Trpíte úzkostí? Tipy, jak se jí rychle zbavit

Nevysvětlitelné pocity strachu, zrychlený tep i nepravidelné dýchání, to vše mohou být příznaky úzkosti. U některých jedinců se projevuje dlouhodobě a je reakcí na určité situace, avšak jindy bývá ojedinělým stavem a může vyvolat nečekané obavy, a dokonce i panický záchvat.

Prevence

Na začátek je nutné si ujasnit, že úzkost je přirozenou lidskou emocí. Pokud vás tedy netrápí dlouhodobě, není třeba vyhledávat odborníka, ale pouze se naučit zvládat strach do budoucna. Ve vypjatých situacích je obvyklé, že se projeví právě tato nebo podobná emoce.

Hlavního viníka hledejte ve své mysli. Právě ta je oním spouštěčem, který poté nutí tělo k nepřiměřeným a ochranným reakcím. Preventivně se tedy lze vyhýbat situacím, které vás děsí nebo se jim jednou pro vždy postavit a použít následující techniky ke zklidnění mysli i těla.

Rychlé a efektivní zklidnění

Dech

Na první místě první pomoci při úzkosti stojí zklidnění dechu. Snažte se soustředit na jednotlivé nádechy a výdechy. Provádějte je v klidu a snažte se je prodlužovat. Tím ulevíte svému tělu, oddálíte panické obtíže a navíc přijdete na jiné myšlenky.

Myšlenky

Jestliže je ve vaší hlavě stále myšlenka, která celý proces spustila, snažte se ji dostat z hlavy ven. Zaměstnejte své smysly jinými podněty. Může se jednat například o dobré jídlo, televizní pořad, který vás donutí přemýšlet nebo dobrou knihu,

Blízká osoba

Pokud je ve vaší v mysli kromě strachu i samota, poohlédněte se po někom blízkém, kdo by vám mohl s obtížemi pomoci. Jestliže ve svém okolí nemáte nikoho, komu byste mohli věřit, zkuste své myšlenky a pocity napsat do deníku..

Zábava

Sport a různé volnočasové aktivity jsou vhodné spíše při zahánění dlouhodobého stavu úzkosti. Pokud budete provádět běžně aktivity, které vás baví a naplňují, budete se cítit lépe a předejdete úzkostným stavům snáze. Zařaďte proto do svého týdenního programu například plavání, procházky, míčové hry nebo posezení s přáteli.

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments