Spotřebiče, které berou nejvíce elektřiny. Stačí pár kroků a ušetříte tisíce korun

V dnešní době se stále více hovoří o nehorázných cenách energie. Zatímco s vůlí velkých společností nenaděláme nic, můžeme ovlivnit své každodenní chování. Co si pohlídat?

Každý měsíc peníze do kapsy

Když se někdo rozhodne, že bude zvyšovat ceny běžným lidem, nezbývá, než se zařídit po svém. projděte celou domácnost a zjistěte, které spotřebiče vám berou nejvíce elektřiny. Podaří se vám ušetřit ročně i několik tisíc korun. Na co se zaměřit?

Jak je na tom notebook?

V Belgii prováděli výpočty průměrné spotřeby notebooku. Pokud je přístroj po celý den zapnutý do zásuvky, odebere si okolo 70 Wh elektrické energie. Když jej budete denně používat 8 hodin, na elektřině se oberete o zhruba 220 kWh. Vypínejte tedy přístroj vždy, když jej nepoužíváte. Hlídejte si i režim spánku. Sice energii šetří, ale jen o jednu třetinu. Je proto vždy lepší osobní počítač vypnout, než jej přes noc nebo polední přestávku nechat v režimu spánku.

Lednice a mrazák

Tento spotřebič je v každé domácnosti a jede 24 hodin denně, každý den si vezme okolo 2kWh. Pokud máte spotřebič s energetickou třídou C, vezme si okolo 149 kWh za rok. V tomto případě se vždy vyplácí investice do vyšší energetické třídy, tedy do spotřebiče s energetickou třídou A plus plus.

I když máte nejlepší přístroj, stejně se z něj může stát energožrout. Jak je to možné? Stačí, když nebudete spotřebič udržovat a pravidelně jej odmrazovat. Vzniklá námraza se postará o to, aby musel přístroj spotřebovat mnohem více energie, než při běžném režimu. Alespoň jednou měsíčně mrazák i lednici zkontrolujte a ujistěte se, že se na nich netvoří námraza.

Foto: Shutterstock

A co klasický počítač?

Notebook jsme si již uvedli. Co když ale máte stolní počítač? Klasický, s oddělenou obrazovkou a hlavním hardwarem. Zde se jedná o běžnou spotřebu okolo 200 Wh. Při použití 8 hodin denně se bude jednat o spotřebu elektřiny 600 kWh za rok. Když používáte urychlovač výkonu počítače, zvyšuje se také jeho energetická náročnost.

Snažte se spotřebiče, které používáte denně, stále kontrolovat. Snížíte tak spotřebu eletřiny vaší domácnosti a do rukou energetické společnosti odevzdáte o několik tisícovek méně každý rok.

Foto: Shutterstock

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Libor
Libor
1 rok

Autor asi neví že energetické třídy se u ledniček dneska počítají jinak a tudíž dneska ledničku s označením A++ nebo dokonce A+++ neseženete.

Kilona
Kilona
1 rok

No a co televize ,to je velmi zajímavé, že o spotřebiči,který žere nejvíc se tu naprosto nepíše, ten by lidí měli opravdu omezit.proc o tom článek nemluví, hmm asi má k tomu důvod.

Jarda
Jarda
1 rok
Reply to  Kilona

Co máte proboha za televizi? Všeobecně televize žere ze všeho nejmíň

Josef
Josef
1 rok

Pokud umím počítat, tak když lednice ber 2 Kwh denně, tak je to za rok 730 Kwh a nikoli 149.

Jiří Filip
Jiří Filip
1 rok
Reply to  Josef

Tak lepší lednice mi bude brát 730 kwh a horší 149kwh za rok?? Cože??? Asi jsem z kosmu..

Patrik N.
Patrik N.
1 rok

Po uspání lze notebook/PC odpojit ze zásuvky a před zapnutím zapojit. pokud je baterie CMOSu v dobré kondici, PC se bude chovat po zapnutí jako uspaný.

JirkaK
JirkaK
1 rok
Reply to  Patrik N.

Co má CMOS baterie co dělat s režimem uspání. Pokud odpojím počítač po uspání z napájení, tak po opětovném připojení ke zdroji a zapnutí ten stroj kompletně nabootuje, o vše neuložené přijdu. Možná si to pletete s režimem hibernace ve Windows. V tomto případě když dáte hibernovat, obsah RAM se uloží na disk a počítač se normálně vypne, přo bootu pak obnoví stav RAM načtením uložených dat z disku. Tohle ale nějakou chvíli trvá, při spánku se počítač probudí okamžitě po klepnutí do klávesnice/myši/touchpadu a to i v případě Bluetooth, notebook se probudí rychleji než stihnu otevřít víko. Při režimu… Číst vice »