Rychlý test, který prozradí poškození mozku. Po 5 minutách zjistíte případnou demenci

Mnoho lidí má velké obavy z demence, avšak netuší, jak se nechat vyšetřit, zda jí náhodou netrpí nebo k ní nemá vážně nakročeno. Existuje nicméně několik poměrně dosti vypovídajících testů, které mohou prozradit kognitivní poruchu. Jeden takový sestavil lékař Gary Barlett. Jeho výhodou je spolehlivost a rychlost. Hotovo máte za pět minut.

Odpověď na pár otázek

Demence coby neurodegenerativní onemocnění trápí především lidi starší 65 let, ovšem výjimkou nejsou ani výrazně mladší pacienti. Není proto od věci prověřit si, zda vám náhodou nehrozí.

Pokud mám obavy, že pacient může trpět demencí, nejprve použiji test 6CIT k posouzení kognitivní poruchy (funkce mozku). V případě potvrzení pak pošlu pacienta dále ke specialistovi na komplexnější formální posouzení a diagnostiku demence,” uvedl Barlett pro deník Express.

Tento text se jmenuje přesně Six Item Cognitive Impairment Test (6CIT) a trvá maximálně pět minut. Můžete se otestovat sami, nebo test použít na někoho ze svých blízkých, aniž byste mu museli rovnou říkat, že jde o test na demenci. Vlastně stačí zodpovědět pouhých šest otázek.

Foto: Shutterstock

Otestujte si mozek

1. Jaký se píše rok? (Správná odpověď – 0 bodů, nesprávná odpověď – 4 body)

2. Jaký je momentálně měsíc?  (Správná odpověď – 0 bodů, špatná odpověď – 3 body)

Následně si vymyslete adresu, která obsahuje jméno, příjmení, název ulice a číslo, město a PSČ. 

3. Kolik je přibližně hodin? (Správná odpověď – 0 bodů, špatná odpověď – 3 body)

4. Odpočítávejte čísla od 20 do 0 (Správná odpověď – 0 bodů, 1 chyba – 2 body, více než 1 chyba – 4 body)

5. Řekněte postupně jednotlivé měsíce roku odzadu  (Správná odpověď – 0 bodů, 1 chyba – 2 body, více než 1 chyba – 4 body)

6.  Zopakujte adresu, kterou jste si vymysleli  (Správná odpověď – 0 bodů, 1 chyba – 2 body, 2 chyby – 4 body, 3 chyby – 8 bodů, Více chyb – 10 bodů)

Na závěr už je potřeba pouze test vyhodnotit. Pakliže jste dosáhli na sedm a méně bodů, potom váš mozek funguje standardně. Pokud jste ale nasbírali osm a více bodů, mělo by to pro vás být určitou výstrahou. S mozkem se totiž může něco dít.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

No jo, ale některé otázky jsou zavádějící – tak třeba č.2 – co já vím, jaký je momentálně měsíc – jestli couvá nebo dorůstá…
a 3. – kolik je přibližně hodin – jak přibližně? Změnili čas a tak to střelím o hodinu špatně a už mám problém 😀
Asi jsem ten dement.

Vit
Vit
2 let

Jsem ” dement5😜