Teplá voda poteče jen v určitý čas. Češi se bouří, budou prý do práce chodit špinaví

Je už docela jasné, že bez značných úspor energií, zejména potom plynu, letošní a pravděpodobně ani další zimy jen tak nepřečkáme. Tento problém má hned dvě složky. Jednak hrozí, že plynu, respektive tepla nebude dostatek, a pokud ano, pak bude velmi drahý.

Teplá voda třikrát denně

Některá bytová družstva a sdružení vlastníků jednotek (SVJ) se proto inspirovala v německém vzoru, kde už poměrně ve velkém jedou metodu, kdy v bytových domech nahřívají vodu jen několikrát denně. Někde to je dvakrát, jinde třikrát, vždy přibližně na dvě hodiny.

V Česku k tomu přistoupilo například SVJ v liberecké ulici Ruprechtická, kde se majitelé bytů shodli na tom, že je zapotřebí šetřit, a tak se bude teplá voda ohřívat pouze ve vymezené časy. A to na dvě hodiny ráno, hodinu v poledne a dvě hodiny večer. V těchto časech by se každý měl zvládnout vysprchovat a umýt.

Není přitom vyloučeno, ba je to i docela pravděpodobné, že k tomuto kroku přistoupí i další bytové domy, kde si to odsouhlasí většina. Ne všem se ale takový postup zamlouvá.

Foto: Shutterstock

Problém pro lidi na směnách

To snad nemyslí vážně. Opravdu se budu muset sprchovat v čase, kdy mi to někdo nařídí? A jak to mám vlastně stíhat? Do práce vyrážím brzo ráno, to bych nestihla a vracím se pozdě večer, to už bude voda přinejlepším vlažná,” říká paní Romana z Ústí nad Labem. A není sama.

Je evidentní, že stanovené časy vyhovují především těm se standardní pracovní dobou, ať už v kanceláři nebo třeba na úřadě. Ovšem lidé, kteří pracují na směny, by s tím mohli mít problém, obzvlášť pokud třeba ještě dojíždějí.

Obecně se zdá, že se Češi zatím příliš omezovat nechtějí a rádi by si zachovali určitý komfort, na který jsou zvyklí. Třeba právě teplá voda v určité časy jim až příliš připomíná doby minulé, na které by rádi zapomněli.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Svoboda
Svoboda
1 rok

To jsou zase bláboly a strašení lidí,už toho nechte,jsou to jenom teze,které nikdo ještě neschválil,kdyby jste radši psali politikům ať nevymýšlí blbosti a začnou řešit energii které máme přebytek a přesto nejdražší v EU.

Martin
Martin
1 rok

V minulé době netekla teplá voda ?

Monika
Monika
1 rok

Tak mít se nemusí ti co sedi za stolem!

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Monika

Tak že mýt !

Jan
Jan
1 rok

Když budou všichni používat vodu v určitou dobu klesne tlak vody takže ti co jsou víš mají i tak smůlu a zahřívat vodu třikrát za den.Tak toho plynu zas moc neušetříte.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Jan

Nevím 😀

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Jan

To je divný češtin – aneb vím, že nic nevím 😀