Olej na smažení může vážně ohrozit naše zdraví. Zásadní je sledovat kouřový bod

Oleje a tuky do naší stravy prostě patří. Mnohé z nich jsou velmi prospěšné. Dejte si však pozor, abyste je používali opravdu správně. Některé z nich jsou pro nás prospěšné jen za studena, na jiných můžeme i smažit a je to pro nás zcela bezpečné. Jak tedy oleje používat?

Pokud si hlídáte váhu a jste vyznavači zdravého životního stylu, tuky vybírejte a používejte obezřetně. Tuky jsou zdrojem energie a neumíme bez nich správně fungovat. Podporují vstřebávání určitých typů vitamínů, jako je A, D, E a K, které bez tuků projdou naším trávicím systémem bez povšimnutí.

Kouřový bod

Důležité je používat jednotlivé oleje podle jejich určení. Sledujte proto kouřový bod. Je to stanovená teplota, kdy se oleje začnou přepalovat a vznikají v nich nebezpečné látky pro naše tělo. Čím vyšší je hodnota kouřového bodu, tím je daný olej vhodnější pro tepelné zpracování potravin. Hodnotu najdete uvedenou na obalu každého oleje. Jak používat základní druhy olejů?

Řepkový olej

Řepkový olej má kouřový bod 190 až 232 °C a můžete na něm smažit i fritovat. Je cenové dostupný, má neutrální chuť a můžete je použití do sladkých i slaných pokrmů, studenou i teplou kuchyni.

Slunečnicový olej

Slunečnicový olej má neutrální chuť a je navíc cenově dostupný. Má vysoký obsah vitamínu E. Jeho kouřový bod je asi 180 °C, někdy i méně. Není vhodný na smažení a fritování. Na trhu najdete i výrobky, které jsou speciálně určeny pro vyšší teploty. Většinou nesou označení fritovací olej.

Olivový olej

Olivový olej má mnoho druhů, proto poctivě čtěte popisky. Každý druh oleje se liší svou výrobou i použitím. Patří mezi prospěšné oleje pro naše tělo. Obsahuje celou řadu vitamínů, minerálů i antioxidantů a pomáhá i při jejich vstřebání, zejména vápníku. Blahodárně působí i na vlasy i pleť.

  • Extra panenský olej – extra virgin je vhodný zejména do studené kuchyně
  • Panenský olej je vhodný i na smažení a kouřový bod se udává 210 °C
  • Rafinovaný olivový olej s pokrutin je vhodný na smažení

Dýňový olej

Dýňový olej má velmi specifickou, černozelenou barvu. Navíc je velmi aromatický. Má mnoho pozitivních účinků pro naše tělo a hodí se hlavně do pokrmů studené kuchyně, jako je ochucení salátů, kterým dodá velmi zvláštní chuť.

Lněný olej

Lněný olej se hodí do studené kuchyně, protože během tepelného zpracování ztrácí své prospěšné účinky. Pomáhá při trávení, pro posílení imunity i při hubnutí a dietě. Doporučujeme jej uchovávat v tmavé láhvi a v ledničce, protože velmi rychle ztrácí své vlastnosti a kazí se.

Sezamový olej

Sezamový olej je velmi prospěšný pro naše tělo. Má však velmi specifickou chuť. Obsahuje hodně Omega 3 mastných kyselin, které podporují činnost srdce, mozku i naši imunitu. Hodí se i pro tepelnou úpravu.

Rýžový olej

Rýžový olej je u nás ještě stále málo k vidění. Můžete na něm i smažit, jeho kouřový bod se pohybuje kolem 200 °C. Pomáhá snižovat cholesterol a zlepšuje stav pokožky. Jeho chuť je neutrální, ale přesto může někoho překvapit.

Kokosový olej

Kokosový olej je pokládaný za nejzdravější olej. Jeho kouřový bod je 230 °C a dá se použít i na smažení. Nádherně voní a pokrmům nezmění chuť. Jeho konzistence je do 25 °C tuhá. Když jej promícháte, dá se použít i na studené pokrmy. Je vhodný na pleť, pokožku těla i jako zábal na vlasy.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments