Tak to prasklo. Kdo má dům nebo byt v Česku, ten bude platit mastnou sumu. Mít majetek už se nevyplatí, zbavte se ho

Pravděpodobně jste si to ani neuvědomovali, avšak v České republice dlouho platilo, že jsou významně zvýhodňováni majitelé vlastních nemovitostí oproti těm, kdo bydlí například v nájmu. Vždyť všechno jako by bylo ušité na míru vlastnickému bydlení, a tak není příliš překvapivé, že do něj lidé v takové míře šli.

Dlouhé zvýhodňování

Pojďme si to shrnout. Na vlastní bydlení si můžete vzít hypotéku, která byla donedávna velmi levná. Ale co více, úroky si můžete odečíst z daní, přičemž lidé v nájmu nic takového uplatnit nemohou. Zmizela také daň z nabytí nemovitosti. A předně tu nebyla prakticky žádná daň z majetku, v tomto případě daň z nemovitosti. Ačkoliv lidé vlastní doslova paláce nebo velmi luxusní byty, platí za ně jen velmi malé, v podstatě symbolické částky.

Mnozí si proto začali stěžovat, že se zde vlastnictví nemovitostí až příliš zvýhodňuje, což potom vede mimo jiné k tomu, že je lidé ve velkém skupují a na ostatní se nedostává. Nehledě na to, že majitele nemovitostí svými daněmi dotují všichni ostatní, jelikož oni sami nic moc neplatí.

Dlouhou dobu však platilo, že vlastnictví domu či bytu je v České republice posvátné a zkrátka se na něj nesahá. Teď tato neviditelná zeď nicméně definitivně praskla a daň z nemovitých věcí začíná růst.

Nejprve se navýší od příštího roku téměř na dvojnásobek, ovšem je téměř jisté, že u toho nezůstane. Jakmile se toto téma, respektive možnost, jednou otevřely, začnou být využívány větší měrou, obzvlášť v době děravého státního rozpočtu.

Foto: Shutterstock

Připravte si peníze

Dle odborníků je zde velký prostor pro růst. Někteří se domnívají, že by se za nemovitosti v milionové hodnotě, což je dnes takřka každá, mělo platit v řádech desítek tisíc korun. Pokud pak má někdo třeba rodinný domek za dvacet milionů, neměl by se divit ještě podstatně vyšší částce.

Ostatně, investiční bankéř Ondřej Jonáš, který má zkušenosti ze západních zemí, by daň z nemovitosti navýšil klidně na deseti až dvacetinásobek současného stavu. Výše platby by potom měla odrážet hodnotu nemovitosti i to, kde se nachází.

Čtěte také: Jde to do kytek. V obchodech dochází klíčová potravina. Lidé nakupují, co to jde, dokud na to mají ještě peníze

Pravdou také je, že na západě jsou daně z nemovitého majetku podstatně vyšší. Každý si potom rozmyslí, zda se mu majetek vyplatí držet, respektive dále nakupovat a rozšiřovat.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
23 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Benny
Benny
2 měsíců

Ten bankéř je normální idiot,až tady budu brát stejný plat jako na západě ,100 až 200 tis.měsíčně jako třeba ve Švýcarsku ,tak me 50 tis.na dani z nemovitosti nepoloží.Ale, když mám 20 tis.,tak to rozhodne nezaplatim.Stát pak pošle exekutora a nemovitost mi za dlužnou daň skonfiskuje.Tak tomu říkám loupež v rámci zákona , jak okrast vlastní lid,aby se měl úředník dobře a ten póvl-lid,ať třeba vychcípá.

Lubomír
Lubomír
3 měsíců

Ti kteří se starají o to aby se jim lépe bydlelo a nemuseli škemrat o státní sociální bydlení budou podle rčení: každý dobrý skutek musí být potrestán – potrestáni zvýšením daní. Sláva současné VLÁDĚ.

MMn
MMn
4 měsíců

Autor článku má ve všem pravdu. Všechno se chystá. Budou se to snažit zaobalovat do stále se zvyšujících nákladů měst a obcí, ale většina peněz poteče do vyrabované státní kasy. Teď ještě vymyslet jak zdanit/nezdanit bábu se starým oprýskaným domkem kde dožívá , který i tak má cenu 4mil., to jedno procento z tržní ceny bude pro ní likvidační. a čerpat toto jako dávku na úřadě je nereálny. Za mě je toto celé vlastizrada a páchání úmoru a zla na občanech ČR.

Jan milan
Jan milan
4 měsíců

Co budete vy autoři dementní žvanit před volbami?

Alex
Alex
4 měsíců

To je hloupý çlánek…jedna perla za druhou a snůška nelogičností a polopravd

Filip
Filip
4 měsíců

Tak už to prasklo, ten kdo straší těmito články, půjde místo do nebe opačným směrem do pekla.

Jarda
Jarda
4 měsíců

No je dobré vědět jak se na to dívají bankéři s velkými příjmy a vědět že jinde platí více. To znamená podle Marxe a Lenina,že se to musí vyrovnat, protože rovnostářské společnosti se daří lépe všem. Hnusný obsah a hnusné myšlenky novodobých komunistických představitelů západu i celé EU