Provalilo se, že fotovoltaiky na českých střechách nic nevydrží. Jedna věc jim hrozně snižuje životnost

Instalace fotovoltaických panelů na střechy rodinných domů je dnes obrovským hitem. Pouští se do něj prakticky každý, kdo na to má prostředky a instalační firmy hlásí obrovský převis poptávky. A to takový, že někteří žadatelé si musí počkat třeba i rok, a to navzdory tomu, že firem neustále přibývá.

U nás to nefunguje

Prezentovány jsou samé výhody tohoto řešení. Především elektřina prakticky zdarma, která zajistí, že se vám počáteční investice za několik let splatí a poté už budete čerpat pouze její výhody. Navíc tu jsou štědré dotace. Mnozí pak uvažují způsobem, že pokud by tuto dotaci nevyužili, obírali by sami sebe. Platí se totiž z peněz všech, ale výhody z ní budou mít pouze ti, kdo si panely nainstalují.

Už méně se ale mluví o problémech, které s fotovoltaikou v České republice souvisejí. Jeden z nich je obzvlášť závažný, a kromě toho, že prodlužuje návratnost celé investice, navíc způsobuje, že celý systém zdaleka nemá takovou životnost, jakou by měl mít.

Je to přitom specialita České republiky. Dříve tu bylo stejně jako jinde v Evropské unii takzvané součtové měření spotřeby, jak uvádí server Energožrouti. Pak se ale přešlo na měření po fázích. Ten je pro majitele fotovoltaik méně finančně výhodný a naopak zvýhodňuje distributory elektřiny. Také proto představuje evropskou raritu.

Foto: Shutterstock

Ať se to konečně srovná

Má to ale i další nevýhodu. Kvůli tomuto měření je nutné upravit software v asymetrických střídačích. To však cenu této komponenty zdražuje oproti jiným zemím, ale ke všemu ještě zkracuje životnost, a to až na polovinu.

Pokud to zjednodušíme, můžeme konstatovat, že střídače používané v České republice vydrží polovinu toho co ty evropské. Hned dvěma způsoby se tak prodlužuje návratnost celé investice, což rozhodně není něco, co by si člověk investující nemalé prostředky představoval.

Představitelé tohoto oboru tak volají po tom, aby se vyhláška o měření konečně změnila a aby se Česká republika opět připojila k evropskému standardu. Díky tomu pak budou soukromé fotovoltaické elektrárny ještě zajímavější.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments