Tak to ruplo. Stát od 1. ledna 2024 ruší Čechům největší finanční výhodu, jakou měli

Už jen pár dní zbývá do konce nepříliš pozitivního roku 2023. Mnozí vyhlíží ten příští s velkými očekáváními. Ostatně, i od vrcholných představitelů státu zaznívají slova o tom, že jsme se vyhrabali z nejhoršího a už by to mělo být pouze lepší.

Finance se zkrouhnou

Reálně tomu ale nic moc nenasvědčuje. Příští rok se totiž ponese ve velkém osekávání podpor a financí pro domácnosti. A není tu řeč o nějakých příspěvcích, které pobírá pouze někdo, kdo se zrovna nemá příliš dobře. Toto se týká skutečně všech a je velmi zvláštní, že se o tom příliš nemluví.

O to bude toto zjištění pro řadu domácností krušnější. Nejde totiž o nic menšího než zrušení finanční výhody v hodnotě 17 300 Kč. Právě tolik si lidé mohli v letošním roce odečíst z daní v rámci takzvaného školkovného.

Využívají to prakticky všechny domácnosti, jelikož školky, a to i ty státní, jednoduše něco stojí. Tento příspěvek potom náklady do značné míry pokryl. Nejde přitom vůbec o malé peníze, jelikož měsíčně tato pomoc vychází na necelých 1500 korun.

Foto: Shutterstock

Peněženky dostanou ránu

Konsolidační balíček to přitom ruší zcela a bez náhrady. Tuto částku už si tedy z daní neodečtete a budete ji tedy muset hradit ze své vlastní kapsy. Těžko si pak představit, že byste se nějak obešli bez toho. Své ratolesti do školky jednoduše posílat můžete. Jde o nejlevnější a nejdostupnější formu hlídání dětí, když člověk potřebuje chodit do práce.

Proto je těžko uvěřitelné, že se stát uchýlil k takovému kroku. “To je pro mě novinka a musím říct, že pořádně negativní. Nechápu, jak někoho napadlo tímto způsobem zasáhnout rodiny. Školkovné čerpáme několik let v plné výši a teď budeme mít smůlu,” říká paní Věra z Prahy.

Čtěte také: Důchodci zase dostanou přidáno balík. To už není možné, měli by jim to naopak seškrtat

Nejde přitom o jedinou finanční výpomoc dostupnou prakticky všem, se kterou se Češi budou muset rozloučit. Z podobného ranku a mířící stejným směrem je také omezení daňové slevy na manželku ve výši nějakých 25 tisíc korun ročně. Tu dostanou už jen ti, kdo mají v péči dítě do tří let věku.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
24 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
2 měsíců

Ale na hradě je vždy jen Loutka …je mi 48 a vždy mě učily rodina a děti základ státu a života mám malý děti 4 a 1 rok a tak přemýšlím kdy budu doma s nimi platím, hypotéku zdražení všeho daňové výhody nám vezmou už tak chodím pomáhat do druhé práce, byl jsem na úřadech jestli něco nepřispěli haha první otázka máte barák odpoved má platím hypotéku to nás nezajímá prodejte druhá kolik máte děti říkám 3 výše výplaty atd tak máte nárok na 800kc k smíchu a odcházím…

Marobarva
Marobarva
3 měsíců

Důchodci nedostanou žádný balík!Balík udělala vláda, jasný!Na důchod jsme makali, a že makali!Lituji děti a lidičky ve věkové kategorii, plus mínus čtyřicet let….🤝

Roman Lazar
Roman Lazar
3 měsíců

Fialová ubohost podporovaná rozvědčíkem z hradu

Faker
Faker
3 měsíců

Jo co jste si zvolili, to mate. No a muzete se vsadit, ze ze hradni blbec PePa to odsouhlasi pres vsechny nesouhlasy. Doufam ze si aspon priste uvedomite, ze pokud ma nekdo z vlady vsechny. Politiky a jeste hradniho tulpase Pavka, tak to znamena, ze si ty debilove odsouhlasi co budou chtit.

Hana Kulhánková
Hana Kulhánková
3 měsíců

Není pravda, že se o tom moc nemluvilo. V souvislosti s balíčkem to bylo prakticky vždy zmíněno. Tak z nás nedělejte podvedené.

Michal
Michal
3 měsíců

A co to mění? Jestli se o tom mluvilo, nebo nemluvilo?

Jaroslav
Jaroslav
3 měsíců

Celá vláda jeden zmetek vedle druhého. Cigánům by měli zrušit dávky