Češi dostanou od státu ještě více peněz. Na kolik máte nárok vy? Může to být pořádný ranec

Jednou z hlavních pomocí v této obtížné době se stal příspěvek na bydlení. Jeho velkou výhodou je skutečnost, že řeší nejen rostoucí ceny nájmů, ale především i energií. Jde jednoduše o kompenzaci vysokých nákladů za bydlení jako celek. Lidé o něj také mohou žádat průběžně a nemusí čekat na nějakou centralizovanou pomoc.

Nárok na slušné peníze

Brzy se však ukázalo, že v dosavadní podobě příspěvek stačit nebude. Když představitelé státu oznámili, že za bydlení by nikdo neměl platit více než 30 % svých příjmů (35 % v Praze), a že takový člověk má nárok na čerpání příspěvku, ukázalo se, že stávající normativy představují poměrně drsný strop. Ceny se jednoduše zvýšily o tolik, že s nimi příspěvek nedokázal držet krok.

A to se teď vyřešilo. V důsledku navýšení příspěvku na bydlení půjde lidem podstatně více peněz. Například samostatně žijící důchodce v pražském nájmu může dostat téměř 9 tisíc korun měsíčně. V jiném městě je to pak skoro 6,5 tisíce. Podstatné je ale především to, o kolik se příspěvek navýší oproti dosavadnímu stavu. V obou případech to je o celých 4500 korun.

Došlo k navýšení normativů. Ty zjednodušeně řečeno představují součet nákladů, který domácnost platí za nájem, elektřinu, teplo, vodné a stočné, fond oprav a další poplatky. Záleží přitom na velikosti obce a také na tom, kolik lidí žije v jedné domácnosti.

Foto: Shutterstock

Důležitost příspěvku roste

Aktuální navýšení příspěvku se dotkne všech, ovšem nejvíce z něj budou těžit samostatně žijící jedinci s nízkým příjmem. Jde především o důchodce nebo samoživitele.

Příspěvek na bydlení představuje velmi důležitou pomoc, na kterou má podle odhadů nárok přibližně pětina všech domácností. Ovšem pouhých 20 % z oprávněných o něj požádá. Mohou za to různé důvody. Řada lidí o této možnosti stále neví, dalším se nechce žádat stát o pomoc a pro jiné je překážkou poměrně složité a časté vyplňování potřebných formulářů.

Důležitost této pomoci však ještě vzroste, protože stát oznámil, že v příštím roce už nebude fungovat takzvaný úsporný tarif, který měl přinést tisíce korun na energie každé domácnosti. Namísto něj mají být energie zastropované, avšak poměrně vysoko, což nepomůže každému.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
1 rok

Ale zapominate na to,že tam je strop!A přes to vlak nejede,tak o jakém pořádném ranci to mluvíte.