To je síla. Provalilo se, co jsou zač lososi v obchodech. Plní rakovinotvorných látek. Tak se zrodil nový pangas

Ryby považujeme za kvalitní a velmi prospěšné potraviny. Ostatně, odborníci nám radí, abychom je konzumovali co možná nejčastěji a alespoň několikrát týdně. Obsahují totiž látky, které náš organismus potřebuje. Jednou z nejoblíbenějších ryb v tuzemsku se přitom stal losos. A to díky kombinaci, že je považován za kvalitní a zároveň je cenově poměrně dostupný.

Tohle ve skutečnosti kupujeme

V každém obchodě najdeme spoustu balení lososa, která si může dovolit prakticky každý. Poptávka po této rybě však dramaticky vzrostla na celém světě a bylo by mylné domnívat se, že si kupujeme lososy z přirozeného odlovu nebo nějakého šetrného chovu. Takové ryby jsou pochopitelně také k mání, jenže už nestojí 50 korun za sto gramů, ale několikanásobek. A to si koupí jen málokdo.

Je tomu už pár let, co na světlo světa vypluly ne moc pozitivní zprávy o tom, jak se lososi chovají třeba v takovém Norsku. Tam totiž průmysl s těmito rybami patří k nejrozšířenějším. Navíc snadno vznikne mýlka, kdy si lidé myslí, že pokud je ryba z Norska, musí být přeci z řeky nebo moře a tedy velmi kvalitní. Skutečností ale je, že se tu nachází obrovské množství farem, které jsou doslova přecpané rybami.

Chovatelé lososů se pochopitelně dříve či později začali potýkat s tím, že lososi si mezi sebou v takovém množství přenášeli nemoci a byli pak nepoužitelní. Tato situace se musela vyřešit, a tak se sáhlo k nejrůznějším chemikáliím, které sice způsobily, že ryby už neuhynou, jenže to také není bez následků.

Foto: Shutterstock

Není to dobré

Z některých zdrojů vyplývá, že takové ryby se rodí s nejrůznějšími mutacemi a nedokáží třeba zavřít ústa. Něco takového byste si za normálních okolností nekoupili, ale když se ryba naporcuje, v obchodě to na filetech nepoznáte. Tyto chemikálie samozřejmě nejsou dobré ani pro lidský organismus a některé studie ukazují, že mohou podporovat rakovinu nebo dokonce neplodnost.

Dávno už přitom nejde jen o norské chovy, ale i všechny ostatní, kde se podobné praktiky používají. Děje se to už velmi dlouho. Dokonce došlo k provedení studií, kdy byli tímto lososím masem krmeny krysy, u nichž se potom rychle rozvíjela obezita či cukrovka.

Je přitom zajímavé, že losos se z tohoto pohledu dostal někam na úroveň nechvalně proslulého pangasa, který v našich končinách také chvíli frčel jako levná a dobrá ryba, než se ukázalo, co je to zač. Obě přitom dnes obsahují přibližně stejné množství toxinů.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments