Těžce nemocní dvacátníci a třicátníci. Lékaři odhalují, proč je koronavirus smrtící i pro mladé

Loading...

Koronavirus je nejnebezpečnější pro seniory nad 70 let. Jenže zatímco dříve jsme se domnívali, že to je způsobeno právě věkem, dnes už víme, že riziko je s ním spojeno jen nepřímo. Je pouze větší pravděpodobnost, že starší člověk má také jiné závažné choroby, kterých pak Covid-19 může využít a celkový stav pacienta zhoršit. Jak uvedl hlavní epidemiolog Roman Prymula, zdravý osmdesátník se může s nemocí popasovat lépe než mladý člověk, který trpí jiným chronickým onemocněním, například vysokým krevním tlakem nebo diabetem.

Genetická výbava a imunitní systém

Utěšovali jsme se, že mladí jsou proti koronaviru do značné míry imunní, a když už u nich nemoc propukne, nebude mít tak závažný průběh. Ale když začali umírat dvacetiletí nebo dokonce malé děti, u kterých žádná nemoc zjištěna nebyla, bylo jasné, že se přístup ke koronaviru musí přehodnotit.

Vědci a lékaři se tak snaží odpovědět na otázku, proč koronavirus vážně postihuje a v některých případech i zabíjí zdravé mladé lidi. Podle lékaře Sanjaye Gupty to může souviset s genetickou výbavou. Průběh nemoci má co do činění s enzymem ACE2, který najdeme na povrchu buněk. Jeho variace rozhodují o tom, jak snadno se koronavirus dostane do buněk tvořících plíce. V některých případech pak lékaři pozorují také jakési “tvrdnutí plic”. To podle všeho způsobuje příliš nízká produkce surfaktantů, tedy látky, jež zajišťuje flexibilitu plicního orgánu.

Často se zmiňuje také příliš silná reakce imunitního systému. Ta je obzvlášť zrádná, protože systém, který je v těle proto, aby nás chránil proti patogenům, jakým je právě koronavirus, vyvolá tak prudkou odezvu, že poškodí plíce či další orgány. Vynikající imunitní systém se tak může stát spíše přítěží a Covid-19 díky tomu skolí třeba i trénované sportovce.

Silná reakce imunitního systému se dává do souvislosti také s virovou náloží, kterou ten který pacient má. Ukazuje se totiž, že průběh nemoci může záviset na tom, jaká dávka viru se nám do těla dostane. Pokud je ho hodně, může začít zlobit dvěma způsoby. Buď vyvolá právě silnou imunitní reakci, nebo imunitní systém sám probourá.

Zrádná virová nálož

Někteří odborníci se domnívají, že mladí lidé mají obecně vyšší virovou nálož. Je tomu proto, že tolik nedbají pravidel pro vlastní ochranu, jako je dodržování rozestupů, vyhýbání se fyzickým kontaktům apod.

Teorii o virové náloži potvrzují zejména zdravotníci, u kterých je často zaznamenáván velmi těžký průběh nemoci a výjimkou bohužel nejsou ani úmrtí mezi zdravotnickým personálem. Zde je vysvětlení naprosto jednoduché: lékaři a sestry přicházejí do styku s velkým množstvím nakažených, a tak se může stát, že v krátké době dostanou koronaviru naloženo hned několikrát. Taková dávka může imunitní systém velmi rychle ochromit.

Zprávy ze Spojených států amerických, kde je aktuálně nejvíce oficiálně zjištěných nakažených a zároveň se předpokládá, že jde o velmi přesné údaje (na rozdíl třeba od těch čínských), hovoří o tom, že 40 % pacientů s koronavirem vyžadujících hospitalizaci je mladších 55 let. Celá pětina potom spadá do věkové skupiny 20 až 44 let. O této skupině se coby o rizikové mluvilo už dříve.

Foto: Shutterstock

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

54
Komentujte

avatar
24 Komentářová vlákna
30 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
41 Autoři komentářů
MomelleKarelStandadokanyzdenek masarik Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Jeremy
Host
Jeremy

Promoření má smysl jen tehdy, pokud bude po prodělaném onemocnění člověk imunní.

Magda
Host
Magda

Stačí, když virus zmutuje a imunita je v háji.

Jan
Host

S tímto nemá imunita co do činění. Jednak masívní nálož parazita postihuje i lidi s asymptomatickým průběhem a omyl je také očekávat od roušky nadpřirozené schopnosti. Obecně se do jednoho kubického milimetru za ideálního stavu vměstná celý bilión virů a není nutná kapénka, proto má SARS-CoV-2 jiný drive, než jsou medici z renomovaných studií naučeni. Třeba na to lékaři někdy přijdou také, že tato generace supluje adrenalin kofeinem a pak když se dostaví COVID začnou nadledviny produkovat stresové hormony včetně adrenalinu, přestane organizmus kvůli předávkování ovládat plicní svalstvo a hlen plný SARS-CoV-2 začne plnit plíce. Hypoxie následně vede ischemii orgánů.… Číst vice »

Jeremy
Host
Jeremy

Nejde o parazita. Parazit je hlístice, škrkavka, nebo svrab. Toto je virus.

Jan
Host

Každý škůdce organismu je parazit, tedy i vir, či prokaryotická buňka. Základy biologie…

Martin
Host
Martin

U Covid nedochází k ochabnutí svalstva,ale k fibróze v plicích, dále kofein v organismu je úplně jiný metabolický proces než adrenalin. Lékař z Blesku ?

Jan
Host

Adrenalin uvolňuje plicní svalstvo, ale kofein také uvolňuje plicní svalstvo. Dohromady se extrémně předávkují organismus, až do té míry, že nelze ovládat záklopku průdušnice.

petr
Host
petr

Ty seš chytré

Jan
Host

Já ne to knihy, ve kterých se to vyčíst. Hodně napomohl skutečný a nezapomenutelný zážitek…

Milan
Host
Milan

Jaký to byl zážitek? Jinak Vám fandím, až to příjde, hřebíček vyzkouším 😉
Já jsem antibiotika nebral 25 let (až kvůli borelióze), mám totiž svoji metodu na nemoci jako chřipka, angína.

Jan
Host

Zprvu děs, než jsem použil vylouhovaný hřebíček do nosu, který používám už léta na svoji alergii na histamin a na písek a ono to začalo působit už na kůži na obličeji, když jsem profukoval rozprašovač. Ten kofein mi došel tak, že po čokoládě a kávě jsem měl pocit, že se topím a když jsem si dal čaj, tak jsem měl puls 128 místo běžných 75. Proti nechutenství jsem si dával D-glukózu. Poslal jsem to v emailu několika lékařům, ale ani jeden nereagoval. Nepoužil jsem ani jednu tabletu jakéhokoliv prášku…

haha
Host
haha

Toto bylo jasné hned na začátku! Kdo měl z mladších lidí nejhorší průběh? Taxikář, učitel ve školce, doktorka… Prostě lidi co evidentně přišli do stiku s několika nakaženými!!! A právě proto je promořování nesmysl ani mladí lidé NEJSOU imunní když jednotlivec sebezdravější se dostane do kontaktu svícero nakaženými tak to prostě jeho tělo NEDÁ!!!

Jan
Host

Hele chytráku. Tomu takzvanému promoření se stejně naprosto nedá zabránit. Ten virus se nebude na nic ptát. Může se to nejvýš lehce oddálit, ale zabránit se tomu nedá. Naprosto zbytečná diskuse doslova o hovně, taky ho věčně nezadržíš, jednou vyjde.

Magda
Host
Magda

Zatím nejrozumnější článek, který jsem k tomuto tématu četla.

Patricie
Host
Patricie

Tak je to tu. Já si říkala, kdy se začne konečně mluvit o tom, že je to nebezpečné pro všechny. Zkušenosti ze světa o tom už drahnou dobu vypovídají.

mirek
Host
mirek

Včera jsem psal poprvé vůbec něco do prostoru internetu. Po několika hodinách jsem psal podruhé, kde jsem vysvětloval dost věcí, ale nějak to zmizelo a nevím proč. Takže lidi co čtou: 1) velká chyba vlády, že 28.1.2020 odmítla začít koronavirus řešit v parlamentu,2) tím největší chyba, že tak do 10 max. 15. února neuzavřela neprodyšně hranice, protože jediná obrana na virovou pandemii je totální karanténa – jestli nevěděli jak, měli se zeptat, jenže to by na to museli mít dostatečně vysoké IQ, 3) Když udělali tuto osudovou chybu, měli uzavřít vše při vyhlášení STAVU NOUZE a když nechtěli zaplatit stamiliony… Číst vice »

Zuzana
Host

S tímto naprosto souhlasím. Jen mě ještě fascinuje jak nikdo nezmiňuje těhotné ženy jako rizikovou skupinu. Na základě dat z Číny (zfalšovaných) se vyhodnotilo, že je toto nebezpečné jen pro nějaké skupiny, těhotné ženy nikdo nezmiňuje. Ačkoliv by měly být zahrnuty vždy jako max. ohrožená skupina. Nikdo neví jak ten virus působí ani na organismus dospělého. A co teprve tělo matky a vyvíjejícího se dítěte. Až budeme muset pečovat o generaci dětí, které místo aby byly budoucností a nadějí, tak třeba budou mít nějaké vývojové vady co s projeví až později. Tohle mě fakt děsí.

Standa
Host
Standa

Protože ti pitomci v opozici byli proti všemu co navrhovala naše vláda a ti kardinální pitomci (myslím si,že vůbec nežijí v realitě) u nás i ve světě vykřikují,že jde o výmysl politiků…

Karol Rezmuves
Host
Karol Rezmuves

Česko vynajde lék a Mini.Zdravotníctvý ho odmítne ?Už chápu ..lepší to bude nakupovat třeba z USA protože už je to dávno dohodnuto.Je to celé velké Divadlo COVID 19 vs Očkovaní a oto tady jde !To se vám ale nepovede !!!

Jan
Host

Ty demente, nepiš, když jsi z gramatiky propadnul.

Pantáta Bezoušek
Host
Pantáta Bezoušek

Proto říkám, že tzv. promoření je nesmysl. Jak by to pomohlo ekonomice, když by se nechaly nakazit třeba jen u nás statisíce pracujících, kteří by museli zůstat tak nebo tak doma s nákazou a byly by vyřazeni na dva až třeba pět týdnů z pracovní činnosti. Nebo by snad při promoření nakažení pracovali dál, dokud by nemuseli být vyloženě hospitalizováni? Pokud by během měsíce dvou bez jakýchkoliv opatření onemocněla třetina pracovně aktivní populace, tak by negativní ekonomické dopady byly minimální proti současnému stavu? Opravdu si tím jsou zastánci promoření jisti? No nevím, ale asi tomu až tak nerozumím.

henry
Host
henry

Jsem pro promoření. 80% poslanců, 100% senátorů a 40% státních úředníků mohou nastoupit na promoření okamžitě. Ps. Prymula to povede.

Petr Soukup
Host
Petr Soukup

Zapomněl jste na Hrad.

Jan
Host

Blbečku. Jenom spekulace. A teď už ekonomice nejspíš nepomůže naprosto nic. Hlavně, že se o pár dní oddálil pohřeb několika již zcela ztracených jedinců. Ty ekonomický sračky co teď příjdou, budou stát možná víc životů než samotný virus.

Leona
Host
Leona

Pokud to takto funguje, pak je to celkem povzbudivé, že když budeme opatrní a přesto se setkáme s virem v malém množství, tak nás, když jsme jinak zdraví, jen naočkuje.
Co se týká údajů z USA, ještě jsem si nevšimla, že by někdo vzal v úvahu špatnou životosprávu a obezitu většiny z jejich populace. To by mohlo být vysvětlení tak častých komplikací, takže pak se organismus 30letého člověka může chovat jak 70letý. Můj laicky názor…
I tak mi jich je líto, že i když měli více času se připravit, tak díky Trumpovi to prošvihli…

Zdenek
Host
Zdenek

V New Yorku je nejmensi pomer obeznich lidi k celkovemu poctu obyvatel, ze vsech statu USA.

Daniel
Host
Daniel

Hlavně italové jsou velice obézní, řekl bych největší tlouštíci na této planetě

Jiří Doležel
Host
Jiří Doležel

Jak logické, srozumitelné a přesvědčivé i pro člověka z jiného oboru. Děkuji.

Jaroslav
Host
Jaroslav

připojuji se k poděkování. Dobrá informace – má smysl se chránit, když se nakazím, pak snad menší náloží. Opravdu děkuji