Tak to prasklo. Co se v České televizi dělo celé roky. Nový ředitel promluvil o praktikách moderátorů

V České televizi se mezi zaměstnanci, zejména potom těmi z řad moderátorů, za poslední roky vyvinul pocit, že jsou to právě oni, kdo mají patent na pravdu a že tento svůj pohled na svět musí také stůj co stůj hájit.

Už to zašlo moc daleko

Vcelku jim pak bylo jedno, že pracují ve veřejnoprávní televizi, která by měla dbát na vyváženost a neutralitu, což by předpokládalo, že budou veřejnosti přednášet různá stanoviska. To se ovšem dlouhodobě, zejména potom za úřadování Petra Dvořáka na ředitelském postu, nedělo. Potom se nelze divit tomu, že mnoho diváků k ČT ztratilo jakýkoliv vztah a odmítli ji sledovat. Naopak, stále více lidí má tendenci se vůči ní vymezovat, což není nutně optimální.

Toto prostředí ovšem zjevně vytvořilo i základy velmi problematickým vztahům na pracovišti, jelikož hvězdy televize si připadaly doslova nedotknutelně a navíc se považovaly za někoho, kdo je velmi důležitý a nenahraditelný.

Vše vygradovalo v předloňském roce, kdy vylezly na povrch skutečně znepokojivé informace o chování Marka Wollnera a Nory Fridrichové vůči svým podřízeným. Česká televize to však pod starým vedením všechno zametla pod koberec, a přestože zřídila vyšetřovací komise, nic z nich na veřejnost nepustila.

Foto: Shutterstock

Problematické situace

Když však nastoupil do funkce nový ředitel Jan Souček, okamžitě se se závěry komisí seznámil a alespoň do určité míry informoval také veřejnost o tom, co se tam dělo.

Pokud jde o tým Reportérů ČT a Marka Wollnera, musím říci, že protokoly obsahují popisy situací, se kterými jsem se za 30 let své profesní dráhy v médiích nikdy nesetkal a které považuji za nepřijatelné,” informoval o slovech ředitele server Borovan.cz.

Čtěte také: Česká televize potřebuje více peněz. Bude se platit i za mobil?

Další proviněná, tedy Nora Fridrichová, to měla doslova o kousek, jelikož v jejím případě to ještě bylo na další šanci, pokud se začne chovat normálně a odevzdávat objektivní práci. To byl u ní dlouhodobě problém, jelikož natáčela stále tendenčnější reportáže. Za poslední dobu se to ale skutečně vylepšilo, takže se zjevně rozhodla takříkajíc “sekat latinu”.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ji.Maxon
Ji.Maxon
4 měsíců

Jak hodlají vybírat za mobily. To snad jen kdo má paušál. Nás na předplacenkách jen těžko donutí. Navíc jen osoby málo příčetné ČT sledují.

Robert
Robert
4 měsíců

Na špínu ČT se nedívám, ale platit za to musím. Co nechci a a nevyuživám za to neplatím. To je přeci normální věc. Jenže ČT si to vyložila zcela jinak

Květa
Květa
4 měsíců
Reply to  Robert

Souhlasím s Vámi. To je jak když jdu do obchodu, něco si nekoupím , a oni mě budou nutit,ať zaplatím, że jsem si koupit mohla. To je na hlavu postavené. Neobhajuji moderátory, ale vždy lehce se kritizují ti, co byli před námi. .

Gusta
Gusta
4 měsíců

To ví každý, kdo sledoval ČT. Všechny zprávaře na hodinu propustit a místo nich přijmout nestranné moderátory, kteří chtějí poctivě informovat. Platím ČT. poplatky a již mnoho let ji nesleduji.

Jan
Jan
4 měsíců
Reply to  Gusta

Nikdy nebude ČT nestranná vždy ten kdo má moc ten si zprávy přizpůsobí podle svého nebo na zakázku vládnoucí strany