Skvělý nápoj srazí cukr v krvi do 60 minut. Takový účinek nečekali ani lékaři

Není nic příjemného, když zjistíte, že trpíte cukrovkou. Tuto nemoc nelze vyléčit, a přestože se s ní dá docela normálně žít, stále platí, že se budete muset neustále omezovat. V některých případech se bohužel onemocnění může vymknout kontrole, což pak znamená skutečně výrazná omezení a navíc nutnost celoživotní léčby umělým inzulinem.

Jak srazit krevní cukr

Právě hormon inzulin totiž nedokáže organismus při cukrovce produkovat, případně ho tělo následně neumí dobře vstřebat. Pro diabetiky však mohou být velmi vítanou pomocí nejrůznější potraviny a nápoje, u kterých se prokázalo, že si dokáží se zvýšeným cukrem v krvi poradit. A nejen to, jejich pravidelná preventivná konzumace může lidem pomoci, aby cukrovku nikdy nedostali.

Pokud si přitom představujete, že jde zřejmě o nejrůznější speciální potraviny, které je obtížné sehnat, případně nejsou vůbec chutné, jste na omylu. Jak uvádí třeba studie publikovaná v časopise Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition, skvělou pomoc dokáže poskytnout i něco tak běžného, jako je třeba černý čaj.

Vědci se museli sami podivit nad tím, jak je tento nápoj efektivní, když jde o vliv na cukr v krvi. Jejich podrobné testy a zkoušky prokázaly, že už do jedné hodiny od vypití dokáže glukózu nečekaně srazit. Takový výsledek se totiž vůbec nečekal.

Foto: Shutterstock

Černý čaj zabodoval

Výzkum probíhal poměrně jednoduše, ale byl spolehlivý. Dobrovolníci byli rozděleni do tří skupin, přičemž v každé z nich se pil sladký nápoj. V prvním bylo obsaženo významné množství černého čaje, v druhém o trochu méně a ve třetím potom žádný čaj.

Pak už stačilo jen zjistit, jakým způsobem se černý čaj na redukci krevního cukru podepsal. Vědci v různých intervalech zjišťovali výsledky u dobrovolníků z jednotlivých skupin. Ukázalo se, že velký efekt měly oba nápoje s obsahem černého čaje. Už při odběrech po jedné hodině od vypití se ukázalo snížení cukru v krvi.

Výzkum probíhal na jedincích s prediabetem, tedy takových, kteří mají výrazný náběh na cukrovku. Vědci tvrdí, že obdobným způsobem bude nápoj fungovat i u lidí s cukrovkou, a to jak dospělých, tak dětí.

Foto: Shutterstock, zdroje: Everydayhealth, Healthline

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments