Objevil se nový způsob, jak vyhnat kunu z domu. Konečně na to zvíře něco funguje, a to stoprocentně

Kuny jsou roztomilá zvířátka, která se ukázkově adaptovala na soužití s člověkem. Z čehož člověk velkou radost nemá. Přináší mu totiž jen hluk, smrad, špínu a překousané kabely.

Odhalí ji dupání a výkaly

Že si kuna oblíbila váš dům, nepoznáte hned. Jsou to totiž noční živočichové, takže přes den spí a je klid. Neobvyklé zvuky přichází až po setmění. Škrábání, dupání a sípání, které se začne ozývat z půdy.

Až se tam půjdete podívat, naleznete výkaly, většinou tlusté jako prst a na konci zakroucené, moč a možná i zbytky potravy. Vzhledem k tomu, že jsou kuny všežravci, mohou to být pozůstatky ptáků, myší nebo žab. Někdy už i v určitém stupni rozkladu, takže nic hezkého.

Hnízdo si vystele vašimi izolacemi

Pokud se kuně u vás zalíbí, chce si svůj nový domov zvelebit. Začne proto likvidovat střešní izolace, kterými si hodlá vystlat hnízdečko. Je to mistr ve šplhu, takže pro ni není obtížné dostat se nahoru do podkroví. K proniknutí dovnitř jí postačí opravdu jen malá škvíra.

Často ale kuny neobývají jen vaši půdu. Milují rozmanitost a sídlí proto současně u vás i u několika dalších sousedů. Proto se neradujte předčasně, pokud ji několik dní neuslyšíte. Může se vrátit.

Foto: Shutterstock

Zaútočte na její uši i nos

Jak se nevítaného hosta zbavit? Způsobů je několik, většinou notoricky známých. Protože mají kuny velmi dobrý sluch, nesnáší hlasité zvuky. Toho využívají různé ultrazvukové plašičky, které zvládají dokonce pravidelně měnit frekvence, aby si kuna na nepříjemný zvuk nezvykla. Ale nepotěšíte je, ani když jim přes den, když chtějí spát, budete pouštět nahlas rádio.

Protože mají zároveň i excelentní čich, můžete koupit různé odpuzovací spreje, pachové tyčinky, granule a postřiky, které by je od vás mohly vypudit.

Z jiného soudku jsou potom odchytové pasti se sklopcem, kam vašeho nezvaného podnájemníka nalákáte na návnadu. A pokud jste v odchytu úspěšní, měli byste ho odvézt nejlépe několik desítek kilometrů daleko, aby se vám nevrátil.

Samozřejmě je nutné zkontrolovat a utěsnit všechny otvory, kterými se zvířátko k vám může prosmýkat. Použít k tomu můžete i drátěné pletivo, což je jedna z mála věcí, kterou kuny neprokoušou.

Vyžeňte je světlem

Novinkou ve vyhánění kun jsou ale světelné plašiče. Na kunu se namíří nesnesitelně ostré světlo, kterému se bude snažit vyhnout za každou cenu. Je-li ale toto světlo zkombinováno ještě s pohybovým čidlem, bude kuna bez šance. Jakmile se pohne, čidlo se aktivuje, nasměruje se na zdroj pohybu a oslní ho. V kombinaci s ultrazvukovými tóny takový cirkus dlouho nevydrží žádné zvíře.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Marcela Hejdankova
Marcela Hejdankova
4 měsíců

Ani jedna z uvedených rad nefunguje. Pouze zadělat všechny skuliny, kudy může kuna do střechy vlézt. Má vlastní zkušenost. Vyzkoušela jsem úplně všechno, bez úspěchu.