Antiperspiranty a rakovina prsu. Co je pravda a co výmysl?

Pokud jste se setkali s tvrzením, že deodoranty či antiperspiranty, můžou za vznik rakoviny prsu, podívejme se, zda je to pravda. Jaký vliv na naše zdraví mají přípravky, které zabraňují nadměrnému pocení, bez kterých se v létě neobejdeme?

Tvrzení, že antiperspiranty způsobují vznik rakoviny prsu, se objevilo na základě lékařské studie v 90. letech. Její autoři pracovali s teorií, že chemikálie v antiperspirantech obsahující i chlorid hlinitý, jsou absorbovány v podpaží do pokožky. Podle nich malé oděrky vznikající při holení usnadňují pronikání látek do těla, reagují s DNA a vedou ke zhoubným mutacím v buňkách. Podle vědců mohou antiperspiranty reagovat i s ženským hormonem estrogenem, který ovlivňuje množení rakovinných buněk. Většina karcinomů prsu navíc vzniká v horním vnějším kvadrantu blízko podpaží.

Antiperspiranty a deodoranty

Deodoranty omezují pouze pach, který vzniká při pocení činností mikroorganismů na kůži. Antiperspiranty omezují navíc i pocení. Přípravky, jako je deosprej, roll-on, stick nebo gel se liší pouze formou aplikace.

Jak to vidí lékaři?

Statistiky ukazují, že 16 % žen, tedy každá osmá žena, je v určitém období života náchylná na vznik rakoviny prsu. Podle lékařů ale za to antiperspiranty nemohou a tvrzení, že se z nich látky dostávají do lymfatických uzlin a prsu, je zcela scestné. Podle nich je mnohem účinnější než vynechání těchto přípravků pozitivní změna životního stylu, zdravá strava, cvičení a omezení kouření. Obavy z používání přípravků proti pocení pokládají za zbytečné.

Jak je to s důkazy

Nejsou žádné přesvědčivé důkazy o tom, že antiperspiranty a deodoranty zvyšují riziko vzniku rakoviny. I další studie, které je označují za škodlivé, jsou nepřesné. Několik z nich sice odhalilo malé množství látek včetně solí hliníku a parabenů, které byly obsaženy v rakovinné prsní tkáni, ale jejich přítomnost neprokázala vliv na rakovinové bujení. Mezi použitím antiperspirantů v podpaží a rizikem vzniku rakoviny tedy doposud nebyla prokázána jakákoliv souvislost.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments