Tajuplný syndrom Morgellons. Když lidé vidí v kůži parazity

Syndrom Morgellons je psychické onemocnění, kterým trpí stále vyšší procento lidí. Nemocní pacienti jsou naprosto přesvědčeni, že si ze svých silně svědících ran vytahují tajemná vlákna, která jim vyrůstají přímo ze zasažených ohnisek poranění. Vidí v pórech svojí kůže vajíčka parazitů. Neustále se myjí a při tom si doslova rozdírají drsnými žínkami a kartáči svou kůži úplně do krve. Často si tělo desinfikují octem a alkoholem.

První případy syndromu

První případ byl diagnostikován v roce 2002. Tehdy Mary Leitaová vytáhla z hnisajícího poranění, který měl na rtu svého její syn, tenkou nitku, která jí připomínala chmýří pampelišky. Malé mikroranky se velmi brzy začaly objevovat tomuto chlapci po celém těle. Pak z nich začala vycházet velmi zvláštní vlákna v bílé, černé a červené barvě. Chlapec si při tom navíc své matce stěžoval, že mu pod jeho kůží lezou brouci. Matka se postupně obrátila na 8 lékařů, kteří se nakonec shodli na tom, že je její syn zcela zdráv. Vlákna, která vycházela z jeho těla, podle nich pocházela z oblečení, která se k jeho poranění přilepila. Nakonec se ale ukázalo, že jde opravdu o nemoc.

Syndrom Morgellons

Lékaři a psychiatři se v současné době domnívají, že vlákna, která se během prohlídky v rankách objevují, mají vnější původ. Prostě se přichycují na poranění, okraje jizev a strupech na pokožce. Pacienti se však domnívají, že je jejich nemoc úmyslně ignorována, protože na těchto lidech provádějí své utajené experimenty. Někteří z nich se dokonce domnívají, že nitky se objevují v důsledku genetických mutací, které vyvolává konzumace jídla s obsahem geneticky upravených organismů. Snaží se napadení parazity mermomocí zbavit. To vede k psychickým poruchám, které často dospějí do stadia sebepoškozování. Někteří si sami vytvářejí léze na kůži jako důkaz pro lékaře. Neurologické příznaky představují zmatenost, poruchy chůze a povislá ústa. Často se syndrom vyskytuje u drogově závislých, protože některé drogy způsobují pocity mravenčení či svědění. Nasazují se antipsychotika k potlačení nutkavých pocitů a psychoterapie. Lékařská věda dosud tuto chorobu nezařadila mezi oficiálně uznávané nemoci.

Nadace

Podle Kliniky Mayo se syndrom vyskytuje vzácně a postihuje převážně bělošky středního věku. Jako první ji popsala Mary Leitao, která pak založila nadaci. Nemoc pojmenovala Morgellony, podle termínu používaného pro podobné kožní onemocnění v 17. století. Nadaci se přihlásilo 11 500 pacientů a rodinných blízkých a počet dál roste. Nemocní trpí neustálým pocitem svrbění, štípání a kousání, jako by měli pod kůží nějaký hmyz. Na kůži se jim tvoří vyrážky a boláky, ze kterých vylézají vlákna velmi podobná barevným strunám. Někdy z nich vypadávají černé skvrny, nebo prý i štěnice. Postižení si stěžují na slabost, chronickou únavu, potíže s pamětí i koncentrací.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments