Zlatý déšť pro důchodce v Česku. Stát nemile chyboval, každému bude muset vyplatit tučný balík

Je docela možné, že důchodci budou mít navzdory velmi malému navýšení penzí v letošním roce o blahobyt postaráno. Měla by být totiž napravena velká křivda, kterou jim stát provedl v loňském roce. Tehdy se nezachoval vůbec správně a teď na to dost možná tvrdě doplatí. Zaplatí to ale daňoví poplatníci.

Velmi špatný krok

Nešlo o nic jiného než o tu skutečnost, jak se loni naložilo s takzvanou mimořádnou valorizací. Automatický mechanismus, který je určen zákonem, totiž na základě lednového inflačního čísla vypočetl, že se od června 2023 musí průměrný důchod navýšit o 1780 Kč. Toho se však stát zalekl, jelikož s něčím takovým vůbec v rozpočtu nepočítal.

To teď používá jako hlavní argument naprosto nesystémového kroku, který následně učinil. Peníze, na které měli důchodci zákonný nárok, totiž zpětným způsobem srazil. Ovšem nikterak kosmeticky, ale skutečně radikálně. Nakonec z toho zbylo pouhých 760 Kč. To by sice za normálních okolností bylo i tak příjemné, jenže tady důchodci čelili skutečně značnému zdražování a měli nárok na to, aby se jim důchod do nové cenové hladiny dorovnal.

Stát měl toto předvídat, jelikož ekonomové na tato rizika upozorňovali dopředu. Mohl učinit proaktivní kroky již v roce 2022, a to jak v přípravách rozpočtu, tak úpravě valorizačního schématu. Nic z toho neučinili a pouze zatáhl za záchranou brzdu v době, kdy už bylo pozdě.

Foto: Shutterstock

Přijde rozhodnutí

Vše je teď u Ústavního soudu, který má již za pár dnů rozhodnout. Mnozí očekávají, že křivda bude napravena, což by znamenalo, že stát bude muset platit jako mourovatý. Musel by v takovém případě vyplatit rozdíl ve valorizacích zpětně, takže by nakonec nic neušetřil.

Ale nejen to. Aktuální důchody by se musely ještě zvýšit na úroveň včetně původně vypočtené mimořádné valorizace. K tomu je navíc potřeba připočítat ještě úrok.

Čtěte také: Nehezký způsob, jak stát důchodcům sebere peníze. Z důchodu už jim bude posílat jenom část, zbytek si nechá

Důvodem, proč by se mělo rozhodnout v zájmu důchodců, je především retroaktivita tohoto kroku. Valorizace se sice k důchodům přičetly až v červnu 2023, nicméně jejich výpočet zohledňoval lednovou inflaci, která o všem rozhodla. A stát to celé zkrouhnul až potom.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
30 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan milan
Jan milan
5 měsíců

ČR si půjčuje i na důchody v cizině, takže asi prd. ☹️

Marianna
Marianna
5 měsíců

Ano souhlas neustále si ve vládě přidávají a důchodcům odmítají na co mají nárok a kdo nás zadlužil?víme všichni: teď předvádí jak vše pro lidi p se n Babiš! nejhorší jak neustále lžou…komu a čemu dnes věřit?kam to spěje naše Česká zem?

JBL
JBL
5 měsíců

My důchodci se kvůli tisícovce hroutit nebudem. Místo aby autorka pochválila vládu, že zachránila stát od bankrotu, tak rozeštvává národ proti nám.

Josef
Josef
5 měsíců

A kdy to bude?

Anna
Anna
5 měsíců

No, když jsme v takovém svrabu, jak autorka píše, proč se tedy neustále posílají nemalé peníze jinam a nenechají se doma, kde jsou zapotřebí. Proč si ti nahoře ustavičně přidávají na platech a berou tam, kde by neměli? Opět se štve proti důchodcům. Ač se to nezdá, také jednou bude stará a pak teprve pozná. I když nikomu nic špatného nepřeji, ale těmto pisálkům, co se do důchodců ustavičně trefují přeji, aby ve stáří museli otočit každou korunu než si koupí rohlík.

Josef
Josef
5 měsíců
Reply to  Anna

souhlasím s vámi, byla především práce politiků kteří udělali hromadu chyb a tak neudrželi inflaci pod 5% a potom se museli valorizovat důchody. Máme na rozdávání a politici si přidávají desetitisíce a na lidi co odváděli 40 a více roků NEMÁME????RYBA VŽDY SMRDÍ OD HLAVY

Anna Valašková
Anna Valašková
5 měsíců

Stát má na důchody peněz dost, jen jsou nenažraný a myslí jen na sebe. Oni mají zrovna kalkulačku jak důchodci ale se svým navýšením nic nezměnilo.

Jiří
Jiří
5 měsíců

Stát na to nemá,tak co s tím naděláte. Nerozhodovalo se ne podle nějakých prognóz ale čekali na poslední chvíli na data. Takže museli jednat rychle, bohužel opozice místo , aby se zastyděla jak to tady rozvrtala, tak jim ještě házela klacky pod nohy.

Luboš
Luboš
5 měsíců
Reply to  Jiří

Hlavně že bylo na UA.

Last edited 5 měsíců by Luboš
Josef
Josef
5 měsíců
Reply to  Luboš

souhlas

Petr
Petr
5 měsíců
Reply to  Jiří

Ale má, kde žijete? Dokonce to potvrdil i p.Síkela. Přečtěte si kolik miliónů si letos dali na odměny

Mira
Mira
5 měsíců

No mělo by jim to vrátit.Zákony se mají dodržovat.Ato pro všechny.

Rostislav
Rostislav
5 měsíců
Reply to  Mira

Mělo,ale ta parta ve Strakovce to nikdy nedovolí,vše je již dávno rozhodnuto.Ústavní soud si poskládali dle sebe,tak,aby byl na jejich straně.

Jiří
Jiří
5 měsíců
Reply to  Rostislav

Ústavní soudce jmenoval Zeman, možná to navrhl někdo z jeho vykutálené party okolo

Josef
Josef
5 měsíců
Reply to  Rostislav

Taky si myslím je to PAKÁŽ už od hradu dolů Sami si přidácají desetitisíce, ale pro důchodce NEJSOU PRACHY

Josef
Josef
5 měsíců
Reply to  Mira

✅ sohlas

Jana
Jana
5 měsíců

Já též tomu moc nevěřím ,že by stát nám něco vyplatil.A když už teda jsme ve srabu,tak proč se nezapojí všichni,hlavně z vlády,ne oni seberou těm co mají nejmíň.A vůbec na co se pořád vyplácí renty??to taky nechápu,když nemáme…..??