Stát chytá důchodce v Česku do velké pasti. Spadnou do ní skoro všichni a okamžitě přijdou o velký balík peněz

Důchodci nemají v dnešní době zrovna na růžích ustláno, ba právě naopak. Začínají se vymýšlet způsoby, jak je o nějaké peníze, které jim byly neprozřetelně přiděleny v minulých letech, připravit. Už to není tak, že se důchodcům jen neustále přidává, a to po velkých částkách. V příštím roce tak obdrží jen spíše symbolické navýšení penzí, a to zdaleka není všechno.

Připraví vás o příspěvek

V příštím roce přitom přijdou o jednu významnou výhodu. A sice možnost čerpat v rámci penzijního spoření takzvaný státní příspěvek. Tím stát motivuje lidi, aby si spořili na důchod. Pokud si každý měsíc odkládají určitou částku, něco jim k tomu jednoduše přihodí, takže je to potom o poznání zajímavější, jelikož fondy jako takové příliš výkonné nejsou.

Možná jste to nevěděli, ale na tyto příspěvky mají dosud nárok také důchodci, což tak nějak nedává smysl, když už jsou v důchodu a berou tedy jinou formu podpory. Zároveň si však mohou založit penzijní spoření a každý měsíc kasírovat stovky korun od státu navíc.

S tím je ale definitivní konce. Respektive bude, a to od 1. července 2024. Ne snad, že by si důchodci nemohli založit důchodové spoření, to půjde i nadále, avšak už k němu nedostanou příspěvek od státu jako všichni ostatní, tedy především zaměstnanci. Platí to přitom i na stávající smlouvy, což je potíž, jak si řekneme dále.

Foto: Shutterstock

Nic s tím neuděláte

Důchodcům se každopádně takovéto rozhodnutí nelíbí. “Pročpak bych si nemohla spořit? Mám na to nárok jako kterýkoliv jiný. Vždyť já k penzi ještě musím chodit do práce, abych vyžila. Konečně teď dostávám příspěvek v maximální výši, a oni to zase zruší. No kde to jsme?” stěžuje si sedmdesátiletá paní Miroslava ze Znojma.

Čtěte také: Důchodci v Česku převezli stát. Kasírují o 3 tisíce za měsíc víc, než měli dostat. Musíte to udělat správně

Řada důchodců přitom bude ve spoření uzavřena jako v pasti. Platí totiž, že je nutné spořit alespoň pět let, abyste si mohli penzijní spoření vybrat. Pokud tak učiníte dříve, ztratíte nárok i na dosavadní příspěvky od státu. Pokud si tak některý důchodce založil tento produkt třeba před dvěma lety, bude muset ještě tři roky dospořovat, ale už bez státní podpory.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslav
Miroslav
7 měsíců

Vládu zrovna nemusím,ale toto opatření je jedno z rozumných.Důchodci si mají užívat a né spořit.

Bob
Bob
7 měsíců

Tak tak…

Zdeněk
Zdeněk
7 měsíců

Vážení, je třeba si na věc dívat logicky a ekonomicky. Jsem také důchodce a nyní využívám své penzijní spoření. Skutečně si nemyslím, že ten kdo využívá důchodové připojištění by měl mit ještě dále nárok na další státní příspěvky. Beru ohled i na to, v jakém stavu dnes důchodový systém je, i díky takovým podobným opatřením. Autorka by si měla uvědomit ,že tento článek patří do kategorie poplašných zpráv… Je to opravdu past a o jak velký “balík” skutečně jde?

Tůma
Tůma
7 měsíců

Jsou to lumpové a neschopní impotenti v životě jsem nepoužil hrubé slovo ale nenapadá mně jiné přirovnání než jsou to s–či.