Speciální pokojovky, které se živí plísní ze stěn. V Česku se jim daří skvěle

Některé pokojové rostliny se dokáží postarat o konzumaci plísně v rámci našich domácností. Samozřejmě nelze spoléhat jen na ně, ale jsou účinným způsobem, jak s plísní bojovat.

Sanace vzduchu

Možná jste dosud netušili, že některé pokojové rostliny nám dokáží pomoci v úsilí zbavit se plísně v domácnosti. Pokud si domů pozvete některé rostliny, některé plísně mohou dokonce úplně zmizet. Rostliny se totiž živí přebytečnou vlhkostí, ale také choroboplodnými organismy. Co si domů pořídit, když vás trápí přílišná vzdušná vlhkost a plísně na stěnách?

Povolejte velblouda

Zelenec chocholičnatý je oblíbený pro svůj dvoubarevný vzhled, ale také pro jednoduchost pěstování. Chlorophytum comosum, jak zní jeho latinský název, se původně vyskytoval na pobřeží Asie a jižní části Afriky, odtud se ale jeho pěstování rozšířilo do celého světa.

Rostlina z čeledi chřestovitých je vhodná i pro naprosté začátečníky, nepotřebuje nic víc, než zálivku jednou nebo dvakrát týdně. Zelenec má navíc v kořenech speciální hlízy, ve kterých si zadržuje vodu. Přelití tak snáší špatně, ale občasné sucho mu rozhodně neuškodí. Pro jeho schopnost akumulovat vodu se mu někdy přezdívá velbloud mezi rostlinami.

Zelenec dokáže eliminovat plísně, ale také čistit vzduch od formaldehydu a dalších škodlivin.

Břečťan odstraní škodliviny

Podobně jako zelenec, i břečťan popínavý dokáže z okolí odstraňovat škodliviny, jako je formaldehyd, toluen, xylen nebo amoniak. Škodliviny, které se uvolňují z nábytku nebo podlahové krytiny, se zachytávají v rostlině a doslova ji živí. V koupelně nebo ložnici tuto rostlinu rozhodně oceníte.

Foto: Shutterstock

Oblíbený lopatkovec

Jestli se ve vaší domácnosti nevyskytují kočky, psi, nebo malé děti, můžete si pořídit rostlinu, která je naprosto nenáročná. Lopatkovec vám sám dá vědět, kdy opět potřebuje zalít. Jeho listy budou mírně svěšené. V období růstu ocení také vlhkost na listech. Zalévejte dvakrát týdně, v zimním období nejvíce jednou za týden. Lopatkovec se výborně ujímá v polostínu nebo na slunci, nemá rád chlorovanou vodu. Zalévejte vždy odstátou vodou. Lopatkovec dokáže vyčistit vzduch v bytu od škodlivých patogenů, mezi které se řadí také plísně.

Vybírejte si rostliny, které pomáhají odstraňovat škodliviny z interiéru vašeho bytu.

Foto:Shutterstock, zdroj: Idealhome

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments