Při praní už se vám nikdy nevytvoří žádné žmolky. Nový trik přišel z Japonska

Žmolky na svetrech známe všichni. Nejčastěji se na jejich vzniku podílí pračka a sušička. Není ale výjimkou, že se ožmolkují hned po 1. nošení. V takovém případě jděte zničený svršek ihned reklamovat, protože to ukazuje na opravdu nekvalitní materiál.

Jak předejít “žmolkování”?

Máte nějaký svetr opravdu oblíbený, ale díky žmolkům si v něm začínáte připadat jako pověstný Zilvar z chudobince? Možná přivítáte pár rad, jak jim předcházet.

Především tyhle uzlíky nevytrhávejte nehty, i když je to lákavé. Tento pohyb jen uvolní další vlákna, která utvoří nové žmolky. Ani jejich stříhání není správné.

Prádlo, které vkládáte do pračky, obraťte naruby. Kalhoty, mikiny, ponožky, prostě všechno oblečení, které obsahuje vlákna. Žmolkování vzniká hlavně mechanickým třením. Zipy při praní zapínejte. Otevřené tahají z materiálů vlákna.

Používejte raději tekutý prací gel namísto prášku. Obzvláště citlivé kousky vložte do síťky na jemné prádlo, abyste co nejvíce eliminovali tření mezi jednotlivými materiály. Nemáte-li speciální síťku, pomůže i povlak na polštář. 

Perte bez aviváže

Perete-li svetry, zvolte program na vlnu, který je šetrný. Buben pračky se při něm mnohem méně otáčí, takže nedochází k tak intenzivnímu tření. Vlnu můžete prát i za studena nebo maximálně při teplotě 20 – 30 °C.

Máte-li nějaký svetr opravdu oblíbený nebo jedná-li se o drahý kousek, perte ho raději v ruce. Místo pracího prostředku klidně použijte dětský šampon. Nepoužívejte ale aviváž. Vytvoří kolem vláken hladký film, který jim umožní lépe se uvolnit z příze.

Foto: Shutterstock

Sušte s ubrousky

Jemné prádlo sušte raději na zemi na bavlněném podkladu, který dobře saje. Při převalování v sušičce se jednotlivá vlákna z oblečení rády uvolňují a shlukují s ostatními.

Pokud už použijete sušičku, vhoďte do ní pár vlhčených ubrousků. Uvolněná vlákna se na ně nalepí a sníží se pravděpodobnost, že se budou shlukovat s ostatními a vytvářet žmolky.

Samozřejmě záleží na materiálu. Svetry ze syntetických vláken jako je akryl, nylon nebo polyester žmolkují méně, než ty z přírodních materiálů. Také se méně žmolkují ty, které jsou utkány pevněji. Čím větší očka, tím větší pravděpodobnost, že se vlákna do sebe zamotají.

Při nákupu buďte ostražití

Proveďte preventivní test rovnou v obchodě. Podržte tkaninu proti světlu. Vidíte hodně krátkých vláken? Trošku za ně zatáhněte. Pokud se jich uvolní větší množství, je riziko žmolkování velké.

Se svetrem opatrně zatřepte. Začaly se vlákna snášet kolem vás? Opět hrozí nebezpečí, že bude brzy na odpis.

Jakmile si nový kousek přinesete domů, raději ho hned přejeďte lepivým válečkem. Odstraníte tak volná vlákna, která na oděvu zůstala ještě z výroby a oddálíte proces jejich slepování.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments