Smažím na použitém oleji a šetřím peníze. Kolikrát lze otočit jednu várku?

Ano, ač žijeme v relativním blahobytu, existují rodiny, kterým pomůže olej na smažení použít vícekrát. Lze to? Je to zdravé? Kde je vlastně pravda?

Co se stane s olejem, když na něm smažíme?

Vznikají nové chemické sloučeniny, mění se struktura oleje a on tak přichází o své původní vlastnosti. Změna je pozvolná, po prvním smažení nemusí být změny v chemické struktuře patrné. Při opakovaném použití se už objevují známky degradace.

Je použitý olej nebezpečný?

Při zahřívání se v jedlých olejích tvoří akrolein, toxická, potenciálně karcinogenní látka. Použití přepáleného oleje může zvýšit riziko rakoviny. Může a nemusí, ale komu se to chce riskovat?

Kolikrát se dá olej otočit?

Žádné konkrétní číslo neexistuje. Dokud olej nezapáchá, není příliš tmavý a zpěněný, teoreticky se použít dá, ale dělá to pouze skutečně zoufalý člověk v nezáviděníhodné situaci nebo blázen.

Na čem vůbec (ne)smažit?

Na smažení je jako stvořené sádlo. Komu se jeho chuť či původ příčí, může vyzkoušet kokosový olej. Pokud se domníváte, že když smažíte na másle, děláte něco kladného pro své zdraví, není to tak úplně pravda. Máslo totiž není stoprocentní tuk. Máslo se hodí k rychlému restování, jinak má tendenci se připalovat. Něco jiného je to s přepuštěným máslem neboli ghí. To je totiž zbaveno své mléčné složky a funguje velmi dobře. Rozhodně nesmažíme na extra panenském olivovém, dýňovém či lněném oleji, ty při vysokých teplotách ztrácejí živiny, a navíc vytvářejí trans mastné kyseliny. Z rostlinných olejů proto raději sáhneme po řepkovém, rýžovém či arašídovém. A co ten klasický slunečnicový, který najdeme v každém obchodě? Ten bohužel na smažení příliš vhodný není.  

Kam použité oleje vylít?

Rozhodně ne do dřezu, ucpává to trubky a není to dobré ani pro životní prostředí. Olej přeceďte, slijte do PET lahve a tu zaneste do speciální popelnice určené na oleje a tuky. Pokud žádnou v blízkosti nemáte, tak do směsného odpadu.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments