Tak to prasklo. Kdo má dům nebo byt, ten se v Česku nedoplatí. Poplatek vyletěl víc, než se čekalo

Vlastnictví nemovitostí v České republice vycházelo dosud velmi levně. Důvodem byla skutečnost, že tu prakticky nebyly žádné majetkové daně. Jistě, každý jednou za rok zaplatil daň z nemovitých věcí, ale její velmi nízká výše prakticky nikoho nerozrušila.

Obce poplatníky podojí

Teď se ovšem lidé začínají teprve divit. Je to totiž právě daň z nemovitosti, která velmi prudce roste. Za jejím navýšením stojí primárně stát, který toto opatření uvedl v platnost od roku 2024 v rámci konsolidačního balíčku. Mělo se přitom za to, že daň vzroste přibližně na dvojnásobek, respektive o nějakých 80 %.

To se zdá být jako hodně, ovšem musíme si uvědomit, že se dlouhou dobu nenavyšovala a základ byl tedy velmi nízký. Ovšem po tomto navýšení už to bude přeci jen citelnější. Navíc se ukazuje, jak složitá vlastně daň z nemovitosti je. Nejenže lidé platí všude po republice jiné peníze, ovšem teď se rozdíly pravděpodobně ještě zvětší, jelikož své příležitosti se chopily samotné obce, a jaly se daň také upravovat. Chtějí pochopitelně i něco do své kapsy.

Spousta lidí tak bude za své nemovitosti platit třeba i pětinásobek toho, co v rámci daně platila doposud. Velmi dramatický růst se odehrává například ve Zlíně. Tam si lidé v okrajových částech připlatí za své domy a byty 500 %, v centru potom 300 %. Jak vidno, města a obce mohou stanovovat různé sazby daně, a to klidně i v rámci jednotlivých ulic, což mnoho lidí nevědělo. Podobná situace nastává také v Jihlavě. Na periferii budou lidé platit přibližně o 200 % více a v centru potom o 160 %.

A bude ještě hůře

Aby toho nebylo málo, daň z nemovitosti dnes musí platit i lidé, kteří tak dosud nečinili. Týká se to přibližně 100 tisíc domácností, které vlastní určité typy nemovitostí, na které se daň nově vztahuje. Jde většinou o nevyužívané nemovitosti. Ale třeba také garáže, které se dnes automaticky daní vyšší sazbou, ať už je jejich využití jakékoliv.

Čtěte také: Vaše nemovitost může brzy propadnout státu. Češi dělají velkou chybu a přijdou o všechno

Příliš nepotěší ani názor mnoha expertů, kteří hovoří o tom, že i po tomto navyšování se v České republice nemovitosti zdaňují velmi málo a že je tu prostor pro ještě vyšší platby. Jak to tak vypadá, držení bytů a domů už nebude tak příjemné jako bývalo.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Chřenovák
Chřenovák
1 měsíc

Aničko to ti praskla voda 😂

Miloslav
Miloslav
1 měsíc

Co chcete od největších zlodějů od doby Jánošíka.Nic nedělat a jen hrabat,na to jsou dnešní vládní koalice stavěné.Ale na každou svini,se vaří voda,jak říkávala moje babička.

Jiří
Jiří
1 měsíc

K čemu jsou články podobného charakteru?

Jirka horacek
Jirka horacek
1 měsíc

To že to postavili lidi samy a.nebo komunisti jim nevadí že žijou z našich daní to jim taky nevadí tak ať pro lidi něco dělají

Petr Luha
Petr Luha
1 měsíc

Vážená paní, když si koupím nemovitost, jsem povinen, protože stát se domnívá, že mám spoustu peněz, zaplatit daň z nemovitostí, Daň by měl zaplatit ten, kdo prodává. Já jsem tu koupil, tak proč mám každý rok platit daň z nemovitostí, kterou jsem koupil? Daň je zaplacená, tak proč po mně stát, abych platil další daně? Ten barák je můj, pozemek taky, jednou jsem daň zaplatil, tak proč po mně chce stát další peníze? Zdá se vám to normální????

Květa
Květa
1 měsíc

Nevídaná sprostota od státu. Za své zdaněné peníze a dřinu si postavíte dům, abyste ničím nezatěžovali stát a na ” stará kolena ” měli bydlení , tak nyní ze zdaněného budete stále platit a čím dál tím víc. Někdo z přebytku peněz si koupil více bytů nebo domů, které nemá pro svou potřebu, ale vydělává s nimi pronájmem, tak ten ať platí! Ti mocní uż neví, jak nás odrat ! Sami si ale na své amorální platy a náhrady nesáhnou. Něco je prohnilého v tom státě Českém.

Robert
Robert
1 měsíc
Reply to  Květa

Platit jejich nenazranost nehodlám.

Bohumil
Bohumil
1 měsíc
Reply to  Květa

Naprosto s vámi souhlasím. Je to vážně zloděj a a hnus.