Zákaz některých potravin z dovozu. Pokud jsou z odlesněných ploch, mají v EU smůlu

Ochrana životního prostředí je teď pro mnohé doslova tématem číslo jedna. V rámci něj se podniká velké množství opatření, které mají mít pozitivní vliv na klima, ovšem nepříjemně se dotknou životů občanů. Premiantem v tomto směru je přitom Evropská unie, která se nikoho příliš neptá a rovnou koná. Známou věcí je zákaz spalovacích motorů a tvrdé prosazování elektromobilů, ale podle všeho se půjde ještě dál.

Tohle už nechceme

Evropané se na ochranu životního prostředí zaměřují skutečně komplexně a rozhodli se, že budou ovlivňovat i kroky těch, které nemají pod přímou kontrolou. Tedy suverénních států ze všech možných koutů světa. Je ale zajímavé, že nepostupují například proti masivnímu spalování uhlí v Číně nebo Indii a naopak odtud dovážejí spoustu zboží, ale třeba nedávné počiny v Brazílii jim vadí, a tak už šijí pořádně drsný zákon.

Jde tu o problematiku odlesňování. Možná jste zaznamenali, že v Brazílii v minulých letech rychlým tempem mizel obří Amazonský prales. Bylo to hlavně proto, že místní zemědělci či průmyslníci chtěli získat půdu pro své potřeby. Stát jim to oficiálně umožňoval, a tak proti tomu lze těžko něco říct. Jenže tento prales také produkuje značné množství kyslíku a absorbuje spoustu oxidu uhličitého.

Mnozí tak vidí v odlesňování na druhém konci světa velký problém a chtějí proti tomu postupovat. Jenže jak? EU sice vyzvala Brazílii, aby s odlesňováním přestala, avšak nemělo to valného efektu. A tak se rozhodla konat.

Foto: Shutterstock

Způsobí to zdražení

Chystá se zákon, který zamezí dovážení produktů, které pocházejí z odlesněných oblastí. To by mělo motivovat hlavně samotné jejich producenty, aby těchto způsobů nevyužívali. Půjde o poměrně tvrdé nařízení, kdy bude nutné prokázat, že potraviny či produkty z podezřelé země nebyly vyrobeny ze surovin z oblastí, jež byly odlesněny. Bude nutné předložit fotografické důkazy a certifikáty založené na satelitních snímcích a GPS souřadnicích.

Na spotřebitele v evropských zemích to může mít poměrně nepříjemný dopad. Hrozí totiž, že velká část dovozu potravin, jako je palmový olej, kakao, káva nebo hovězí maso, bude omezena. Týká se to ale třeba i surovin, jako je kaučuk či dřevo. A rovněž výrobků, do kterých takové suroviny vstoupí, ať už jde o čokoládu, nábytek, papír nebo kůži.

Reálně to způsobí, že možnosti dovozu do Evropy se zmenší, což zřejmě povede k dalšímu zdražení těchto potravin. To se zrovna v této době, kdy bojujeme s inflací, úplně nehodí.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
1 rok

Čo sa týka Palmového tuku v potravinách a jedle to bude po zdravotnej stránke len dobre. Otázka je, prečo až z tamať dovážane hovädzie mäso.

Aster
Aster
1 rok

EU se se+e do všeho a pod záminkou ekologie páchá pitomosti – jen by mně zajímalo, jak dlouho ještě se tahle děsná organizace udrží než padne – což se stane, protože ty nesmysly budou čím dál méně udržitelné.

YKS
YKS
1 rok
Reply to  Aster

Mě by spíše zajímalo jak dlouho vydrží tenhle dezinformační web.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  YKS

Dlouho – tomu věřte – i tito lidičkové musí nějak platit účty a když nic jiného neumí…