Tymián je voňavý zázrak pro zdraví. Působí proti nachlazení i nádorům a zlepšuje pleť

Tymián je bylina s nejvyšším obsahem antioxidantů, působí jako antibiotikum a antiseptikum. Zachrání vás při nachlazení, kašli, nespavosti. Pomáhá při bolestivé menstruaci i akné. Jaké jsou léčivé účinky tymiánu?

Voňavý tymián je snadno dostupná bylina

Tymián si můžeme vypěstovat doma ve skalce či truhlíku, má rád suchá a slunná místa. Zároveň jej naleznete podél cest a pěšinek, na okraji luk. Kdo by odolal pohlazení květiny, která zanechává omamnou vůni? A kromě vůně umí i léčit.

Co obsahuje tymián

Možná byste jej netipovali jako bylinu s nejvyšším obsahem antioxidantů, přesto je to tak. Tymián obsahuje flavinoidy fenolických sloučenin a je dobrým zdrojem vitamínů. Je bohatý na vitamíny, A, C, K, E i kyselinu listovou. Má vysoký obsah draslíku, vápníku, železa, hořčíku a selenu.

Z tymiánu se užívá nať s lístky, a to v čerstvé či sušené podobě. Můžete jej přidávat do pokrmů nebo si z něj připravit léčebné čaje, oleje, tinktury.

Léčivé účinky tymiánu

  • Bolest v krku a kašel – tymián je přírodním antibiotikem a antiseptikem, bojuje proti infekcím, zmírňuje kašel a bolest v krku.
  • Posílení imunity – jako antioxidant pomáhá posilovat imunitní systém. Chrání tělo před viry, bakteriemi i plísněmi.
  • Oběhový systém – tymián snižuje krevní tlak, pomáhá s odvodněním organizmu a dodává tělu draslík. Tím chrání srdce.
  • Nádorová onemocnění – je spojován i s prevencí rakoviny tlustého střeva. Látka karvakrol zabraňuje množení nádorových buněk.
  • Bolestivá menstruace – hořčík mírní křeče, tymián pomáhá při bolestivé menstruaci nebo svalových křečích.
  • Krásná pleť – tymián jako antioxidant mírní projevy stárnutí, které se objevují na kůži. Zároveň bojuje proti bakteriím způsobujícím akné.
  • Trávicí obtíže – tymián odstraní průjem, nadýmání i parazity ve střevech.

Jak užívat tymián

Při vaření jej můžete přidávat do polévek, omáček nebo k pečenému masu. Na nespavost si můžete z tymiánu vyrobit voňavý polštářek.

Pro léčivý tymiánový čaj si připravte lžičku sušeného tymiánu a v hrnku zalijte vařící vodou. Po 10 minutách můžete popíjet. Tymiánového čaje se doporučují maximálně 2 šálky denně.

Foto: Freepik

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments