Sonický versus elektrický zubní kartáček – rozdíly. Který si vybrat?

Elektrický zubní kartáček má ve srovnání s klasickým manuálním kartáčkem výhodu, protože je velmi pohodlný. Získal však velmi silnou konkurenci v podobě sonických kartáčků. Jak elektrické, tak sonické kartáčky jsou zárukou krásného a zdravého úsměvu, ale liší se ve fungování a účinnosti. Který zubní kartáček si vybrat? Poradíme vám!

Čištění zubů je jedním ze základních úkonů, který provádíme každý den, přesto to však většina z nás nedělá úplně správně. Například v sousedním Polsku si podle webu DentoNet téměř 4 miliony Poláků nečistí zuby a až 850 000 z nich nikdy nemělo svůj vlastní zubní kartáček. V České republice je naštěstí situace lepší a podle průzkumu z roku 2013 si zuby pravidelně čistí dvakrát denně 73 % Čechů. Zároveň se ale udává, že až 80 % Čechů trápí zubní kaz, bez ohledu na pohlaví nebo věk. Závěr z toho plyne pouze jeden: nevíme, jak správně provádět hygienu ústní dutiny!

Zubní lékaři tvrdí, že důležitá je nejen frekvence a technika čištění zubů, ale také nástroje, které k tomu používáme. Dnes není problém sehnat klasický kartáček, protože se dá koupit dokonce i na benzince. Stále častěji však můžeme na policích v obchodech narazit na:

  • rotačně-oscilační kartáčky,
  • magnetické kartáčky,
  • sonické kartáčky.

Právě na ně se teď zaměříme a ukážeme si, v čem se od sebe liší a které si vybrat.

Historie a vývoj zubních kartáčků

Rok 1950 – právě v tomto roce vymyslel paradontolog dr. Hutson kartáček s tenkými, jemnými nylonovými vlákny, která měla chránit dásně pacientů. Tak se zrodila jedna z dnes nejpopulárnějších značek – Oral-B®. Na jejím příkladu je dokonale vidět, jak se zubní kartáčky vyvíjely a měnily. Pojďme se podívat do jejich historie!

Dalším důležitým rokem v historii zubních kartáčků je rok 1969 – kdy Oral-B® představil zaoblené špičky vláken, díky nimž bylo čištění kartáčkem ještě příjemnější a šetrnější jak k zubní sklovině, tak k dásním. O skutečné revoluci v ústní hygieně můžeme mluvit v souvislosti s 90. lety 20. století. Konkrétně v roce 1991 byla odborníky navržena koncovka elektrického zubního kartáčku, která kalichovitě pokrývala každý zub. Šlo o inovativní oscilačně-rotační technologii, která zajistila (a dodnes zajišťuje) přesnější odstranění nečistot ze zubů. Zároveň se začaly objevovat sonické kartáčky, které také dosahovaly při čištění zubů skvělé výsledky.

Popis časové osy:

  • 1937 – Vytvoření prvních elektrických kartáčků
  • 1961 – GE uvádí na trh elektrický kartáček s pohybem dopředu a dozadu
  • 1964 – ADA uznává elektrický kartáček firmy GE za účinný nástroj na čištění
  • 1987 – První rotační kartáček – Interplak
  • 1991 – První oscilačně–rotační kartáček
  • 1998 – Zavedení technologie 3D
  • 2005 – Uvedení kartáčku Oral-B Triumph do prodeje

Důležité je, že se Oral-B® zaměřoval nejen na hledání inovativních řešení pro zajištění lepšího čištění zubů, ale také na další otázky. S vědomím, že je důležité nejen to, čím si zuby čistíme, ale také jak dlouho to děláme a jestli to děláme správně, vyvinula firma v roce 2007 digitální SmartGuide™ s 2minutovým časovačem a pokyny pro všechny čtyři kvadranty dutiny ústní. To umožnilo uživatelům kontrolovat čas a přesně vědět, kdy je třeba změnit zónu čištění.

V roce 2016 uvedl Oral-B® na trh elektrický zubní kartáček Genius 9000, který se dokázal připojit k aplikaci a uživatel tak mohl používat funkci detekce polohy.

Ukázali jsme 60 let vývoje kartáčku na příkladu jedné značky, ale jak to bylo předtím? Nikoho asi nepřekvapí, když napíšeme, že prvním kartáčkem byl … obyčejný klacík. Čištění zubů probíhalo jednoduše kousáním větvičky. O kartáčcích, jako takových, můžeme mluvit až od 18. století – tehdy lidé začali používat kartáčky s vlákny z prasečích štětin.

Jak správně provádět ústní hygienu?

Jak jsme již uvedli, v případě ústní hygieny je důležitá:

  • frekvence (měla by se provádět denně),
  • doba, po kterou ji provádíme,
  • správná technika
  • a nástroje.

V základní otázce, jak často si máme čistit zuby, jsou stomatologové už dlouho jednotní: zuby bychom si měli čistit alespoň dvakrát denně, ráno a večer. Pokud si vyčistíme zuby před spaním, odstraníme z jejich povrchu bakterie nahromaděné během dne, stejně jako se zbavíme zbytků potravin, které mohou napáchat škody. V noci se snižuje produkce slin, které nás chrání před mikroby, takže čištění zubů a ústní dutiny je večer nezbytné. Ranní čištění pomáhá odstranit bakteriální plak nahromaděný během spánku.

Zde malá poznámka: nejlepší je čistit si zuby po každém jídle pomocí jemné zubní pasty a kartáčku s měkkými vlákny, aby nedošlo k poškození povrchu zubů.

Pokud jde o to, jak dlouho si máme zuby čistit, doporučuje se nejméně 2 minuty. A to je standard, který platí také pro elektrické a sonické kartáčky s časovačem, které vydávají zvuk po každých 30 sekundách čištění (to je znamení, že je třeba změnit oblast čištění chrupu) a po 2 minutách jako znamení, že můžeme čištění ukončit. Proč je hlídání času tak důležité? Ukazuje se, že v prvních 2 minutách čištění odstraníme nejvíce plaku! Kromě toho stihnou účinné nebo pečující složky obsažené v pastě, jako např. zpevňující fluor, proniknout hluboko do zubů a pozitivně ovlivnit jejich strukturu.

Obyčejný manuální kartáček versus elektrický a sonický kartáček

Elektrické a sonické kartáčky mají jednu velkou výhodu: jejich hlavice se pohybují mnohem rychleji než hlavice manuálního kartáčku, který ovládáme silou našich svalů. Je třeba si uvědomit, že technika používání elektrického a sonického kartáčku je odlišná a je způsobena především odlišným tvarem hlavice. V případě elektrických kartáčků, je hlavice kulatá a pokrývá každý zub individuálně. Naším úkolem je pouze přiložit hlavici k zubu a sledovat čas. V případě sonického kartáčku je vhodné použít další pohyb ruky: a to podobný jako při čištění klasickým manuálním kartáčkem. Manuální kartáček vyžaduje manévrování, což nás nutí vynakládat větší úsilí – takže není divu, že si podle výzkumu nečistíme zuby příliš důkladně a děláme to krátce.

Výhodou kartáčků s pohonem je fakt, že správně pracují automaticky a samostatně. Kromě toho jsou mnohem účinnější než manuální kartáčky, protože vytváří až desítky tisíc pohybů za minutu a dostanou se na těžko dostupná místa, navíc pak provádějí pohyby na různých úrovních. Jsou vybaveny dalšími funkcemi, které usnadňují správné čištění zubů.

Tvar čisticí hlavice – záleží na něm?

Ano, koncovky kartáčků, konkrétně jejich hlavice, jsou důležité. Zde se na stupních vítězů ocitá kulatá čistící hlavice, jakou mají rotačně-oscilační kartáčky. Díky tomuto tvaru pokrývají vlákna zub z každé strany, proklouznou i do mezizubních prostor a důkladně odstraňují usazeniny, zbytky jídel a zubní plak. Díky tomu se tyto zubní kartáčky hodí pro všechny.

Zde stojí za zmínku opět značka Oral-B®, protože jako jediná využila u elektrických kartáčků trojitý pohyb hlavice, konkrétně oscilačně-rotačně-pulzační, čímž se zvyšuje účinnost odstraňování zubního plaku.

V případě obdélníkové hlavice, kterou mají sonické kartáčky, neuvidíme efekt úplného pokrytí jednotlivých zubů vlákny kartáčku. Pohyb vláken u těchto kartáčků probíhá ve dvou směrech: ze strany na stranu.

Výhodou kulaté hlavice elektrických kartáčků oproti obdélníkové hlavě sonických nebo manuálních kartáčků je schopnost vláken zubního kartáčku přesně dosáhnout na místo a účinně a jemně odstranit plak z těžko dostupných míst, jako je vnitřní povrch dolních předních zubů, kde se nejčastěji tvoří zubní kámen nebo záhyby, které se vytváří u nesprávně rozmístěných zubů u lidí s poruchami skusu.

Výhody a provoz oscilačního rotujícího zubního kartáčkuA teď malá zajímavost: každý kartáček, který není manuální, a má elektrický pohon, je elektrický zubní kartáček. Podle této definice, patří mezi elektrické zubní kartáčky také sonický kartáček. Rozdíl je především ve tvaru čisticí hlavice a způsobu, jakým se pohybuje.

Hlavice klasického oscilačního rotujícího zubního kartáčku je kulatá a provádí pohyb doleva a doprava v rozsahu 45 stupňů (oscilačně-rotační pohyb), přibližuje se a vzdaluje od zubů v přední a zadní rovině (pulzační pohyb). Některé tyto dva typy pohybů kombinují a účinně tak odstraňují zubní plak. Odborníci se shodují, že s pomocí elektrického zubního kartáčku jsme schopni odstranit až 2krát více zubního plaku, než jak je to možné pomocí manuálního kartáčku.

Výhody a fungování sonického zubního kartáčku

Obecný princip fungování sonických kartáčků se omezuje na využití vibrací vláken kartáčku pro mechanické odstranění bakteriálního plaku. Dodatečný efekt vytváření spousty bublinek pomáhá roznášet pastu s účinnými látkami, které posilují zuby.

To, co odlišuje sonický kartáček od tradičního elektrického zubního kartáčku, je především tvar hlavice a způsob, jakým se pohybuje. V případě sonického kartáčku je hlavice obdélníková nebo podlouhlá a pohybuje se ze strany na stranu (vibruje).

Další funkce zubního kartáčku, které pomáhají správné ústní hygieně

Sonické kartáčky, stejně jako elektrické (s kulatou hlavicí), mohou mít různé typy čištění (až 6 režimů čištění), navíc jsou vybaveny možnostmi pro podporu každodenní ústní hygieny. Jsou vybaveny indikátorem stavu nabití baterie, k tomu indikátorem síly tlaku, stejně jako inteligentním časovačem. Důležité je, že baterie může vydržet až 14 dní bez dobíjení.

Indikátor síly tlaku chrání naši zubní sklovinu před poškozením a dásně před podrážděním – v praxi se jednoduše sníží rychlost hlavice nebo se na zařízení rozsvítí výstražná kontrolka, pokud je jí kartáček vybaven.

Chytrý časovač pak dohlíží na dobu čištění zubů – funguje jako 30sekundový interval (zařízení začne vibrovat nebo vydá zvuk, kterým signalizuje potřebu změnit místo čištění v ústech) a automaticky zubní kartáček po 2 minutách vypne.

U některých elektrických kartáčků se můžeme setkat s modulem Bluetooth, pomocí nějž se můžeme připojit k mobilnímu zařízení, na kterém je nainstalována bezplatná aplikace. Díky aplikaci budeme moci na živo sledovat, jak si čistíme zuby. To je zajímavé řešení, zejména pro lidi, kteří s tímto typem kartáčků teprve začínají a často nevědí, jak si zuby správně vyčistit. Největší radost z tohoto řešení by měly mít děti, protože aplikace motivuje ke správnému čištění a učí je, jak to dělat správně.

Jaký zubní kartáček vybrat pro dospělé?

Manuální, elektrický nebo sonický? Vše závisí na vašich osobních preferencích. Pokud jde o celkovou účinnost čištění je nejlepší elektrický zubní kartáček, a to díky tomu, že provádí oscilační, rotační i pulzační pohyby. Sonické kartáčky to bohužel neumí, a přitom je pro ústní hygienu důkladné odstranění bakterií a zbytků potravy opravdu důležité. Sonická verze má samozřejmě také spoustu výhod, protože podlouhlá hlavice kartáčku připomíná tvarem manuální kartáček, což usnadňuje vstup do světa elektrických kartáčků.

Mohou sonické a rotačně-oscilační zubní kartáčky používat i děti?

Ano, výrobci mysleli i na ty nejmladší a také pro jejich účinné čištění zubů připravili atraktivní barevná provedení. Dětské zubní kartáčky jsou adekvátně menší a tvar hlavice je přizpůsoben jemným zoubkům a dásním. Mívají barevné rukojeti, které často zdobí postavičky z oblíbených pohádek, abychom naše nejmladší ještě více povzbudili ke zlomení odporu proti čištění zubů.

Který dětský kartáček si vybrat? Určitě od předních výrobců, protože pak získáme záruku, že je použité vlákno bezpečné a netoxické a samotné zařízení je přizpůsobeno pro používání těmi nejmladšími. Kromě toho jsou nejlepší kartáčky vybaveny dodatečnými funkcemi, jako je hlídání doby čištění nebo mobilní aplikací, na které může dítě sledovat pohyby zubního kartáčku a naučit se správně čistit zuby.

Inteligentní zubní kartáček Oral-B iO

Oral-B iO přináší revoluční změnu ve světě sonických a elektrických zubních kartáčků. Zubní kartáček Oral-B iO je první zařízení pro ústní hygienu poháněné magnetickou iO technologií, která v sobě spojuje jemnou energii mikrovibrujících vláken kartáčku s kulatou hlavicí doporučovanou zubními lékaři. Revoluční magnetický zubní kartáček Oral-B iO zvyšuje kvalitu čištění zubů a jeho inteligentní technologie jistě umožní mnohem svědomitější a profesionální domácí dentální hygienu.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments