Stát připravil na důchodce v Česku velkou fintu. Vezme jim peníze i zpětně, budou je muset ještě vracet

Lidé v České republice musí být neustále v pozoru, jelikož se tu pravidla mění jako na běžícím pásu. Mnoho z novinek přináší například konsolidační balíček, který začal platit prvním dnem tohoto roku. Zatím si lidé jeho dopady příliš neuvědomují, avšak brzy pocítí, jak moc se budou muset finančně omezit.

Proč spořit?

Týká se to také důchodců, pro které jedna nepříjemná novinka začne platit až od července tohoto roku. Týká se to stovek tisíc lidí na penzi, tudíž nejde o žádný marginální problém. A jde pochopitelně o peníze, o které někteří přijdou hned nadvakrát.

Předně se to týká všech důchodců, kteří si spoří v důchodovém spoření. To sice budou moci dělat i nadále, avšak stát už jim k tomu nepřispěje ani korunu jako ostatním. V podstatě lidi v důchodovém věku ze státní podpory důchodového spoření vyjme. A to s argumentem, že už přeci v důchodu jsou, tak na co by si spořili.

Bohužel se to dotýká úplně všech smluv, a to i těch již uzavřených, což někteří kritizují jako retroaktivní opatření a je otázkou, zda to náhodou také neskončí u soudu.

Foto: Shutterstock

Už jsou v pasti

Retroaktivním zrušením příspěvku postaví stát zhruba čtvrt milionu důchodců do velmi nepříjemné pozice. Sebere jim možnost čerpat státní příspěvky, a zároveň jim neumožní systém opustit, aniž by je za to nepotrestal,” řekl ředitel Asociace penzijních společností Aleš Poklop pro server E15.

Ten přitom naráží na velmi nepříjemnou skutečnost. Velká spousta důchodců totiž v tomto systému je, ale ještě nedosáhla hranice pěti let, kdy by si prostředky mohla vybrat bez sankce. Pokud tito lidé spoření ukončí, jelikož už se jim nevyplatí, budou muset státní příspěvky vracet i zpětně.

Čtěte také: Rána pro důchodce v Česku. Výchovné jim zase zruší, náhradou má být něco úplně jiného. To jako vážně?

To skutečně není ohleduplný přístup, který by se dal v takovémto případě předpokládat. Tito lidé přeci jenom mysleli na zadní kolečka a chtěli využít poskytnuté možnosti ke spoření. Teď se s nimi zachází, jak kdyby čerpali něco, na co neměli nárok.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Bob
Bob
3 měsíců

Děkujeme svým spoluobčanům za zvolení této opravdu bezva vládu!!!

Josef
Josef
3 měsíců
Reply to  Bob

Děkuji také.