Nenápadné onemocnění, které krade dech a postupně zničí plíce. Jde o třetí nejčastější příčinu úmrtí, vyléčit nelze

O této zákeřné chorobě se příliš nemluví, přesto má u nás každoročně na svědomí tisíce životů. Jde totiž o třetí až čtvrtou nejčastější příčinu úmrtí.

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) – souhrnný název hned pro dvě nemoci, tj. pro chronickou bronchitidu a plicní emfyzém, které se odlišují patologickým nálezem. Nicméně je obtížné je odlišit od sebe nebo se vyskytují společně. Chronická bronchitida se projevuje zvýšenou sekrecí hlenu a je spojena s chronickým kašlem. Zatímco pro plicní emfyzém je typické zvětšení plicních sklípků v plicní tkáni.

Při chronické obstrukční plicní chorobě nastává zvýšený odpor v dýchacích cestách, čímž se stává obtížnou překážkou pro regulérní proudění vzduchu při výdechu. Příznačné je ranní odkašlávání hlenu, jenž se nahromadil během spánku v horizontální poloze. Dalším symptomem je dušnost, což je velmi nepříjemný pocit. Jedná se o stav, kdy jedinec nemůže dostatečně dýchat. Pocit dušení obvykle přechází k přerušovanému dýchání, ke zrychlení krevního oběhu a tím zhoršení již natolik vážného stavu.

Podpůrná léčba

Přestože jedinec trpící touto chorobou užívá léky, která jsou mu předepsána lékařem, jedná se bronchodilatancia, antibiotika a mukolytika. Potlačit příznaky pomohou také bylinky, účinný je fenykl, podběl lékařský či jablečník. Užívat je možné rovněž homeopatika, ale pouze po konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Jak si efektivně pomoci a ulehčit soužití s CHOPN?

CHOPN nelze vyléčit, ale přesto existují metody, jak s ním život zvládat lépe a žít pokud možno plnohodnotně.

Prioritou je samozřejmě dát na rady ošetřujícího lékaře. Ale jak si může jedinec trpící touto chorobou pomoci i sám? Však je ve vlastnímu zájmu každého, aby udělal pro sebe maximum. Zásadní je přestat kouřit. V tomto směru i výrazně omezit pasivní kouření, vyvarovat se prašnému prostředí. Důležitý je aktivní způsob života, zdravá a vyvážená strava, pestrý jídelníček zahrnující ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky apod. Velmi účinné je při spaní použít více polštářů, tím je zabezpečeno lepší odstraňování hlenu z plic.

Velice efektivní a osvědčená jsou tzv. dechová cvičení, kdy osoba trpící chorobou se naučí správně používat dýchací svaly. Osvědčená je taktéž lázeňská péče a klimatická léčba. V rámci pohybové aktivity je nejvhodnější plavání, jízda na roptopedu, běh, pěší turistika či nordic walking, tj. chůze se speciálními holemi, kdy jsou správně zapojeny též horní končetiny.

Oxygenoterapie

Oxygenoterapie neboli kyslíková léčba napomáhá při respirační insuficienci, nedostatku kyslíku v krku, kdy snižuje nároky dýchání a zlepšuje funkce veškerých orgánů v těle. Aplikace se provádí nosními brýlemi či obličejovou maskou.

CHOPN a Covid-19

Lidé s chronickou plicní nemocí nemají vyšší riziko nákazy koronavirem, ovšem je problematické, pokud u nich nemoc propukne. Ta totiž rovněž napadá plíce a v kombinaci s CHOPN může vést k těžkým stavům.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments