komedonů. Bakteriální flóra folikulů a nepřímé působení anaerobního mikroba Propionibacterium acnes podporuje rozvoj zánětů. Prasknou stěny folikulu a vzniknou pupínky, neštovičky, uzlíky, abscesy i cysty.

Růžovka

Růžovka je chronické, zánětlivé, ale neinfekční onemocnění vlasového kanálku s mazovou žlázou lokalizované na obličeji, především ve středu obličeje. Vyskytuje se především u osob se světlou pletí, nejvíce po 50. roce věku.

Růžovka a příčiny

Růžovka patří mezi běžná onemocnění, ale příčina jejího vzniku stále není plně známa. Mezi faktory podporující její vznik patří také genetická predispozice. Patogenetický mechanismus vzniku se spojuje s dysregulací vrozené imunity kůže, poruchou kožní bariéry, se změnami drobných cévek kůže, s mikroby a volnými kyslíkovými radikály. Porucha kožní bariery a narušená rohová vrstva kůže mohou být příčinou zvýšené citlivosti pokožky.

Další rizikové faktory

  • UV záření
  • porucha mikrobiálního osídlení kůže
  • horké nápoje
  • kořeněná a ostrá jídla
  • nadměrné emoce
  • tělesná aktivita

Chronické onemocnění

Růžovka je chronické onemocnění, které vyžaduje dlouhodobou terapii a velmi precizní a neustálou udržovací péči o pleť. Součástí léčby jsou preventivní opatření a používání vhodné dermokosmetiky určené speciálně na citlivou a zarůžovělou pokožku a fotoprotektivní přípravky.

Léčebná kosmetika

Léčebná kosmetika a ochrana před sluncem a UV zářením jsou přínosem pro zlepšení stavu. Je třeba vyloučit spouštěče tohoto onemocnění, kam patří UV záření, poruchy mikrobiálního osídlení kůže, horké nápoje a kořeněná a ostrá jídla. Úspěšná léčba snižuje úzkosti a deprese a přispívá ke zlepšení kvality života pacienta.  

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments