Těžce nemocní dvacátníci a třicátníci. Lékaři odhalují, proč je koronavirus smrtící i pro mladé

Loading...

Koronavirus je nejnebezpečnější pro seniory nad 70 let. Jenže zatímco dříve jsme se domnívali, že to je způsobeno právě věkem, dnes už víme, že riziko je s ním spojeno jen nepřímo. Je pouze větší pravděpodobnost, že starší člověk má také jiné závažné choroby, kterých pak Covid-19 může využít a celkový stav pacienta zhoršit. Jak uvedl hlavní epidemiolog Roman Prymula, zdravý osmdesátník se může s nemocí popasovat lépe než mladý člověk, který trpí jiným chronickým onemocněním, například vysokým krevním tlakem nebo diabetem.

Genetická výbava a imunitní systém

Utěšovali jsme se, že mladí jsou proti koronaviru do značné míry imunní, a když už u nich nemoc propukne, nebude mít tak závažný průběh. Ale když začali umírat dvacetiletí nebo dokonce malé děti, u kterých žádná nemoc zjištěna nebyla, bylo jasné, že se přístup ke koronaviru musí přehodnotit.

Vědci a lékaři se tak snaží odpovědět na otázku, proč koronavirus vážně postihuje a v některých případech i zabíjí zdravé mladé lidi. Podle lékaře Sanjaye Gupty to může souviset s genetickou výbavou. Průběh nemoci má co do činění s enzymem ACE2, který najdeme na povrchu buněk. Jeho variace rozhodují o tom, jak snadno se koronavirus dostane do buněk tvořících plíce. V některých případech pak lékaři pozorují také jakési “tvrdnutí plic”. To podle všeho způsobuje příliš nízká produkce surfaktantů, tedy látky, jež zajišťuje flexibilitu plicního orgánu.

Často se zmiňuje také příliš silná reakce imunitního systému. Ta je obzvlášť zrádná, protože systém, který je v těle proto, aby nás chránil proti patogenům, jakým je právě koronavirus, vyvolá tak prudkou odezvu, že poškodí plíce či další orgány. Vynikající imunitní systém se tak může stát spíše přítěží a Covid-19 díky tomu skolí třeba i trénované sportovce.

Silná reakce imunitního systému se dává do souvislosti také s virovou náloží, kterou ten který pacient má. Ukazuje se totiž, že průběh nemoci může záviset na tom, jaká dávka viru se nám do těla dostane. Pokud je ho hodně, může začít zlobit dvěma způsoby. Buď vyvolá právě silnou imunitní reakci, nebo imunitní systém sám probourá.

Zrádná virová nálož

Někteří odborníci se domnívají, že mladí lidé mají obecně vyšší virovou nálož. Je tomu proto, že tolik nedbají pravidel pro vlastní ochranu, jako je dodržování rozestupů, vyhýbání se fyzickým kontaktům apod.

Teorii o virové náloži potvrzují zejména zdravotníci, u kterých je často zaznamenáván velmi těžký průběh nemoci a výjimkou bohužel nejsou ani úmrtí mezi zdravotnickým personálem. Zde je vysvětlení naprosto jednoduché: lékaři a sestry přicházejí do styku s velkým množstvím nakažených, a tak se může stát, že v krátké době dostanou koronaviru naloženo hned několikrát. Taková dávka může imunitní systém velmi rychle ochromit.

Zprávy ze Spojených států amerických, kde je aktuálně nejvíce oficiálně zjištěných nakažených a zároveň se předpokládá, že jde o velmi přesné údaje (na rozdíl třeba od těch čínských), hovoří o tom, že 40 % pacientů s koronavirem vyžadujících hospitalizaci je mladších 55 let. Celá pětina potom spadá do věkové skupiny 20 až 44 let. O této skupině se coby o rizikové mluvilo už dříve.

Foto: Shutterstock

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

54
Komentujte

avatar
24 Komentářová vlákna
30 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
41 Autoři komentářů
MomelleKarelStandadokanyzdenek masarik Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
RADEK HERMANEK
Host
RADEK HERMANEK

V roce 2007 jsem prodelal zanet srdrcniho svalu a jsem rad, ze jsem to rozchodil. Ted mi ti radoby odbornici naridi , abych se nakazil timhle hajzlem a cekal, jestli budu mrzak, dement, nebo zemru?!
CO JSTE TO ZA ZRUDY !? HLAVNE PRACHY A VYDELKY, ŽE?! NA LIDI KAŠLETE HOŠI….
Trosku mi go pripada, jako kdybych byl vyzkumny kralicek mudr Meng….
Proc ted dodrzuji vsechny pravidla, a pak mne za to odsoudite , treba na osklivou smrt?!
Je mi z toho na bliti……

Alien
Host
Alien

vitej ve skutecnym svete Neo, uz to neni konspiracni teorie ale pravda a nemuzete se z toho vzpamatovat .) nebo si myslite ze tu zničí ekonomiku vyvolaj nepokoje hladomor kvuli ochraně starych lidi? tech lidi na ktery dotedka srali? :)))) najivita tohohle naroda nema meze skutecnej fašismus se bliži a otroctvi nejvetsiho kalibru a smutny je, že ho sami budete ve strachu važadovat od lidi co tohel zpusobili…..

Michal
Host
Michal

To chce vy mladí,zodpovědněji chlastat,hulit kvalitní matroš,brát jen “nepoškozené” děvy a korona od vás s úděsem prchne !!! Poučte se od nás-starších !!

Pavel
Host
Pavel

Takže bych měl být také ryziková generace jelikož 19 května mi bude 44 roků

Antonín Sedlář
Host
Antonín Sedlář

Riziko se píše s měkkým i!!!!!!! Co jsi dělal v ZŠ?

Pok
Host
Pok

Vůbec se nedivím , že v USA (kde trvale žiju) jsou často postižení lidi pod 55 let. Když vidím, čím se od mala živí a jakej mají životní styl na rozdíl od Číňanů, kteří jedí poměrně zdravě a fyzicky jsou aktivní.

Pavel
Host
Pavel

A proto je nutné promořovat společnost. Tak určitěeee.. Díky.. ale NE..nemusím mít všechno..dobrovolně NIKDY. A je mi jedno co bude stát a papaláši typu Prymuli a toho Kena min zdravotnictví plácat. Respirátor budu používat dál, také rukavice, mít si ruce a dávat si zatraceně pozor.. A někam mezi lidi taky nemusím.. pokud to nebude nutné..
S tím promořováním a kolektivní imunitou by mohli začít rovnou Vojtěch s Prymulou osobně.. ať zavolají Johnsnovi do Británie mohl by jim s tímto poradit sám tuto verzi zastával.. jestli to teda zvládne mezi nádechy z kyslíkové bomby na JIPce..

Shorty
Host
Shorty

jelukoz je to geneticky upravena sracka, tak tyhle radoby pohadky, si muzou novinari uz odpustit na vse je uz pozde.

Marek
Host
Marek

Ty jsi odbornik? Lekar, epidemiolog nebo vedec zabyvaji se vyzkumem viru… Zajimave, ze ignoranti jako ty vzdycky vi nejvic… Takze pro si ty pohadky nenechas pro sebe…

Pavel
Host
Pavel

nejak koukas na detektivky proc teda neni teda smrtelnejsi nez napr sars? hmmmm

judita lišková
Host
judita lišková

QQQ – očkování proti TBC má údajně účinnost až 60 let! Možná i proto ve státech východní Evropy, kde bylo očkování proti TBC povinné, je méně smrtelných případů u covidu. Ovšem ani očkování nemusí vyjít na 100 procent…sama jsem…ač očkována… v 18 letech TBC dostala. Tak bych měla mít údajně imunitu proti dalšímu onemocnění souchotěmi. Jestli je prodělání tubery větším rizikem pro covid, či naopak, to jsem se nikde nedočetla. Obecně jakékoliv onemocnění plic je u covidu blbé…

Jan
Host

Je tu jedna zajímavost, která klade docela zajímavé otázky. I průměrný pozorovatel musel zjistit, že státy takzvaného východního bloku, jsou virem a jeho následky zasaženy výrazně méně. A zcela jistě to není působením “nadčlověka” Bureše nebo jeho alternativ v ostatních státech. Jak to, že státy jako Slovensko, Maďarsko, Polsko, státy bývalé Jugošky, ale také státy bývalého Světského Svazu, Rusko nevyjímaje jsou v počtu obětí v podstatě na nule ? (Neberte šťouralové prosím doslova). A naopak státy takzvané Západní Evropy jsou dost slušně decimovány. Obzvláště multikulti gubernie jako Itálie, Španělsko, Británie, Švýcarsko nebo Švédsko. Něco je divně, nemyslím, že je to… Číst vice »

Jana
Host
Jana

Mě by zajímalo, jestli jsou si všechni ti vědci a doktoři jistí v tom, že když se tím svinstvem člověk nakazí, tak je pak skutečně imunní. Vím, že v Číně bylo několik případů, kdy se lidé nakazili opakovaně. Tak jak to teda je? Ono je taky dost možné, že když schytáme jen malou dávku viru a vyhrabeme se z toho, tak příště ta dávka může být mnohonásobně vyšší a skolí nás to stejně. Je tu spousta otázek, na které zatím nikdo nezná odpovědi, ale hlavně, že se budeme promořovat. Kdyby jsme aspoň měli nějaký lék, který by, byť jen minimálně… Číst vice »

Jan
Host

Že by někdo potřeboval právě tyto otázky zodpovědět ?

jana
Host
jana

promořování? Co to má znamenat? Staří a nemocní, těch se zbavíme. Zbavíme se svých rodičů, svých nemocných dětí. No a pak když všechny stratíme, tak už tu nemusíme být ani my.

Milan
Host
Milan

Ne, staří a nemocní by se měli izolovat od ostatních (žel i příbuzných a známých), to znamená držet se doma, na procházky jen sami buď pěšky nebo vlastním vozidlem a ideálně nákupy si nechat dovážet. Při nutné návštěvě držet odstup a často mýt ruce.

Milan
Host
Milan

Především trvá dlouho, než si člověk vytvoří účinné protilátky, které jsou schopny virus 100% neutralizovat, takže pokud si někdo myslí, že je zdravý po 3 týdnech, doporučil bych ještě měsíc zůstat doma v klidovém režimu.

Vladimír
Host
Vladimír

Bohužel Covid-19 nevystudoval LF UK, kde rektoruje MUDr. Tomáš Zíma. Takže nemá to správné lékařské vychování a neřídí se tabulkami. Kdy už někteří kolegové konečně pochopí, že mají před sebou něco neznámého, o čem se neučili a budou k novému viru přistupovat s respektem?

QQQ
Host
QQQ

Je možné že patří mezi ti mladé, co nejsou očkovaní na tuberkulózu. U starších právě imunizace postupně vyprchává + další nemoci. Málo proočkovaný TBC jsou právě Italové, Španělé, západní Němci oproti východním, Íránci, Číňané, …