Tak je to tady. Češi prý půjdou do důchodu až v 71 letech. To je drsné, nečekalo se to

Důchody v České republice čekají obrovské změny. A nemluvíme tu teď jen o plánovaném snížení mimořádné valorizace, která měla původně činit v průměru 1800 korun, ale nakonec dosáhne pouhých 760 korun, a to jednoduše proto, že na důchody přestávají být peníze.

Už není prostor

Jsou to totiž právě penze, které zasekávají do rozpočtu stále větší sekyru. Jen tato mimořádná valorizace, ke které by bez vyšší inflace vůbec nedošlo, měla přijít na 35 miliard korun. To jsou obrovské částky. Důchody se přitom valorizují i pravidelně, a to začátkem každého roku. Loni jsme navíc měli rovnou dvě mimořádné valorizace.

V důchodovém systému bude nutné provést mnohem hlubší změny, jinak jednoduše zkolabuje. V této podobě není udržitelný. Jak ale upozorňuje expert na penze Vladimír Bezděk pro server CzechCrunch, velký prostor pro změny už není. Bude tedy nutné implementovat poměrně dramatické kroky.

Pakliže by nedošlo k velkým změnám v systému, na důchody už by nebylo po roce 2030, tedy mnohem dříve, než se myslelo. Tehdy totiž začnou do penze odcházet silné ročníky ze 70. let. Situace dojde definitivně do stavu, kdy důchodců bude příliš mnoho a pracujících zase málo.

Foto: Shutterstock

Změny ve výpočtech

Začalo se tak mluvit o tom, že bude nutné navýšit věk odchodu do důchodu na 68 let. Jak se ale ukazuje, ani to zřejmě nebude stačit. Dle Bezděka už by se lidé narození kolem roku 2020 měli připravit na ještě vyšší věkovou hranici, a to někde na 71 letech.

Zřejmě se nevyhneme ani nejrůznějším změnám ve výpočtu důchodů. Pravděpodobně bude nutné upravit i valorizační rámec tak, aby lépe zohledňoval pokles reálné mzdy. Důchody dosud sice vždy rostly s tím, jak reálná mzda rostla. Teď však většině lidí poklesla, avšak penze rostou dále. Měly by přitom být minimálně zmrazeny do doby, než je nárůst reálné mzdy opět dožene.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ludmila
Ludmila
1 rok

Vědí státní úředníci.?

Co je dělnická práce řidičů, fabriky, prodavačky atd.. Viděli práci Páni úředníci práci dělnického lidu ČESKA přímo na jejich pracovišti. Dete se o jednou víc vyčurat a už nestíháte dokonale vypočítanou normu plnění. PROČ SE NEJVÝŠE POSTAVENÍ STÁTNÍ ÚŘEDNÍCI ZABÝVAJÍ VÝŠÍ DŮCHODŮ a valorizací.
Ať naplánují hodně rychle, přednostně. Psichatrická zařízení ekologická krematoria a dostatek (kripl vozíků). To co zamýšlí politici je ždímaná dělnická třída víc než citron. Citron co to je? Nebojte citron si budeme moct kupovat.
ŠKLEBIT SE NA VLÁDU nemá smysl.
Šklebit se na citron? Má vitamíny.
Budem uštvaní blbý, ale s vitamíny.

Zdenda Bere
Zdenda Bere
1 rok

To mohou jít akorát ti Šmejdi co prosustrovali peníze a všichni podporovatelé toho Fialoveho hnusu

Květoslava
Květoslava
1 rok

Z pracovního procesu vás rovnou zavezou na hřbitov. Pak nebude komu vyplácet důchody a vláda bude mít po starosti, resp. penízky pro sebe,aby si mohli přidávat.

Milan
Milan
1 rok
Reply to  Květoslava

Květoslavo super názor! Nepůjde takhle na ten hřbitov ale i pak ta vaše nenáviděná vláda??

Anna
Anna
1 rok

Tak už aby se začalo než bude pozdě. Teď jde o to, kdo bude mít první odvahu. Jinak tady všichni pojdem.

Last edited 1 rok by Anna
Novák
Novák
1 rok

Tady bude nutné ukončit vládu nýmandů

Milan
Milan
1 rok
Reply to  Novák

Nováku nevím jak si myslíte, že funguje politický systém v ČR, ale tím, že máte jinou vládu se vám důchodová reforma nevyřeší.

Ludmila
Ludmila
1 rok
Reply to  Milan

Ano

Pavel Zikmund
Pavel Zikmund
1 rok

Přesně jak píše pan Kopecký když si přečtu nestranný názor paní redaktorky která pevně věřím že je naprostá profesionálka ve svém oboru jelikož s praxí přez dvacet let o tom nemůže být pochyb stejně jako většina našich politiků.. Paní která píšete tyto žvásty běžte si nalyskat přez pusu jelikož vaše korektnost a inteligence je asi na úrovni našich politiků. Proč raději nenapíšete jak je možný že e se tyto věci neřešily před deseti lety i více všechno se to už dávno vědělo a co se pro to udělalo? Jen půl hodinu po dvanácté hodině se ví paní pisálková přiživuje žvástem… Číst vice »

Michaela
Michaela
1 rok

Uz vidím takove ridice s povoláním jak v 71 letech lezou do kamionu. Lidi v dílně to nevydrží. A ostatní co maji namahavou a tezkou cinost to nedají. Zpamatujte se a koukejta zaprahnout mladý ktery se flakaji doma at jdou makat a duchodci kteri dělají at jdou odpocivat a nechaji pracovat mladý. Je to hrozny co se deje tolika práce a oni jsou doma nebo na pracáku. Ne chceš makat tak faj, ale nedostanes ani korunu a bud je to přinutí a nobo se bude krást

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Michaela

To máte za to jak se kdysi zvonilo kličema. Jo zlatí komunisté

Jan
Jan
1 rok

Důchod bude až umřeme.vekem.

Josef
Josef
1 rok

Já myslim, že už to ani nemůžeme brát vážně,

Luboš
Luboš
1 rok

Tak prostor pro řešení tady je.Rakve zdarma.Opovaž se občane dožít důchodu.To by na tebe mladší generace musela doplácet.To si přece nevezmeš na svědomí.Tak hybaj do hrobečku a neotravuj své děti a nedej bože svá vnoučata.