Slimáci mě letos trápili. Pak jsem vyzkoušela přírodní novinku a všichni zmizeli

Jako každý rok se na zahrádkách objevují škůdci, kteří sklízí pěstitelské úspěchy. Slimáci patří mezi jedny z nejčastějších škůdců.

Slimáci mají v oblibě vykusování rozvíjejících se listů rostlin, dozrávající plody a některé druhy okrasných květin. Množství potravy, které slimák dokáže sežrat za jednu noc je zhruba čtvrtina jeho tělesné hmotnosti. To se nezdá jako velké množství, ale při větším počtu slimáků již na první pohled poznáte, který škůdce se živý na vaší zahrádce. Mimo poškození rostlin nebo plodů za sebou zanechávají stříbřitou stopu zaschlého slizu.

Slimáci v kompostu

Slimáci vylézají obvykle po dešti. Vhodné podmínky pro jejich výskyt jsou místa s vlhčí půdou a živými rostlinami, kde mají dostatek potravy. Pokud objevíte slimáky v kompostu, je dobré do něj sypat i čerstvě posekanou trávu. Ta začne velmi brzy kvasit, zvýší tak teplotu uvnitř kompostu a slimákem nakladená vajíčka zničí.

Přirozenými nepřáteli slimáků jsou ptáci, krtci, ještěrky aj.  Pokud máte slimáky na zahradě, poradíme vám jak na ně.

Foto: Shutterstock

Past na slimáky

Drožďová past

Letos jsem vyzkoušela i drožďovou past a tady je velmi jednoduchý návod. Smíchejte 1 kávovou lžičku sušených kvasnic a 1 lžičku bílého cukru v menším hrníčku s teplou vodou. Míchejte, dokud se kvasnice a cukr nerozpustí a směs nezpění. Směs nalijte do mělčí mističky nebo talířku. Na zahradě, kde jste zpozorovali největší koncentraci slimáků, vykopejte mělkou díru, do které položíte talířek nebo mističku. Ta by měla být v úrovni terénu, aby do ní slimáci snadno spadli. Pak už stačí jen pravidelně past kontrolovat a doplňovat směsí.

Kávová sedlina

Kolem rostlin nasypejte kávovou sedlinu. Slimákům se přes ni špatně přechází, a tudíž budou vyhledávat potravu raději jinde. Kávová sedlina je dokonce dobrým zdrojem uhlíku pro půdu. Dejte ale pozor, abyste ji nenasypali moc hustě. Na slunci by se mohla poté spálit a odpuzovat vodu.

Pokud vám ani jeden z výše uvedených návodů nepomůže, můžete vybírat z široké nabídky chemických přípravků na hubení slimáků. Případně můžete vyrazit v noci na lov slimáků s baterkou a sbírat je do sklenice. Způsob likvidace je pak jen na vás.

Foto: Shutterstock, zdroje: The English Garden, This is My Garden

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
pedol
pedol
1 měsíc

jak proti slimákům bojují ve Španělsku?

Edita
Edita
10 měsíců

MOJE mailova je správná proč mi pořád píšete že je neplatná.

Edita
Edita
10 měsíců
Reply to  Edita

Máte tel.?

Martin
Martin
10 měsíců

Jedině běžci,ti spolehlivě fungují za každého počasí.