Tak to prasklo. Kdo má dům nebo byt v Česku, ten bude platit mastnou sumu. Mít majetek už se nevyplatí, zbavte se ho

Pravděpodobně jste si to ani neuvědomovali, avšak v České republice dlouho platilo, že jsou významně zvýhodňováni majitelé vlastních nemovitostí oproti těm, kdo bydlí například v nájmu. Vždyť všechno jako by bylo ušité na míru vlastnickému bydlení, a tak není příliš překvapivé, že do něj lidé v takové míře šli.

Dlouhé zvýhodňování

Pojďme si to shrnout. Na vlastní bydlení si můžete vzít hypotéku, která byla donedávna velmi levná. Ale co více, úroky si můžete odečíst z daní, přičemž lidé v nájmu nic takového uplatnit nemohou. Zmizela také daň z nabytí nemovitosti. A předně tu nebyla prakticky žádná daň z majetku, v tomto případě daň z nemovitosti. Ačkoliv lidé vlastní doslova paláce nebo velmi luxusní byty, platí za ně jen velmi malé, v podstatě symbolické částky.

Mnozí si proto začali stěžovat, že se zde vlastnictví nemovitostí až příliš zvýhodňuje, což potom vede mimo jiné k tomu, že je lidé ve velkém skupují a na ostatní se nedostává. Nehledě na to, že majitele nemovitostí svými daněmi dotují všichni ostatní, jelikož oni sami nic moc neplatí.

Dlouhou dobu však platilo, že vlastnictví domu či bytu je v České republice posvátné a zkrátka se na něj nesahá. Teď tato neviditelná zeď nicméně definitivně praskla a daň z nemovitých věcí začíná růst.

Nejprve se navýší od příštího roku téměř na dvojnásobek, ovšem je téměř jisté, že u toho nezůstane. Jakmile se toto téma, respektive možnost, jednou otevřely, začnou být využívány větší měrou, obzvlášť v době děravého státního rozpočtu.

Foto: Shutterstock

Připravte si peníze

Dle odborníků je zde velký prostor pro růst. Někteří se domnívají, že by se za nemovitosti v milionové hodnotě, což je dnes takřka každá, mělo platit v řádech desítek tisíc korun. Pokud pak má někdo třeba rodinný domek za dvacet milionů, neměl by se divit ještě podstatně vyšší částce.

Ostatně, investiční bankéř Ondřej Jonáš, který má zkušenosti ze západních zemí, by daň z nemovitosti navýšil klidně na deseti až dvacetinásobek současného stavu. Výše platby by potom měla odrážet hodnotu nemovitosti i to, kde se nachází.

Čtěte také: Jde to do kytek. V obchodech dochází klíčová potravina. Lidé nakupují, co to jde, dokud na to mají ještě peníze

Pravdou také je, že na západě jsou daně z nemovitého majetku podstatně vyšší. Každý si potom rozmyslí, zda se mu majetek vyplatí držet, respektive dále nakupovat a rozšiřovat.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
23 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Sara
Sara
5 měsíců

Pořád nás srovnávají se západem co se týče poplatků ale co jejich platy na takový sumy je rozdíl mít za stejnou práci 30tis. a na západě mají 100tis to se pak žije jinak

Jaromír
Jaromír
5 měsíců

To majitelé nájemních bytů daň neplatí?Nebo ji zaplatíze svého a nezahrnout ji do výše nájmu?

Jiří
Jiří
5 měsíců

Za to že jsem se staral a postavil si dům tak mě teď chtějí trestat?Asi jsem to měl raději utratit v hospodě a ať se stát stará, jako to udělalo spousta lidí. Je to jenom další zlodějina nic jiného. Už nás rozkradli tak teď ještě úspory a nemovitosti.Co je komu dotoho co jsem si za život pořídil. Snad si to nemůžeme nechat líbit a musíme zvednout prdele a né se nechat ožebračit.

Helena Vybíralová
Helena Vybíralová
5 měsíců

Asi je lepší,vše probendit,nic nemít a natahovat ruce na soc. dávky .To nevymysleli ani v Kocourkově.

Poručík Kladívko
Poručík Kladívko
5 měsíců

Pro podporu války a zbrojení potřebují vládní zmrdi peníze. Tady se 33 let kradlo a privatizovalo, jsme vytunelování, rozkradeni a flustrovani.

Gabriel
Gabriel
5 měsíců

Uvědomujete si že pokud se zvednou daně na vlastnění soukromého bydlení tak se zvedne cena i podnájmu. Takže je to prašť jako uhoď. A platit budou majitelé i podnájemníci. Proč by majitel platil za lidi co u něho bydlí? Takže platit budeme všichni. Na to autor článku trochu zapoměl. (Zákon padajícího ho..a)

Květa
Květa
5 měsíců

Když články na toto téma čtu, tak se ve mě vaří krev. Aby jsme s mužem a s dětmi měli kde bydlet, tak jsme si ze svých našetřených a zdaněných peněz postavili domek. Na něm jsme se také dost nadřeli. Nyní je stát svým špatným vedením v krizi, neví, kde by vzal peníze, tak vymyslel zvýšení daně z nemovitostí. A p.Jonáš by měl stát pevně nohama na zemi a ne nás stále srovnávat se západem, kde jsou úplně jiné poměry. V krajním případě by daň měla být zvýšena u těch, kteří vlastní více nemovitostí na ” kšeft “. To by… Číst vice »

Eva
Eva
5 měsíců
Reply to  Květa

Ano tak by to melo byt,pokud mám jednu nemovitost a bydlím v ní,tak by neměla být dále zdanovana,ale pokud jich má někdo více a má je na kšeft,tak tam ať to klidně zdanej třeba desetinasobnou dani.Ano nejspíš by se to promítlo do nájemného,ale tak lidé by se mohli přeci rozhodnout zda budou platit zvýšené najemne a nebo zda si koupí být či dům a daň z nemovitosti neplatit.Povinnost platit daň z nemovitosti jtera je pro me osobni bydlení a bydlení me rodiny,to je zlodejina všech zlodejin.Nehorazne.Navic tu někdo psal,že hypoteky mají sama pozitiva,odečet úroků od základu daně atd.Ale to že… Číst vice »

Otakar
Otakar
5 měsíců
Reply to  Květa

Chtěl bych vědět jak ten chytrák Jonáš bydlí. Asi pod mostem tam to má zadarmo. Není náhodou ve spolku z našima mocipanema . Někdo si postavil za své peníze. A dnes by měl platit bůhví jakou daň. Ať si ta naše slavná vláda sama podívá kolik peněz prosustruji. Pá pá Jonáši. Ty nevíš co to vydělávat si rukama. Tak raději zalez drž hubu.

Petr
Petr
5 měsíců
Reply to  Otakar

Takoví šmejdi jako je Jonáš jenom tyhle defraudanty navadí jak nás ješte více okrást a sedřít z kůže. Kolik Vám za tyhle rady platí pane komunisto

Maja
Maja
5 měsíců

Proč si mám desítky lét odříkat, když mi da stát byt a ješte se bude o vše starat? Před dvema lety nám mě.mili kuchyne, koupelny. Okna nám maji měnit v lednu. To je blbé

František
František
5 měsíců

Opět pisálkové píší článek, kterému nerozumí. Uvědomuje si někdo vůbec, že se jedná o dvojí zdanění. Lidé si své vilky nebo domky postavili z vlastních úspor. Tedy z peněz, které už byly jednou zdaněné. To, že to nepochopil ministr financí, tomu se člověk nediví ale slavní poradci by to měli vědět. A tak budeme trestat obyvatele za to že se o sebe postarali sami. To je akce pětidemolice, které již došli peníze ve státní kase, a potřebují ji něčím naplnit. A tak jin bude Český člověk sloužit jako doktor jejich nenažranosti…..-)

Eva
Eva
5 měsíců
Reply to  František

Přesně tak.Zase budou dřít z kůže obyčejné pracující lidi,kteří mají své bydlení a mnohdy si platili hypotéku půlku života.Lide na pracáku by asi hypotéku nedostali.A ty zbohatliky,kteří si nakoupili x nemovitosti na kšeft a pro svůj prijem,tak těch se to víceméně netýká,jelikož si o tu daň navýší nájem a zase jim to zaplatí obyčejní lidé a nebo taky stát,který bude vyplacet příspěvek na bydlení.

Josef
Josef
5 měsíců

To máme jít do podnájmu?
Kdo tohle vymyslel, je ekzot

Josef
Josef
5 měsíců
Reply to  Josef

I ti hloupí černoši jak říkáme my bílí a chytří by už tady udělali pořádek a své domovy si umí ubránit třeba i se zbraněmi. My neumíme od husitských válek nic .bez krve nikdy lépe nebude vydite jak dopadl samet.

Eva
Eva
5 měsíců
Reply to  Josef

Jj všechny nás nazenou do podnájmu k milionářem,kteří to pronajímáme a stejně tu daň zaplatíme formou zvýšeného nájmu.A nebo si podáme zadost o příspěvek na bydlení a zaplatí to stát,nebo vlastne ostatní pracující lidé.