Ideální váha podle věku a výšky. Zapomeňte na BMI

Zpráva zveřejněná Výborem pro ženy a rovnost uvádí, že používání indexu tělesné hmotnosti BMI by mělo být vyřazeno. Stále se ale používá.

Celosvětově se zvyšuje počet lidí s nadváhou a obezitou. Ukázalo se však, že tyto zprávy vyplývají z populačních statistik BMI. Body Mass Index je poměr tělesné hmotnosti v kilogramech dělený druhou mocninou jeho výšky v metrech, a proto je vyjádřen jako kg/m2. Normální BMI je 20 až 25 kg/m2. Vše pod BMI 18 je považováno za podváhu, BMI 25 až 30 kg/m2 za nadváhu a BMI nad 30 kg/m2 za obezitu.

Body Mass Index

Reputace BMI byla ale v posledních letech poskvrněna. BMI jako měřítko individuální hladiny tuku je neodmyslitelně vadné, protože je odvozeno čistě z váhy a výšky. Nerozlišuje mezi sportovcem a běžným člověkem podobné výšky a hmotnosti, který má na rozdíl od sportovce více tuku a méně svalů. Mělo by se měřit množství tuku.

Metoda zlatého standardu

Metoda zlatého standardu pro měření tukové hmoty se nazývá rentgenová absorpciometrie s dvojí energií nebo DEXA. Pro skenování těla se používají 2 rentgenové paprsky s nízkou spotřebou energie s různými úrovněmi energie. Rentgenové záření pracuje na základě diferenciace hustoty tkáně, takže je schopno detekovat rozdíl mezi svalem a kostmi, který má vyšší hustotu, a tukem, který má nižší hustotu, a proto se používá k výpočtu procenta tuku. DEXA je určitě velmi přesný a precizní, ale i nákladný na provoz i vybavení a nepoužívá se na studie.

Foto: Shutterstock

Používání stupnic tělesného tuku

Další možností je používání stupnic tělesného tuku s technologií zvanou bioelektrická impedance, jež fungují tak, že procházejí nepostřehnutelným elektrickým proudem tělem. Protože sval obsahuje více vody, vede elektřinu lépe než tuk a čím je větší elektrický odpor, tím více tělesného tuku máte. I tato metoda je nákladná. Klasické váhy jsou zase dost nepřesné. BMI levné a snadno vypočitatelné. Během přírůstku nebo úbytku hmotnosti si navíc mnozí myslí, že získávají nebo ztrácejí tukové buňky. Jenže tukové buňky se jen zvětšují či zmenšují.

BMI

BMI by dnes neměl být používán zdravotnickými pracovníky jako konečný prostředek ke stanovení léčby. Musí se používat v souvislosti s dalšími informacemi, jako jsou hladiny inzulínu a glukózy nalačno, krevní tlak či rodinná anamnéza metabolických onemocnění. Výbor pro ženy a rovnost ve Spojeném království nedávno zveřejnil zprávu, která doporučuje, aby se používání BMI při určování zdravé tělesné hmotnosti jednotlivce okamžitě zrušilo, protože přispívá ke zdravotním problémům, jako jsou poruchy příjmu potravy a duševního zdraví i k sociálnímu stigma.

Foto: Shutterstock, zdroje: Vox.com, ScienceFocus

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Countryside
Countryside
10 měsíců

Hmm, tak zase jeden článek, ze kterého se člověk nic nedozví. 🙁

Irena
Irena
10 měsíců

A co to pro nás znamená?

Martina
Martina
10 měsíců
Reply to  Irena

že se můžeme napucnout .-D