Brambory jsou úžasnou potravinou, bez které by naše kuchyně nebyla tím, čím je. Ale jejich skladování někdy může být trochu složitější. K tomu, aby nehnily, neklíčily či nesládly, potřebují speciální podmínky.
Tma a chlad
Bramborám se nejlépe daří na místě tmavém a chladném, ideální teplota se pohybuje kolem 4 °C. Pokud je teplota vyšší, brambory začínají klíčit. Pokud je teplota nižší, tvoří se v nich cukry, takže sládnou. Proto je nikdy nedáváme do lednice. Pokud bychom vystavili brambory přímému slunečnímu svitu, začnou zelenat a tvořit solanin, který je ve vysoké koncentraci pro člověka jedovatý. Brambory skladujeme při vlhkosti 90 %. Vyšší vlhkost způsobuje hnědnutí nebo plesnivění, nižší zase scvrkávání a vysychávání. Uskladněné brambory také potřebují cirkulaci vzduchu.
Papírové pytle nebo krabice
V žádném případě brambory nepřechováváme v plastových taškách a sáčcích, to má za následek vlhnutí a plíseň. Zvolíme raději krabice nebo vhodné papírové pytle. Aby mohl cirkulovat vzduch a nebyla překročena doporučená míra vlhkosti.
Kontrola
Pokud máte některé brambory trochu poškozené, oddělte je od těch prvotřídních a skladujte zvlášť. Vydrží kratší dobu a mohly by nakazit brambory zdravé. Takovou kontrolu provádíme pravidelně. Tím zamezíme šíření hniloby.
Jsou brambory zdravé?
Rozhodně. Obsahují spoustu vitamínů a minerálů, jsou zdrojem antioxidantů, snižují riziko srdečních chorob, cukrovky a některých druhů rakoviny. Pomáhají udržovat optimální hladinu cukru v krvi, posilují imunitu, podporují trávení a bojují proti známkám stárnutí.
Bramborové zajímavosti
- Ludvík XVI. se společně s Marií Antoinettou zdobili bramborovými květy, aby přispěli k popularizaci brambor.
- Největší bramborová hlíza na světě vážila 3,76 kg a vypěstovali ji ve Velké Británii.
- Brambory se v roce 1995 na palubě raketoplánu Columbia vypravily do kosmu.
- Brambory se mohou pyšnit spoustou nářečních pojmenování. Mezi nejznámější patří: zemáky, erteple, kobzole, krumple, bandury, grule, grumbíry a jablóška.
Foto: Shutterstock