Sušení prádla jde snadno i v zimě a bez sušičky. Už žádné zatuchlé prádlo díky fíglu

S příchodem chladných dnů je potřeba přesunout sušení prádla do interiéru, což znamená, že oblečení bude schnout delší dobu. Také se může stát, že z původně krásně navoněného prádla se dočkáte pouze zatuchlého zápachu, který povede k opětovnému praní. Jak tedy sušit prádlo v chladném počasí? A jde to opravdu i bez sušičky?

Nepřeplňujte pračku a důsledně ždímejte

Pokud pračku přeplníte tak, že v ní bude prádlo hodně zmáčknuté, zůstane vám v něm na konci praní mnohem více vody a bude tak déle trvat, než v bytě uschne. Osvědčenou metodou tak zůstává nastavení ždímání navíc u materiálů, kterým vyšší síla odstředění nevadí. Dbejte však na to, že ne všechny materiály (jako např. úplety a jemné prádlo) vyšší otáčky snesou. Po vytažení várky z pračky nezapomeňte před pověšením na sušák všechno ještě důkladně protřepat. Zbavíte se tak nadbytečné vody. V žádném případě nenechávejte oblečení po doprání v pračce ani v koši na prádlo. Může se vám stát, že prádlo zatuchne a budete tak všechno muset prát znova.

Správné místo na sušení

Výběr toho správného místa na sušení je velmi důležitý. V zimě může být lákavé sušení prádla na radiátorech. Pravdou je, že oblečení sice rychle uschne, ovšem takovým sušením se výrazně zvyšuje vlhkost vzduchu v místnosti.

A kde tedy nejlépe prádlo sušit? Vhodným místem k sušení může být předsíň, kuchyně či například pracovna. Ideální je totiž sušit prádlo v místnosti, ve které netrávíte příliš mnoho času, a to z toho důvodu, že se při sušení odpařuje do vzduchu již dříve zmiňovaná vlhkost, následkem čehož se pak objevují nevzhledné a zdraví škodlivé plísně. Vlhký vzduch a vypařující se vůně aviváže navíc vadí alergikům a astmatikům. Aby se předešlo vzniku nechtěné plísně, je při sušení prádla v interiéru velmi vhodné časté větrání. Pravidelná cirkulace vzduchu vám totiž zajistí rychlejší sušení. Pokud ale prádlo sušíte v malé místnosti, kde jsou navíc koberce, často se dočkáte nechtěného zápachu. Pokuste se tedy vybrat větší místnost, ve které bude navíc možné, aby byl sušák s vlhkým prádlem umístěn blízko otevřeného okna. A to nejlépe tak, aby nebyl příliš blízko nábytku, stěn a ani přímo u topného tělesa, aby nedocházelo k zamlžování oken.

V bubnu pračky nechte vždy prostor, na prádle vám nebudou ulpívat zbytky pracího prášku a v prádle zůstane na konci praní mnohem méně vody a bude tak schnout kratší dobu. / Foto: Shutterstock

Dostatečně velký sušák na prádlo

Sušák by měl být tak velký, aby se na něj vešla minimálně jedna vypraná várka prádla. Dobrým pomocníkem jsou rozkládací sušáky vyrobené z kvalitní oceli nebo plastu, které mají velkou sušicí plochu a po složení nezabírají v bytě tolik místa. Existují také patrové sušáky, kam se vejde více oblečení, popřípadě sušáky vysouvací, které jsou vhodné k umístění nad vanu. Tyto sušáky šetří místo, což je velmi praktické pro malé byty, ovšem jejich nevýhodou je, že se na ně nevejde větší množství prádla a navíc se nedají nikam přesunovat.

Pokud chcete, aby vám prádlo uschlo rychleji, rovnoměrně ho na sušáku rozmístěte. Nejlépe tak, aby měl každý kousek dostatek prostoru. Pro rychlejší schnutí je také dobré ho po nějakém čase otočit. Prádlo musí dýchat, takže pokud ho budete věšet přes sebe, zpomalíte tím proces sušení a navíc se vytratí svěží vůně aviváže či jiných pracích prostředků. Věci jako košile nebo svetry pak můžete dát na ramínka a najít vhodné místo na zavěšení. Uschnou vám takto rychleji, nezmačkají se tolik jako na sušáku a mnohdy je poté nemusíte už ani žehlit a můžete si je rovnou uklidit do skříně.

Rada na závěr

Jestliže jste velká rodina, potřebujete prát často a máte prádla na sušení opravdu hodně, zainvestujte do vysoušeče vzduchu, který váš byt zbaví nadbytečné vlhkosti.

Foto: Shutterstock, zdroj: Birminghammail

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments