Temná stránka hubnutí. Vědci upozornili, co se vám stane, jakmile shodíte přebytečná kila. Není to příjemné

Kdo by nechtěl mít ideální postavu? Většina lidí o ni celý život usiluje a v lepším případě se pohybuje někde na hraně. Ve skutečnosti to ale nemusí být vůbec špatně. Jak se totiž ukazuje, štíhlost vám pomůže po fyzické stránce, ovšem může výrazně nabourat duševní pohodu.

Vědci sledovali dva tisíce pacientů s nadváhou či obezitou po dobu 4 let. Zjistili, že těm, kteří shodili pět a více procent tělesné hmotnosti, což je přibližně sedm kilogramů na osobu, se zlepšilo fyzické zdraví, ale duševní na tom bylo hůřeTéměř 80 procent osob bylo po dietě náchylnější k depresím.

Neočekávejte dobrou náladu

I když výsledky studie ukázaly, že hubnutí může vyvolat deprese, ne tomu tak musí být. Nebuďte ale překvapeni, že po dosažení ideální hmotnosti nemusíte být šťastní a nemusí být za všech okolností příčinou zlepšení nálady.

“Nechceme nikoho odradit od hubnutí, které má obrovský přínos pro fyzické zdraví, ale lidé by neměli automaticky očekávat, že shození přebytečných kilogramů okamžitě zlepší všechny aspekty jejich života.”

Sarah Jackson, katedra epidemiologie a veřejného zdraví na University College v Londýne.

Podle odbornice by lidé měli být realističtí, co se týče hubnutí a měli by být připraveni na výzvy. Snažíme se zhubnout, ale neustále jsme vystaveni všudypřítomnému pokušení nezdravých potravin, což si vyžádá „mentální“ daň a pevnou vůli. To může člověka stresovat a nálada je pryč. Každý, kdo někdy držel dietu nebo se snažil shodit přebytečné kilogramy ví, o čem je řeč.

Foto: Shutterstock

Nepodceňujte přípravu

Většina lidí bohužel začne zběsile hubnout bez jakékoliv přípravy a jasných cílů. V takovém případě se pak spíše trápí a tlačí věci silou. Pokud už se do redukce hmotnosti chcete pustit, zkuste si vše racionálně připravit, a to nejen z hlediska stravování, ale třeba i cvičení, které vám dodá potřebné endorfiny. Jak byste měli postupovat, abyste dosáhli kýženého výsledku a přitom se to na vás nepodepsalo po duševní stránce?

  • Nevytvářejte na sebe zbytečný tlak, že musíte za každou cenu zhubnout.
  • Nedávejte si přehnané cíle v závislosti na čase, kterými trápíte nejen svůj metabolismus, ale také mysl.
  • Všechny kroky si dopředu rozepište, abyste se během náročného hubnutí nemuseli neustále trápit tím, co budete jíst.
  • Najděte si v rodině nebo u kamarádů člověka, který vás bude podporovat.

Foto: Shutterstock, zdroj: UCL

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments