Těžce nemocní dvacátníci a třicátníci. Lékaři odhalují, proč je koronavirus smrtící i pro mladé

Loading...

Koronavirus je nejnebezpečnější pro seniory nad 70 let. Jenže zatímco dříve jsme se domnívali, že to je způsobeno právě věkem, dnes už víme, že riziko je s ním spojeno jen nepřímo. Je pouze větší pravděpodobnost, že starší člověk má také jiné závažné choroby, kterých pak Covid-19 může využít a celkový stav pacienta zhoršit. Jak uvedl hlavní epidemiolog Roman Prymula, zdravý osmdesátník se může s nemocí popasovat lépe než mladý člověk, který trpí jiným chronickým onemocněním, například vysokým krevním tlakem nebo diabetem.

Genetická výbava a imunitní systém

Utěšovali jsme se, že mladí jsou proti koronaviru do značné míry imunní, a když už u nich nemoc propukne, nebude mít tak závažný průběh. Ale když začali umírat dvacetiletí nebo dokonce malé děti, u kterých žádná nemoc zjištěna nebyla, bylo jasné, že se přístup ke koronaviru musí přehodnotit.

Vědci a lékaři se tak snaží odpovědět na otázku, proč koronavirus vážně postihuje a v některých případech i zabíjí zdravé mladé lidi. Podle lékaře Sanjaye Gupty to může souviset s genetickou výbavou. Průběh nemoci má co do činění s enzymem ACE2, který najdeme na povrchu buněk. Jeho variace rozhodují o tom, jak snadno se koronavirus dostane do buněk tvořících plíce. V některých případech pak lékaři pozorují také jakési “tvrdnutí plic”. To podle všeho způsobuje příliš nízká produkce surfaktantů, tedy látky, jež zajišťuje flexibilitu plicního orgánu.

Často se zmiňuje také příliš silná reakce imunitního systému. Ta je obzvlášť zrádná, protože systém, který je v těle proto, aby nás chránil proti patogenům, jakým je právě koronavirus, vyvolá tak prudkou odezvu, že poškodí plíce či další orgány. Vynikající imunitní systém se tak může stát spíše přítěží a Covid-19 díky tomu skolí třeba i trénované sportovce.

Silná reakce imunitního systému se dává do souvislosti také s virovou náloží, kterou ten který pacient má. Ukazuje se totiž, že průběh nemoci může záviset na tom, jaká dávka viru se nám do těla dostane. Pokud je ho hodně, může začít zlobit dvěma způsoby. Buď vyvolá právě silnou imunitní reakci, nebo imunitní systém sám probourá.

Zrádná virová nálož

Někteří odborníci se domnívají, že mladí lidé mají obecně vyšší virovou nálož. Je tomu proto, že tolik nedbají pravidel pro vlastní ochranu, jako je dodržování rozestupů, vyhýbání se fyzickým kontaktům apod.

Teorii o virové náloži potvrzují zejména zdravotníci, u kterých je často zaznamenáván velmi těžký průběh nemoci a výjimkou bohužel nejsou ani úmrtí mezi zdravotnickým personálem. Zde je vysvětlení naprosto jednoduché: lékaři a sestry přicházejí do styku s velkým množstvím nakažených, a tak se může stát, že v krátké době dostanou koronaviru naloženo hned několikrát. Taková dávka může imunitní systém velmi rychle ochromit.

Zprávy ze Spojených států amerických, kde je aktuálně nejvíce oficiálně zjištěných nakažených a zároveň se předpokládá, že jde o velmi přesné údaje (na rozdíl třeba od těch čínských), hovoří o tom, že 40 % pacientů s koronavirem vyžadujících hospitalizaci je mladších 55 let. Celá pětina potom spadá do věkové skupiny 20 až 44 let. O této skupině se coby o rizikové mluvilo už dříve.

Foto: Shutterstock

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

54
Komentujte

avatar
24 Komentářová vlákna
30 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
41 Autoři komentářů
MomelleKarelStandadokanyzdenek masarik Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Momelle
Host
Momelle

Když je většina američanů obézních a nemocná plíce těžko dýchá bránící proti velkému brichu, tak je počet mladých zemřelých vysvetlitelnych. Obezita nejen sama o sobě je chronická nemoc, ale druzí se s hypertenzi, diabetem..

Standa
Host
Standa

Amerika je bohužel namyšlená,navoněná BÍDA!

dokany
Host
dokany

po první světové válce ničila svět španělská chřipka na kterou umírali i lidé mladí v plné síle, podle současných výzkumů ty mladé zabila takzvaná cytokinová bouře neboli prudká obranná reakce organismu napadeného na virus, ty mladé zabila jejich vlastní imunita která se proti viru vzbouřila takovým způsobem, že to člověka zabilo, obrazně řečeno jako kdybyste se bránili proti zloději jablek na vlastní zahradě tím, že podpálíte svůj dům a spácháte sebevraždu, to čumíte pane Prymulo, žádné promořování, jinak pomřeme po tisících

zdenek masarik
Host
zdenek masarik

moje sestra je zdravotní sestra v nemocnici v Londýně ,za směnu jí tam umře kolem 15 lidí na Covid 19 a nejsou to jenom staříci.Včera tam dovezli 30let, sportovce než ho stačili napojit va ventilátor bylo po něm. Lidi bedte opatrní a neriskujre.

Karel
Host
Karel

ale vystudovala určitě v ČR za peníze českých daňových poplatníků

Zdenek Masarik
Host
Zdenek Masarik

Ne vystudovala v Manchesteru za sve těžce vydělané peníze.