Jak si doma vyrobit bylinkové oleje?

Bylinkové oleje jsou velice oblíbené nejen jako dekorace. Najdou své uplatnění v kuchyni i kosmetice. Potěší nás svou chutí i vůní a navíc jsou zdravé.

Není olej jako olej

Rozhodnete-li se pro výrobu bylinkového oleje, je třeba věnovat pozornost výběru oleje i bylinek. Obvykle se používá olivový olej, lisovaný za studena. Lze však použít i jiné druhy rostlinných olejů, musí se však vždy jednat o oleje lisované za studena. Výjimkou je pouze olej z vinných semínek, který se získává extrakcí.

Jak si vyrobit bylinkový olej

Pro přípravu bylinkového oleje vybíráme čerstvé bylinky, které nejprve umyjeme a dokonale je usušíme. V bylinkách nesmí zůstat žádné zbytky vody, jinak by se bylinkový olej zkazil. Obvykle se používají natě a listy bylinek, někdy však pro výrobu bylinkového oleje poslouží i květy.

Umyté a osušené čerstvé bylinky vložíme do čisté skleněné lahvičky a zalijeme olejem až po okraj. Dbáme na to, aby všechny části bylinek byly ponořeny do oleje. Hotový olej necháme stát na tmavém místě minimálně týden, což je dostatek času pro vyextrahování vonných látek. Olej uchováváme v lednici.

Chceme-li maximálně využít chuť i vůni bylinky, nejprve ji nakrájíme na kousky a vložíme do oleje. Olej pouze zahřejeme, potom necháme zchladnout, a přecedíme. Z bylinky a trochy oleje rozmixujeme pastu, kterou přidáme do láhve s olejem.

Bylinkové oleje v kuchyni

Bylinkový olej má kromě zdraví prospěšných látek dodat také chuť. Lze ho připravit z jakékoli aromatické rostliny. Pokud nám má posloužit v kuchyni, je třeba vybírat bylinky, které přidáváme do salátů, marinád, omáček nebo k masu, rybám.

Nemusí se jednat pouze o výrazně aromatické bylinky, jako je například rozmarýn, zdravý a chutný bylinkový olej připravíte také z bazalky.

Bylinkové oleje pro krásu i relaxaci

Má-li nám bylinkový olej posloužit jako kosmetický přípravek, volíme k jeho výrobě bylinky, které mají blahodárné účinky na pokožku. Rovněž vybíráme vůni, Vůně totiž vyvolává příjemné pocity v mozku a její molekuly pronikají kůží, kde působí na celé tělo.

Například uklidňující vůni nám dodá levandule, zatímco rozmarýn nás naopak osvěží a povzbudí krevní oběh. Levandule se spolu s mátou osvědčila také jako výborný prostředek na očistu pleti.

Pro mastnou a nečistou pleť se hodí šalvějový olej, nositelky citlivé pleti ocení bylinkový olej z růže stolisté.  Meduňka a heřmánek vás potěší svou vůní i svými hojivými účinky.

Bylinkové oleje skvěle nahradí krémy. Rostlinné oleje pro jejich přípravu vybíráme podle kvality pleti. Máte-li suchou, pleť, ekzémy, dobrou volbou je pro vás olivový, ricinový, slunečnicový, sezamový, mandlový, lněný či pupalkový olej. Ochablá a unavená pleť se vzpamatuje po šípkovém, arganovém či avokádovém oleji. Pro mastnou pleť je nejlepší snadno vstřebatelný olej, ideálně brusnicový nebo olej z vinných jader.

Používáme-li bylinkové oleje jako krémy, na rozdíl od nich je nevtíráme do suché kůže. Kůže by je totiž nepřijala a zůstala by nepříjemně mastná. Tyto oleje se lehce vtírají do vlhké pokožky, ideálně ihned po koupeli. Olej se totiž do vlhké pokožky velmi rychle vsákne a zanechá jí příjemně hebkou. Stejně postupujeme i u obličeje. Pleť nejlépe přijme olej po vyčištění a opláchnutí nebo osvěžení vodou.

Bylinkové oleje vám mohou prokázat službu i jako maska na vlasy. Čím déle působí, tím lépe. Jedinou drobnou nevýhodou je nutnost po působení oleje vlasy důkladně umýt. Avšak krásně lesklé a příjemně hebké vlasy stojí za to,

Autor: Evžena Janovská

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments